Znanstvenik čiji je tim dokazao novi soj u Hrvatskoj: 'Jedan od zaraženih omikronom cijepljen i prebolio koronavirus'

U većini dosad zabilježenih slučajeva zaraze omikronom izazvale su blaže oblike bolesti

FOTO: Screenshot RTL

Omikron varijanta stigla je i u Hrvatsku – danas su potvrđena dva slučaja zaraze novim sojem. Iz HZJZ-a su naglasili kako je moguće da se oboje oboljelih zarazilo na poslovnom skupu, na kojem je bilo i stranaca, nekoliko dana prije pojave simptoma. Ne očekuju da će se nova varijanta širiti jer su brzo identificirali oboljele i kontakte.

Slučajevi zaraze omikronom u Hrvatskoj potvrđeni su na Institutu Ruđer Bošković, a voditelj tamošnjeg laboratorija za naprednu genomiku, Oliver Vugrek, čiji je tim otkrio omikron kod nas, za RTL je govorio o razlikama između tog soja i delta varijante koronavirusa. “Omikron varijanta ima oko 96 izmjena mutacija u odnosu na Wuhan soj, a delta soj 55 izmjena u odnosu na Wuhan soj. Omikron ima dvostruko više od delte”, naglasio je Vugrek.

O omikronu i njegovim razlikama u odnosu na druge sojeve Vugrek je govorio i za Dnevnik Nove TV. “U ovom soju virusa nekoliko mutacija pojavilo se zajedno. Mutacije se mogu karakterizirati u tri područja – one koja doprinose brzini širenja, one koje doprinose težini bolesti te one koje govore o tome koliko mogu izbjeći imuni odgovor, odnosno koliko su otporni na cjepiva”, rekao je.

Jedan od zaraženih omikronom cijepljen i prebolio koronu

Vugrek je napomenuo kako je za sada teško reći je li omikron opasniji od drugih sojeva i hoće li istisnuti deltu kao najproširenija varijanta, jer je omikron otkriven prije tek dva tjedna i nema još dovoljno podataka o njemu. Istaknuo je da se prema nekim prvim informacijama omikron širi brže od delte i da je moguće da postane dominantan soj.

Znanstvenik s Ruđera je za Novu TV rekao da omikron ima puno iznenađujućih izmjena, ali da je trenutno premalo uzoraka o toj varijanti da bi se donosili zaključci. Smatra da će se više o omikronu znati do kraja godine. Istaknuo je da istraživanja tek trebaju pokazati i može li omikron izbjeći imunitet osoba koje su već preboljele zarazu koronavirusom.

“Za sada je poznato da su neki koji su cijepljeni imali blaži oblik bolesti. Većina dosadašnjih slučajeva zaraze omikronom su blaži oblici bolesti”, rekao je Vugrek dodavši da je jedna od osoba zaraženih omikronom i cijepljena i ranije preboljela virus. Vugrek je napomenuo kako je omikron varijanta koronavirusa na kojem nije došlo do “čudnih rekombinacija”. Vugrek je za RTL rekao da koronavirus mutira jednom do dvaput mjesečno. “Do kad god pandemija bude trajala nastajat će nove varijante bilo gdje u svijetu. Pitanje je koliko će pandemija trajati”, zaključio je.