Zvali su ga 'panzer papom' i 'velikim inkvizitorom', pratile su ga kontroverze zbog kojih se vjerojatno i povukao

Bio je vrstan teolog, silno konzervativan. Pred kraj pontifikata izgubio je kontrolu nad Vatikanom

(FILES) In this file photo taken on December 25, 2012 Pope Benedict XVI delivers his traditional Christmas "Urbi et Orbi" blessing from the balcony of St. Peter's Basilica at the Vatican. - Former pope Benedict XVI has died at the age of 95, the Vatican announced on December 31, 2022, almost a decade after he became the first pontiff to resign in six centuries. The German pope emeritus, whose birth name was Joseph Ratzinger, had been living a quiet life in a former convent inside the Vatican grounds since his shock decision to step down in February 2013. (Photo by Vincenzo PINTO / AFP)
FOTO: AFP

Umirovljeni papa Benedikt XVI preminuo je u Rimu u dobi od 95 godina od, kako se pretpostavlja, starosti. Premda Vatikan nikada ne objavljuje informacije o zdravstvenom stanju papa, ovaj put napravljena je iznimka te je papa Franjo zamolio vjernike da mole za njega jer je vrlo bolestan.

Matteo Bruni, ravnatelj Tiskovnog ureda Svete Stolice, rekao je u srijedu da je “u posljednjih nekoliko sati došlo do pogoršanja zdravlja Benedikta XVI zbog starosti.“ Objavljeno je da je u srijedu ujutro papa Franjo posjetio svog prethodnika u njegovoj rezidenciji.

Fizički slab i krhak, ali lucidan i aktivan

Zdravlje pape emeritusa posljednjih se godina postupno pogoršalo, ali bio je i dalje lucidan i aktivan te je sve donedavno primao i posjetitelje. Papa Franjo iznimno je cijenio Benedikta, javno mu je iskazivao iznimno poštovanje. Biskupe koje je uzdizao u rang kardinala redovito je vodio u posjet Benediktovoj rezidenciji, bivšem samostanu, koja se nalazi u Vatikanu, kako bi zamolio njegov blagoslov.

Nadbiskup Georg Gänswein, osobni tajnik Benedikta XVI, dok se u travnju slavio papin 95. rođendan, istaknuo je da je njegova osobnost duboko oblikovala Crkvu i teologiju. Ispričao je da je papa emeritus dobro raspoložen, ali da je fizički relativno slab i krhak. Potvrdio je da umirovljeni papa već neko vrijeme ne predvodi misna slavlja jer jednostavno „nema više snage stalno stajati i nema više snage u glasu“.

Zadržao dnevnu rutinu gotovo do samog kraja

No, nadbiskup Gänswein je istaknuo da umirovljeni papa prati liturgiju i sudjeluje u koncelebraciji. „Iz toga iz dana u dan crpi novu snagu za svoj život“, zaključio je nadbiskup te dodao kako se dnevna rutina u samostanu Mater Ecclesiae nije promijenila otkako je papa postao emeritus. „Uvijek je počela najvažnijim dijelom dana, rano ujutro, odnosno svetom misom i molitvom brevijara. Zatim je slijedio doručak i kraći odmor. Potom se Benedikt XVI posvećivao dopisivanju i jutarnjem čitanju. Sve do ručka imao je i malo vremena za glazbu.“

U poslijepodnevnim satima malo je šetao vatikanskim vrtovima uz molitvu krunice, ali sjedeći. Također, s vremena na vrijeme susretao se s posjetiteljima. „Sve je ovisilo o tomu kako se osjećao papa emeritus, a dan je završavao večerom i vijestima na talijanskom i Večernjom molitvom.“

U Drugom svjetskom ratu zarobili ga Amerikanci

Papa Benedikt XVI. rođen je 1927. kao Joseph Alois Ratzinger. Od 1943. do 1945. služio je kao dragovoljac u jedinici protuzračne obrane. Od svibnja do lipnja 1945. bio je zatočen u američkom ratnom logoru u Neu-Ulmu. Studirao je filozofiju na Visokoj filozofsko-teološkoj školi u Freisburgu kod Münchena, a 1951. zaređen je za svećenika. Predavao je dogmatsku i fundamentalnu teologiju na višim teološkim školama u Freisingu, Bonnu, Münsteru, Tübingenu.

Bio je i redoviti profesor dogmatike i povijesti dogme na Sveučilištu u Regensburgu. Papa Pavao VI imenovao ga je 1977. nadbiskupom Münchena i Freisburga, a kardinalom ga je proglasio 1977. godine. Papa Ivan Pavao II imenovao ga je 1981. prefektom Kongregacije za nauk vjere, predsjednikom Papinske biblijske komisije i Međunarodne teološke komisije, a bio je i predsjednik Komisije za pripravu Katekizma Katoličke crkve. Od 2002. bio je dekan Kardinalskog zbora.

‘Panzer papa’, ‘veliki inkvizitor’, ‘pas čuvar dogmi’…

Kardinal Joseph Ratzinger izabran je za papu 19. travnja 2005. Kako je već bio navršio 78 godina, bio je najstariji papa izabran u posljednjih 275 godina.

Na početku mandata, u dijelu Katoličke crkve nije baš dočekan s oduševljenjem. Zbog toga što je bio u njemačkoj vojsci tijekom Drugog svjetskog rata, nazivali su ga panzer papom, a dio medija ga je prozvao velikim inkvizitorom, psom čuvarom crkvenih dogmi…

Papa Benedikt XVI povukao se s dužnosti 2013. pa se tako Katolička crkva našla u situaciji kakve nije bilo od 1415. kad se povukao papa Gregorije XII. U kraćoj izjavi Benedikt XVI je tada objasnio: „Snaga uma i tijela neophodna je za ovu dužnost, a posljednjih mjeseci prepoznao sam slabost i nesposobnost da potpuno i do kraja obavim misiju koja mi je povjerena.“

Vjerojatno se povukao zbog umora od skandala

Veći dio vatikanologa pretpostavlja da je papa otišao jer je bio umoran od skandala i jer je postao svjestan da je izgubio kontrolu nad Vatikanom. Također i nad kardinalima koji su ga okruživali i koji su vodili žestoke međusobne obračune u borbi za vlast i moć. Neposredno prije nego što se povukao, objavljena je knjiga na osnovu brojnih tajnih dokumenata u kojoj se detaljno opisuje korupcija i borba za moć u Vatikanskoj banci.

Papa Benedikt je s jedne strane bio konzervativan, posebno kad je bila riječ o zahtjevima za modernizacijom Crkve. Kao jedan od vodećih teologa, umirovljeni papa žestoko se protivio promjenama smatrajući da će Crkva oslabiti ako se pokuša povinovati hirovima modernog vremena.

Kritičar kapitalizma, vrlo plodan pisac

No, zalagao se za zaštitu okoline, a nije se libio ni kritizirati kapitalizam, posebno produbljivanje društvenih nejednakosti. Umirovljeni papa bio je vrlo plodan pisac i autor nekoliko vrijednih teoloških knjiga. Američki kardinal Wilton Gregory kazao je da je papa Benedikt služio Crkvi u mnogim ulogama: bio je svećenik, znanstvenik, dijecezanski biskup, kurijski službenik i Papa.

Po odlasku u mirovinu nastavio je nositi papinsko bijelo odijelo i nije vratio svoje ime Joseph Ratzinger.

Posjet Auschwitzu i susret sa žrtvama pedofila

Osam godina pontifikata pape Benedikta XVI obilježilo je niz pozitivnih postupaka, ali i kontroverzi. Poseban je odjek imao njegov povijesni posjet Auschwitzu gdje je žestoko osudio holokaust. Na Malti se pak 2010. sastao sa žrtvama svećenika pedofila te se javno ispričao zbog seksualnog zlostavljanja mladića i djevojaka. Pritom je iskazao „sram i žaljenje zbog boli koje su pretrpjele žrtve i njihove obitelji.“

Tako je postao prvi papa u povijesti koji je javno priznao zločine svećenika i pokajao se zbog njih. Unatoč tome, neprestano su ga sumnjičili da je kao nadbiskup Münchena i Freisinga i prefekt Kongregacije za nauk vjere, štitio jednog podređenog biskupa od optužbi za seksualno iskorištavanje, pa mu je zbog toga bilo dopušteno da i dalje kontaktira s mladim vjernicima i obavlja pastoralne dužnosti.

Nekim istupima snažno podijelio javnost

Neke izjave pape Benedikta XVI zgrozile su javnost. Njegov članak o svećeničkom seksualnom zlostavljanju koji je velik dio krivnje za takve događaje pripisao seksualnoj revoluciji iz 1960-ih izazvao je burne reakcije. Bio je, naime, u suprotnosti sa stajalištem pape Franje, koji je kao uzrok krize zlostavljanja naveo pretjerano poštovanje prema crkvenoj hijerarhiji. I njegovo koautorstvo knjige koja brani praksu svećeničkog celibata 2020. izazvala je suprotstavljena mišljenja. Zbog toga je papa emeritus ubrzo zatražio da se iz knjige izbaci njegovo ime.

Za njegova pontifikata počeli su se razotkrivati stravični razmjeri seksualnog zlostavljanja u Katoličkoj crkvi. Zbog toga se Benedikt XVI 2005. zapitao: „Koliko ima samo prljavštine u Crkvi, čak i među onima koji bi kao svećenici trebali u potpunosti pripadati Bogu?“

Afera Vatileaks najviše mu narušila ugled

Ipak, najviše je naštetila njegovu ugledu afera Vatileaks kad je njegov bivši sobar Paolo Gabriele osuđen zbog krađe povjerljivih dokumenata pape Benedikta XVI o navodnoj korupciji u Svetoj stolici.

U njegovo vrijeme prvi puta se javno progovorilo o financijskim malverzacijama u Vatikanu te o nesmiljenim borbama kardinala za utjecaj i moć. Smatra se da je upravo to jedan od razloga zašto se papa Benedikt XVI povukao u mirovinu.

Nije govorio istinu tijekom istrage o zlostavljanju

Posebno je bilo neugodno kad je utvrđeno da Papa u miru Benedikt XVI nije govorio istinu tijekom istrage o svećeniku pedofilu i seksualnom zlostavljanju u Njemačkoj katoličkoj crkvi. Prvo je kao nadbiskup Münchena i Freisinga kazao da ne zna ništa o svećeniku koji je zlostavljao djecu, da bi se kasnije utvrdilo da je prisustvovao sastanku na kojemu se baš o tomu govorilo. Iz ureda umirovljenog pape tada je priopćeno da je počinjena pogreška kao posljedica previda.

Ipak, papa emeritus uputio je pokajničko pismo vjernicima u svojoj nadbiskupiji u kojem je izrazio bol zbog zlostavljanja i pogrešaka u doba njegovog mandata. Također je priznao da se u susretima sa žrtvama svećeničkog spolnog zlostavljanja, suočio s posljedicama prevelikog grijeha. „Shvatio sam da su svi uvučeni u veliki grijeh ako seksualno maltretiranje zanemaruju ili ga ne tretiraju dovoljno odlučno i odgovorno.“