Zgodno. Gradonačelnik Knina mogao bi postati čovjek koji ima stalni posao u Zagrebu

Marijo Ćaćić dobio je najviše glasova u Kninu. Njegova šefica, dekanica PBF-a, u dopisu piše kako on svakog radnog dana, od 8 do 16, radi u Zagrebu

19.04.2017., Knin - U velikoj dvorani Veleucilista Marko Marulic dr. sc. Marko Jelic predstavio je svoj program kao nezavisni kandidat za gradonacelnika grada Knina kao i Nezavisne liste za Gradsko vijece koju ce predvoditi. Marijo Cacic. 
Photo: Dusko Jaramaz/PIXSELL
FOTO: Dusko Jaramaz/PIXSELL

Drugi krug izbora za gradonačelnika 30. svibnja očekuje i grad Knin. Tamo kandidat Marijo Ćaćić, dosadašnji dogradonačelnik u mandatu Marka Jelića, za ravno 179 glasova bježi drugoplasiranom HDZ-ovcu Nikoli Blaževiću. Ćaćić je u prvom krugu osvojio 2098 glasova Kninjana, odnosno 900 glasova manje od broja koji je u prvome krugu 2017. ostvario njegov gradonačelnik Jelić, sada pretendent na mjesto župana.

Ćaćićeva gradonačelnička utrka, s obzirom na neznatnu prednost koju ima, svakako otvara pitanje njegova rada kao eventualnog gradonačelnika. Naime, kako je prošloga tjedna pisao Telegram, Ćaćić je od 1. listopada 2020. u punom radnom vremenu, s ugovorom na neodređeno, zaposlen na zagrebačkom Prehrambeno-biotehnološkom fakultetu. Iako mu je prebivalište prijavljeno u Kninu, ugovor o radu potpisao je s dekanicom PBF-a Jadrankom Frece i to s jasno ugovorenom obvezom rada u Zagrebu.

Posebno zgodnu notu priči daje i podatak da je dekanica PBF-a Frece od 2017. savjetnica gradske uprave u kojoj je i Ćaćić. On sada na PBF-u u Zagrebu prima plaću od 9513,88 kuna neto, a pandemijske okolnosti i nastava na daljinu dobro su mu došle da tijekom ove akademske godine ne mora prečesto putovati u Zagreb.

(Do)gradonačelnik Knina i full-time profesor u Zagrebu

Kako nam je prošloga tjedna pojasnio u opsežnim odgovorima, u Zagreb dolazi samo kada izvodi neposrednu nastavu. Pitali smo ga kako kombinira obaveze na faksu i dogradonačelničku, odnosno potencijalno gradonačelničku dužnost pa nam je detaljno izložio kako on “nije karijerni političar” i kako je u svom dosadašnjem radu navikao na visoku dinamiku.

“Inače, kao dužnosnik nemam fiksno radno vrijeme, nego sam praktično svima neprestano dostupan i nije mi problem organizirati svoj rad na način da uspješno odrađujem sve obveze kao viši predavač na svojoj matičnoj instituciji, Prehrambeno-biotehnološkom fakultetu, i kao trenutno Zamjenik gradonačelnika, a u budućnosti moguće i Gradonačelnik Grada Knina”, kazao nam je Ćaćić.

Dekanica od Fuchsa tražila da se Ćaćiću plaća sav put

Dekanica PBF-a rekla nam je da većinu aktualne akademske godine Ćaćić nije putovao u Zagreb zbog pandemijske nastave na daljinu, a Ćaćić kaže da, i kada putuje u Zagreb na nastavu, prema Kolektivnom ugovoru za znanost ima pravo na naknadu troškova prijevoza do 100 kilometara udaljenosti u jednom smjeru. Kako mu u jednom smjeru treba 300 kilometara, kaže kako trošak razlike podmiruje osobno.

No, dekanica Frece još je u studenom 2020., neposredno nakon Ćaćićevog zaposlenja, od ministra Radovana Fuchsa tražila da se Ćaćiću odobri naknada troškova cjelokupnog prijevoza, pravdajući zahtjev nepostojećim adekvatnim javnim prijevozom kojim bi Ćaćić stizao na posao.

“Obzirom da je radno vrijeme zaposlenika Marija Ćaćića raspoređeno na pet dana u tjednu, od ponedjeljka do petka, od 08:00 do 16:00 sati, to je iz priloženih voznih redova vidljivo da od adrese prebivališta zaposlenika do mjesta rada (Zagreb-Knin), ne postoji organizirani javni prijevoz koji zaposleniku omogućuje redoviti dolazak na posao i povratak s posla”, stoji u dopisu koji prošle godine u studenom dekanica šalje Ministarstvu.

Gradonačelnik sa šeficom 300 km dalje

Iz Ministarstva su potom tražili cijeli niz dokaza o Ćaćićevom radu na PBF-u (raspored radnog vremena, izjavu o nemogućnosti korištenja javnog prijevoza za redoviti dolazak na posao, udaljenost od mjesta prebivališta do mjesta rada…), a kako smo neslužbeno doznali, PBF nikada nije Ministarstvu dostavio traženu dokumentaciju.

U konačnici, kninski gradonačelnik mogao bi postati čovjek čija šefica jasno kaže da on mora biti na poslu svakoga radnoga dana od 8 do 16 sati i to u 300 kilometara udaljenom Zagrebu.