Znanstvenici predviđaju koliko Trump, poricanjem klimatskih promjena, može naštetiti Zemlji

Sve ovisi o tome kako će na postupke SAD-a reagirati ostatak svijeta

GRAND RAPIDS, MI - DECEMBER 9: President-elect Donald Trump speaks at the DeltaPlex Arena, December 9, 2016 in Grand Rapids, Michigan. President-elect Donald Trump is continuing his victory tour across the country.   Drew Angerer/Getty Images/AFP
FOTO: AFP

Nakon što je veliki poricatelj klimatskih promjena Donald Trump pobijedio na američkim izborima, pojavile su se brojne spekulacije o tome kakve posljedice bi to moglo imati na globalne akcije za suzbijanje klimatskih promjena. I dok su neki analitičari uvjereni da bi posljedice mogle biti dosta strašne, drugi smatraju kako će se, bez obzira na sve, nastaviti razvijati programi čiste energije, piše Independent.

No analize koje podupiru određene brojke, i koje zapravo izračunavaju kakav trag bi rezultati izbora mogli ostaviti na klimatske promjene, dosta su rijetke. Djelomično je tako jer ne postoji jednostavan način kojim bi se to moglo izračunati.

Ako nazadovnje potraje, moglo bi biti kobno

Neki su ipak pokušali, a jedna takva analiza je i ona organizacije Climate Interactive, koja je zaključila da, ukoliko SAD rješavanje problema klimatskih promjena u zemlji odgodi za četiri do osam godina, to ne bi planet nužno gurnulo u “opasnu klimatsku zonu”, što je općenito opisano kao rast temperature za dva Celzijeva stupnja iznad predindustrijske razine, koliko je maksimalno odredio UN.

Međutim, ako ovakvo nazadovanje potraje, ili se SAD-u pridruže i druge zemlje, rezultat bi mogao biti koban za planet. I članak objavljen u časopisu Nature Climate Change, u kojem su predstavljeni dodatni izračuni, došao je do sličnog zaključka.

U analitičkom komentaru, koji potpisuje Benjamin Sanderson iz Nacionalnog centra za atmosferska istraživanja, korišteni su klimatski modeli kako bi se utvrdilo koje će biti posljedice osmogodišnjeg ignoriranja klimatskih promjena, u slučaju da se Trumpova politika globalno proširi.

Hoće li SAD slijediti druge zemlje?

U radu se razmatra i dvostruko gori scenarij prema kojem bi SAD zaustavio istraživanje čiste energije, što bi slijedile i druge zemlje. Ali i trostruko gori scenarj prema kojem bi u svijetu izgaralo još više fosilnih goriva.

“Odgoda ili prestanak financiranja istraživanja obnovljivih izvora energije od strane SAD-a vjerojatno će u potpunosti onemogućiti da se globalno zatopljenje drži ispod dva stupnja Celzija iznad predindustrijske razine”, pišu autori ovog teksta.

Prvo i najvažnije, analitičari smatraju da, ukoliko SAD odgodi klimatske akcije za osam godina, to znači da bi trenutne emisije ostale stabilne i da to ne bi puno naškodilo planetu, što je gotovo identičan zaključak onome iz analize Climate Interactiva. SAD je tek jedna država i drugi najveći proizvođač stakleničkih plinova. Čak i ako se malo “otmu”, to neće u potpunosti uništiti planet.

Ako nitko ne smanji emisiju, nastat će problem

Ali ako se to proširi na globalnu razinu, i nitko ne smanji emisije, i čeka punih osam godina, onda to postaje puno veći problem. Studija je izračunala da bi to moglo dovesti do dodatnih 350 milijardi tona emisija ugljičnog dioksida, što bi umanjilo šansu održavanja temperature planete u normalnim granicama, koja je dogovorena pariškim klimatskim sporazumom.

Problem s ovakvim “kašnjenjem” je taj što postoji ograničeni “ugljični proračun” prije nego dosegnemo zagrijavanje od dva stupnja, a svake sljedeće godine emisija ga povećava. U slučaju osmogodišnje globalne odgode, šansa da se ovaj cilj ostvari, smanjila bi se sa 66 na 50 posto.

Vjerojatno se neće dogoditi globalni zaokret

Ali moglo bi biti i gore od toga. SAD i ostatak svijeta ne samo da ne bi mogli održati stabilnu emisiju, već bi se moglo dogoditi da emitiraju i više plinova. Ono što je malo teže povjerovati je da bi SAD mogle utjecati na globalni zaokret koji se događa u istraživanjima čiste energije. Taj trend trenutno se čini dosta stabilnim.

Što se tiče predviđanja da bi u idućih osam godina moglo doći do stvarnog porasta emisije na globalnoj razini, i to je dosta neizvjesno. U protekle tri godine, emisija se ustalila, ali još uvijek nije u opadanju. SAD i Kina značajno utječu na trenutno stanje, ali ne zna se bi li popuštanje SAD-a oko obnovljivih izvora energije imalo utjecaj na povećanje emisija u svijetu.

Na putu prema ozbiljnoj katastrofi

Sam odnos Trumpove administracije prema klimatskim promjena ne može bitno promijeniti temperaturu planete u idućih osam godina, ali može utjecati na odnos drugih država prema čistoj energiji.

Važno je ponoviti da je održavanje globalnog zatopljenja dva Celzijeva stupnja iznad predindustrijske razine već sada iznimno teško, bez obzira tko je američki predsjednik, a klimatske promjene koje smo do sada vidjeli prilično su ozbiljne.

No, već sada smo, bez obzira na sve, na putu prema ozbiljnoj katastrofi, a neki utjecaji već sada su napravili nepovratnu štetu. Dok još ne znamo kako će izgledati budućnost, definitivno možemo reći da bi postupci SAD-a mogli stvari učiniti još gorima, ali to će uvelike ovisiti o tome kako će ostatak svijeta reagirati.