Aretha Franklin bila je najvažnija crna pjevačica u povijesti, jedna od onih koje moramo smatrati čistim genijem

Svaka njena politička poruka imala je veći domet od poruka divizija glazbenih aktivista

1987; Detroit, MI, USA; Aretha Franklin sings at New Bethal Baptist Church in Detroit on C.L. Franklin Blvd in 1987., Image: 382428258, License: Rights-managed, Restrictions: *** World Rights *** No Tabloids *** No Tabloids ***, Model Release: no, Credit line: Profimedia, SIPA USA
FOTO: Profimedia, SIPA USA

Aretha Franklin, prva crna pjevačica koja je, komercijalno gledajući, postala čisti mainstream, snimila je Respect Otisa Reddinga 1967. godine. Respect je postao jednako važan kao i I'm black and I'm proud, Jamesa Browna, a njen album Young, Gifted and Black, objavljen 1972., nosio je podjednako izravnu društvenu i političku poruku. I sve je to dolazilo od osobe koja je pripadala dvostrukoj manjini; u šezdesetim godinama ženska su politička i društvena prava još bila toliko limitirana, da se žene zaista, nažalost, moglo smatrati političkom manjinom

Povijest rock and rolla i većine glazbenih žanrova od kojih je nastao i koji su kasnije činili pojam rock, dok je taj pojam još podrazumijevao vrijednosni svijet za sebe, a ne tek dio globalne estrade (gospel, country, funk, soul, punk, grunge, hip hop, i tako dalje), nužno je povijest suvremene zapadne, osobito američke i britanske politike.

Kroz rock su se prelamale revolucionarne promjene glavnih generacijskih vrijednosti (Elvis, Beatlesi, Stonesi, hippie pokret, punk); kroz rock su se odvijale neposredne masovne i masivne političke borbe, poput borbe protiv Vijetnamskog rata. Kroz rock je trajala te, zapravo, u kontekstu današnje Amerike, i danas traje mučna i beskrajno važna bitka za građanska prava, protiv rasizma.

Bitka protiv rasizma počela je začetkom rock and rolla

Ta je bitka počela, u stanovitom smislu, samim začetkom rock and rolla, koji je svojim crno-bijelim porijeklom i masovnom popularnošću počeo rušiti glavne temelje rasne segregacije u Americi, da bi se nastavila u šezdesetim i sedamdesetim godinama prošlog stoljeća, kada su izvođači popularne glazbe bili među važnijim protagonistima pokreta za građanska prava te vatrenim podržavateljima Martina Luthera Kinga.

Većina glavnih Motownovih izvođača, na čelu sa Stevijem Wonderom i Marvinom Gayeom u ono su vrijeme bili snimali izravno političke i socijalne pjesme, kao i niz drugih velikih crnih zvijezda. Say it Loud, I’m black and I’m proud, Jamesa Browna iz 1968. godine jedna je od vječnih himni crnačke emancipacije. He’s Misstra Knows it all Stevieja Wondera spada među oštrije analize Nixonova kriminaliziranog mandata, dok je Gayev Abraham, Martin and John jedan od najljepših epitafa Johnu Kennedyju i Martinu Lutheru Kingu.

Prva crna pjevačica koja je postala mainstream

Aretha Franklin, prva crna pjevačica koja je, komercijalno gledajući, postala čisti mainstream, snimila je Respect Otisa Reddinga još nešto ranije, 1967. godine. Respect je postao jednako važan kao i Say it Loud, a njen album Young, Gifted and Black, objavljen 1972. nosio je podjednako izravnu društvenu i političku poruku. I sve je to dolazilo od osobe koja je pripadala dvostrukoj manjini; u šezdesetim godinama ženska su politička i društvena prava još bila toliko limitirana da se žene zaista, nažalost, moglo smatrati političkom manjinom.

Još je važnije što je sve to dolazilo iz čistog mainstreama. Naime, Aretha Franklin spada među najuspješnije izvođače u povijesti popularne glazbe: ukupno je prodala preko 75 milijuna albuma, te imala stotinjak pjesama na raznim Billboardovim top listama. Ovo drugu brojku nije dosegnula niti jedna pjevačica, ili pjevač, ili band. Stoga je njen utjecaj bio enorman.

Franklin je pomogla u definiranju američkog iskustva

Aretha Franklin rano je, s 25 ili 26 godina postala household face i u bijelim američkim obiteljima, a nešto kasnije u cijelom svijetu koji je slušao američku popularnu glazbu. Svaka njena politička poruka imala je veći domet od poruka divizija glazbenih aktivista, a svaka njena riječ mogla je izazivati snažniji odjek od milijun rima najtvrđih repera iz devedesetih godina ili iz našeg vremena (Beyonce je vrlo svjesna potencijalnog društvenog utjecaja lijepih mainstream pjevačica, pa taj utjecaj također povremeno koristi za širenje vrlo konkretnih i važnih političkih poruka).

Utoliko se zaista može reći kako je Aretha Franklin bila najznačajnija crna pjevačica u cjelokupnoj povijesti popularne glazbe. Bivši američki predsjednik Barack Obama, dugogodišnji obožavatelj Arethe Franklin koja je uostalom pjevala na njegovoj inauguraciji 2009. godine, ovako je sažeo značaj gospođe Franklin za današnju Ameriku: “Aretha je pomogla definiranju američkog iskustva. U njenom smo glasu mogli osjetiti našu povijest, našu snagu i naš bol, našu tamu i naše svjetlo, našu želju za iskupljenjem i naše teško stečeno poštovanje”.

Jedna od glazbenica koju se može smatrati čistim genijem

Kad je riječ o samoj glazbi, Aretha Franklin, kraljica soula, snimila je bar petnaestak pjesama koje će ostati jednako vječne kao A Day in the Life Beatlesa ili Sympathy for the Devil Rolling Stonesa, ili Highway Patrolman Brucea Springsteena. Chain of Fools, Spanish Harlem, Respect, You Make me Feel (Like a Natural Woman), naš najuži izbor hitova Arethe Franklin, svakako spadaju među najljepše i najekspresivnije snimke u povijesti soula i rocka.

Aretha Louise Franklin, jedna od glazbenica koje moramo smatrati čistim genijem, rodila se 25. ožujka 1942. godine u Memphisu, gdje je nastao rock and roll. Umrla je 16. kolovoza u Detroitu, svojedobno glavnom gradu soula, sjedištu Motowna, najvažnije crnačke glazbene tvrtke prošlog stoljeća, za koju, međutim, nikad nije snimala.