Državni odvjetnik o uhićenjima u Orašju, rasprava o HNB-u u Saboru i još neki važniji događaji dana

Nekoliko važnih događaja koje možda iste stigli pročitati

FOTO: telegram

Premijer Andrej Plenković izjavio je da hrvatske nadležne službe nisu imale informaciju da će doći do uhićenja deset pripadnika HVO-a početkom tjedna u Orašju i dodao da bi u protivnom sigurno drukčije bio planiran sadržaj njegovog prvog službenog posjeta kao premijera u BiH, piše HRT. Plenković je potvrdio da postoje indicije kako bi se i u budućnosti mogle dogoditi uhićenja slična onima u ponedjeljak u Orašju i kako bi to trebalo izbjeći kroz suradnju s vlastima BiH.

Premijer ne smatra da je hrvatska politika ovakav razvoj događaja dočekala nespremna. “Ne, nismo bili nespremni. Međutim, sve službe koje su relevantne očito ovu informaciju nisu imale. Ja sam to temeljito ispitao”, rekao je Plenković.

Rekao je i da Hrvatska provodi određene pravne radnje, no da se ne radi o retorziji, odnosno odvraćanju istim mjerama. “Mislim da, prije svega, svaki zločin koji je počinjen, treba procesuirati. Postoje određene pravne radnje, međutim tu se ne radi ni o kakvim mjerama retorzije, nego o postupcima, istragama koje, ako se za to pokaže osnovana sumnja, mogu postati pravi predmet”, rekao je Plenković. Potvrdio je i da se u određenim dokumentima spominjalo i ime potpredsjednika Vlade i ministra obrane Damira Krstičevića, ali da detaljnijih saznanja o tome u ovome trenutku nema.

Vujčić odgovorio na kritike iz Sabora

Guverner HNB-a Boris Vujčić poručio je u petak kako se, suprotno tvrdnjama koje su proteklih dana mogle čuti u Hrvatskom saboru, središnja hrvatska banka ni na koji način ne zatvara pred državnom revizijom, a opovrgnuo je i prozivku u sabornici da se zaposlenicima HNB-a plaćaju saune i masaže te se poslužuju škampi i jastozi.

Vujčić je to rekao podnoseći Saboru Polugodišnju informaciju o financijskom stanju, stupnju ostvarenja stabilnosti cijena i provedbi monetarne politike u drugom polugodištu 2015., a odgovarajući tako na prozivke koje su se ovog tjedna mogle čuti u raspravi o izmjenama zakona o HNB-u.

“Uz puno uvažavanje svih kritičkih istupa zastupnika u protekla dva dana moram reći da mi je žao jer su izrečene neistine koje pogađaju sve djelatnike HNB-a. HNB nikome ne plaća saune i masaže, ne služimo škampe i jastoge, ne isplaćujemo božićnice i regrese. Isto tako ne zapošljavamo nikakve masterchefove i sommelijere već smo usluge restorana i nekih drugih usluga eksternalizirali i to nisu uopće zaposlenici HNB-a čime su ostvarene uštede između 20 i 40 posto u odnosu na to da sami te djelatnike zapošljavamo”, rekao je guverner Vujčić.

Prosvjed u Orašju, uhićenja komentirao i državni odvjetnik

Glavni državni odvjetnik Dinko Cvitan rekao je kako nije imao saznanja da će u BiH biti uhićeni bivši pripadnici HVO-a. “Nisam imao pojma da će se ovo desiti, pogotovo ne na ovakav način”, kazao je, piše N1. Cvitan je nakon zatvorene sjednice saborskog Odbora za pravosuđe rekao i kako je Tužiteljstvo BiH tražilo dokumentaciju za 28 osoba, od čega ih je 10 uhićeno.

“Činjenica je da se tražila dokumentacija za 28 osoba, činjenica je da po imenima i prezimenima mogu zaključiti da su to bili pripadnici različitih entiteta. Činjenica je da je uhićeno 10 osoba i da su oni pripadnici samo jednog entiteta, a ostali su nestali”, rekao je državni odvjetnik. Povodom uhićenja deset pripadnika HVO-a udruge proizašle iz Domovinskog rata organizirale su u Orašju prosvjed. Na prosvjedu se okupilo nekoliko stotina ljudi.

Sabor dobio novog zastupnika

Sabor je danas dobio novog zastupnika. Umjesto Branimira Glavaša koji se povukao, jedini saborski zastupnik HDSSB-a odsada će biti Josip Salapić koji je danas prisegnuo.

Epilog je to burnih događanja koja su pogodila HDSSB nakon lošeg izbornog rezultata, a o čemu je Telegram prvi pisao. Dio nezadovoljnih članova HDSSB-a smatrali su Glavaša isključivim krivcem za katastrofalne rezultate na prošlim i pretprošlim parlamentarnim izborima. Sve o turbulencijama u toj stranci možete pročitati ovdje.

Blaga kazna za radnike HAC-ONC-a koji su zgrozili javnost

Uprava HAC-ONC-a donijela je odluku o kazni za svoje radnike koji su krali iz smrskane hladnjače koja je sredinom listopada stradala u prometnoj nesreći na zagrebačkoj zaobilaznici. “Uprava HAC ONC-a na temelju nalaza unutarnje kontrole i provedenog postupka utvrđivanja odgovornosti radnika donijela je odluku o sankcijama za navedene radnike. Za četiri radnika izrečeno je pisano upozorenje pred otkaz Ugovora o radu te uskrata od plaće u visini od 15 posto.”

U stravičnoj prometnoj nesreći poginule su dvije osobe. Do nesreće je došlo kada je hladnjača s mesom udarila u nadvožnjak i pukla napola.
No, ono što je još više zgrozilo hrvatsku javnost je ponašanje radnika državne firme HAC-ONC koji su nakon nesreće iz smrskane hladnjače uzimali komade mesa i suhomesnate proizvode koje je prenosila.