Žrtva komentirala Hranićevu ispriku. Bivši urednik Hrvatskog katoličkog radija: 'I mog najboljeg prijatelja napastovao je svećenik'

Ana Grgić kaže da u Hranićevom istupu nije osjetila suosjećanje

23.05.2016., Sibenik - Hrvatsko katolicko drustvo prosvjetnih djelatnika Biskup Srecko Badurina organiziralo je u gradskoj knjiznici Juzraj Sizgoric, tribinu na temu "Mediji - mjesto susreta Crkve i drustva". rPredavac je bio Anto Mikic, glavni urednik Hrvatskog katolickog radija. rPhoto: Dusko Jaramaz/PIXSELL
FOTO: Dusko Jaramaz/PIXSELL

Ana Grgić, jedna od žrtava svećenika Zlatka Rajčevca u Sotinu, u kratkom razgovoru za Dnevnik Nove TV komentirala je istup đakovačko-osječkog nadbiskupa Đure Hranića, koji je ranije u subotu uputio ispriku žrtvama spomenutog svećenika, a posebno onima koji su njegova zlostavljanja prijavili.

Kako bi sebe oslobodila, morala je, kaže, oprostiti. “Isprika koja je dana meni, osobno nije značila puno jer nisam osjetila nikakvo suosjećanje ili savjesno sagledavanje situacije”, rekla je Grgić.

Sada joj je, kaže, bitno da se ono što se dogodilo njoj ne dogodi više nikome. “Nisam u pitanju ja. Ja sam lik, lice i glas za one koji ga trenutno nemaju. Što se mene tiče, moja situacija je već završena, meni je u principu da pokažem i onima koji su to prošli, da mogu izaći iz toga”, rekla je.

Hranić kaže da je tek sad uvidio koliko je pogriješio

Kao što smo javili, Hranić je u izjavi putem Informativne katoličke agencije naveo da se ispričava “žrtvama svećenika Rajčevca, njihovim obiteljima, župljanima župe Sotin, posebno onima koji su prijavili slučaj, kao i cjelokupnoj hrvatskoj javnosti što, uz poduzete mjere prema hrvatskim institucijama i nadležnom Dikasteriju Svete Stolice, dotičnoga osumnjičenog župnika nisam uklonio sa župe za vrijeme trajanja istrage”.

Nažalost, kaže, tek je ovih dana, slušajući javno svjedočanstvo jedne žrtve – referirajući se tu na Anu Grgić – kao i glas crkvene i opće javnosti, “preispitujući sebe samoga pred raspetim Gospodinom”, uvidio koliko je velik propust i pogrešku učinio vodeći brigu o svećeniku, a ne videći patnju žrtava i potrebu zaštite koju su od njega tražile.

Mikić: ‘Ovo treba gledati kao presedan, novi standard’

Inače, u Dnevniku Nove TV gostovao je i docent Anto Mikić s Hrvatskog katoličkog sveučilišta, ugledni katolički intelektualac i nekadašnji dugogodišnji glavni urednik Hrvatskog katoličkog radija.

Komentirajući Hranićevu ispriku, rekao je da se ona može promatrati i u kontekstu pritisaka javnosti i apostolske nuncijature, ali da bismo u ovoj situaciji možda više koristi imali od promatranja tog slučaja kao presedana, odnosno promatranja njegovih mogućih učinaka, a koji bi, prema Mikiću, mogli biti itekako pozitivni.

“Teško mi je zamisliti da bi netko u Crkvi nakon ovakvog istupa jednog nadbiskupa u budućim slučajevima otkrivanja seksualnog zlostavljanja, osobito maloljetnika, mogao ići ispod ovih standarda. Prvo, maknuti svećenika koji je odgovoran, drugo, javnosti pružiti punu i potpunu istinu i treće, što je najvažnije, staviti interese i traume žrtve u središte pozornosti, a ne svećenike i vlastitu instituciju”, izjavio je Mikić.

Pred Crkvom je dug proces ponovnog stjecanja povjerenja

Istaknuo je da bi Crkva s vrijednostima koje zastupa trebala postupati drugačije.

“Crkva kao institucija ima refleks očuvanja vlastitoga ugleda i mislila je do unatrag nekoliko desetljeća da će skrivanjem ovakvih slučajeva činiti dobro sebi. No, barem 20 godina unatrag od strane Sv. Stolice i drugih crkava koje su pretrpjele zbog skrivanja kada su slučajevi izašli na svjetlo dana s vremenskim odmakom i napravili još veću štetu, Crkva je počela mijenjati svoj stav”, pojasnio je.

Smatra da je pred nadbiskupom Hranićem, ali i cijelom Crkvom, dug proces ponovnog stjecanja povjerenja. “Ali, ako se ne bude gledalo samo na PR-ovski ugled, nego se uistinu pristupi žrtvama s poniznošću i priznanjem vlastite krivice, vjerujem da će povjerenje doći”, kaže Mikić.

I Mikićeva najboljeg prijatelja seksualno zlostavljao svećenik

Na kraju razgovora s novinarkom Valentinom Baus otkrio je da je i njegov najbolji prijatelj bio žrtva seksualnog nasilja od strane jednog svećenika.

“Meni je to bilo nevjerojatno. Dakle, prijatelj s kojim sam se tijekom srednje škole intenzivno družio, s kojim sam četiri godine čak zajedno živio u đačkome domu, mi to nikad nije spomenuo, a kasnije je o tome javno govorio”, ispričao je.

Dodao je kako je to dobar primjer koliko je žrtvama teško o tome govoriti čak i najbližim prijateljima i zato ih treba potaknuti da izađu pred institucije.