Jučerašnji skandal potvrdio: Hrvatska obrtnička komora je PR agencija Vlade i zato treba ukinuti obavezno članstvo

Ugostitelji Istre i Kvarnera dovedeni su u situaciju da moraju financirati one koji im direktno rade štetu

Kao što se vidi i iz ovog primjera, upravo je to uloga Hrvatske obrtničke komore i njene starije i poznatije sestre Hrvatske gospodarske komore - da Vladi služe za stvaranje dojma da se vodi dijalog s privatnim sektorom.

Zamislite da se nađete u situaciji da ste prisiljeni plaćati članarinu organizaciji koja radi protiv vaših interesa. Upravo se to dogodilo ugostiteljima Kvarnera i Istre koji su jučer održali jednosatni prosvjed kako bi skrenuli pozornost na tešku situaciju u kojoj su se našli zbog pandemije koronavirusa. No, u priču se, potpuno bizarno, uključuje Ceh ugostitelja Hrvatske obrtničke komore objavom priopćenja u kojem napada njihov prosvjed.

Udruga ugostitelja Kvarnera i Istre, pokrenula je akciju “5 do 12”, na sat vremena zatvorili su svoje lokale te su time htjeli potaknuti djelovanje institucija u smjeru očuvanja poslova u ugostiteljstvu, koje je izuzetno važan dio turističke ponude.

Ugostitelji traže obustavu naplate PDV-a do početka ožujka sljedeće godine, sniženje stope PDV-a na hranu i pića na 10 posto te kredite za likvidnost i investicije koje bi mogli osigurati HAMAG i HBOR.

Cehovska udruga odvjetnik je Vlade

Prema njihovoj anketi koja je provedena na 500 ugostitelja, čak 60 posto ih ima pad u poslovanju od preko 50 posto, dok oko 40 posto smatra da u sadašnjim uvjetima neće opstati do sljedeće sezone. Oko 80 posto se izjasnilo da će zbog pada poslovanja biti prisiljeno otpuštati radnike.

Iako su zahtjevi kvarnerskih i istarskih ugostitelja, od kojih su mnogi sasvim sigurno obrtnici, očito usmjereni prema Vladi, na njih je reagirao Ceh ugostitelja Hrvatske obrtničke komore. Hrvatska obrtnička komora propustila je priliku da šuti i nastupila je kao odvjetnik ili PR agencija Vlade.

U svom priopćenju Ceh ugostitelja navodi da “prosvjedna akcija “5 do 12” u organizaciji Udruge ugostitelja Kvarnera i Istre, uz podršku Nacionalne udruge Ugostitelja i Udruge Glas poduzetnika, u ovom trenutku nije način rješavanja teškog i neizvjesnog stanja u kojem se zatekao ugostiteljsko-turistički sektor”.

‘Ne talasajte, mi smo tu za razgovor s ministarstvima’

Iako su se kvarnerski i istarski ugostitelji obraćali Vladi, a ne HOK-u, Ceh ugostitelja, kao zastupnik Vlade u priopćenju piše da “razumije težak položaj u kojem se nalazi ugostiteljsko-turistički sektor u Republici Hrvatskoj” te ističu da su dosadašnje mjere pomoći rezultat dobre suradnje Ceha Hrvatske obrtničke komore s institucijama. U prijevodu, ne talasajte, mi smo tu da razgovaramo s ministarstvima.

Kao što se vidi i iz ovog primjera, upravo je to uloga Hrvatske obrtničke komore i njene “starije” i poznatije sestre Hrvatske gospodarske komore – da Vladi služe za stvaranje dojma da se vodi dijalog s privatnim sektorom.

Ljudi koji glume predstavnike privatnog sektora

Znači, imamo dvije paradržavne institucije koje se financiraju prisilnim članarinama svih poduzetnika – u slučaju HOK-a radi se o obrtnicima, u slučaju HGK radi se o svim registriranim tvrtkama. Obje su usko povezane s politikom, jer im ona omogućuje financijski opstanak, i zadatak im je da glume predstavnike privatnog sektora.

Iako je već bilo više inicijativa za ukidanje komora, pogotovo je u fokusu bila HGK, koja je privlačila pažnju javnosti zbog afera njenog bivšeg predsjednika Nadana Vidoševića, to se nikada nije dogodilo. Tako da su svi obrtnici i poduzetnici i dalje obavezni plaćati članarinu, iako ih velika većina to doživljava isključivo kao parafiskalni namet, kao financijski trošak od kojeg nemaju nikakve koristi. U nekim slučajevima, poput ovog kada Komora nastupa protiv nekih svojih članova, dovedeni su u situaciju da financiraju one koji im direktno rade štetu.