Može li tragični skandal u splitskom Domu umirovljenika utjecati na Plenkovićeve izborne šanse?

Dalmacija, koja je esencijalna za HDZ-ovu pobjedu na predstojećim parlamentarnim izborima, mogla bi negativno reagirati na ovaj skandal

Andreju Plenkoviću sada prijeti da ostane trajno povezan s tragičnim skandalom u splitskom Domu umirovljenika koji, ponovimo, manifestira nesposobnost upravljanja krizom, a zatim energičan i opsežan pokušaj zataškavanja odgovornosti za tu nesposobnost.

Zamislimo načas da nema korone. Da je, znači, život sasvim normalan, da se splitske ulice već pune turistima, i da se grad priprema za Ultru, svejedno bi najveća vijest godine bila nagla smrt petnaestak umirovljenika iz jednog te istog Doma za starije osobe. Radilo bi se o nevjerojatnom skandalu; o slučaju zbog kojeg bi sam premijer tražio hitnu istragu i o događaju koji bi alarmirao cijelu hrvatsku stručnu i opću javnost te izazvao milijun rasprava o tome kako se to dogodilo i tko je kriv. Slučaj se ne bi zatvorio dok se ne pronađe krivac.

Stvarni krivac ili žrtveni jarac, ali, u svakom slučaju krivac, jer bi građani bili s pravom ogorčeni i preplašeni, pa bi se pitali kako je, pobogu, moguće da u tjedan ili dva u jednom te istom Domu umirovljenika umre petnaestak ljudi. Od bolesti, a ne od starosti, i to od iste bolesti. Sve se to, kako znamo, zaista dogodilo, u vrijeme epidemijske krize kad su štićenicima Doma za starije osobe u Vukovarskoj ulici u Splitu svakodnevno mjerili temperaturu, pa usprkos visokoj temperaturi nitko navodno nije posumnjao na koronu.

Nadležne vlasti, lokalne i državne, tjednima nisu dale odgovor na pitanje o uzroku ove tragedije, stvarnom tijeku događaja i eventualnim krivcima, da bi nedavno zaključile kako nitko nije kriv. Čemu, naravno, nitko ne vjeruje.

Slučaj Doma u Vukovarskoj tiče se izravno Plenkovića

Slučaj Doma umirovljenika u splitskoj Vukovarskoj ulici apsolutno je najgora stvar, koja se dogodila tijekom dosadašnje epidemijske krize u Hrvatskoj. Radi se, prvo, o dramatičnom primjeru lošeg upravljanja krizom (srećom, i jedinom tako drastičnom primjeru). Drugo, slučaj Doma u Vukovarskoj gadan je primjer politikantskog zataškavanja. Inspekcije dvaju nadležnih ministarstava nisu željele utvrditi što se zapravo dogodilo, pa su cijeli skandal odlučile prepustiti Državnom odvjetništvu.

Slučaj Doma u Vukovarskoj tiče se izravno Andreja Plenkovića. Radi se o njegovim ministrima, o direktoru Doma koji dolazi iz HDZ-a, i o činjenici da su svi važni članovi Stožera istodobno članovi HDZ-a. I što sada takozvani običan čovjek može zaključiti, nego da je HDZ umiješan u sam nastanak ovog tragičnog skandala, ali još puno više u njegovo očigledno zataškavanje?A zna se tko je predsjednik HDZ-a i zna se da je predsjednik HDZ-a najodgovorniji za sve bitne događaje vezane uz stranku, pa tako i za faktičko nepostupanje države u slučaju ovog skandala.

Skoro svaki hrvatski vodeći političar našao se, kriv ili ne, usred barem jednog skandala koji je amblematski obilježio njegovu karijeru. Prije nego što su otkrivene ozbiljne Sanaderove koruptivne aktivnosti taj je bivši predsjednik Vlade i HDZ-a postao trajno povezan sa slučajem kolekcije skupih satova; Sanaderovi su luksuzni satovi prerasli u javni simbol hrvatske političke korupcije.
Zoran Milanović možda je izgubio prošle parlamentarne izbore zbog afere tajnog snimanja; radi se o Milanovićevim izjavama na njegovu sastanku sa šatorašima, koje su šatoraši tajno snimili, pa pustili u javnost, i koje su antagonizirale mnoge lijevo liberalne birače.

Hoće li zbog splitskog doma HDZ izgubiti Dalmaciju?

Andreju Plenkoviću sada prijeti da ostane trajno povezan s tragičnim skandalom u splitskom Domu umirovljenika koji, ponovimo, manifestira nesposobnost upravljanja krizom, a zatim energičan i opsežan pokušaj zataškavanja odgovornosti za tu nesposobnost. Budući da je do novih parlamentarnih izbora preostalo tek par mjeseci, slučaj Doma umirovljenika u Splitu može ostaviti ne samo amblematske, nego i vrlo konkretne političke posljedice na karijeru Andreja Plenkovića. Evo zašto.

Prvo, bez obzira na ishod stranačkih izbora, veći dio Dalmacije puno je desniji od sadašnjeg vodstva HDZ-a. Većina dalmatinskih HDZ-ovih birača ne zastupa umjerenu politiku kakvu vodi trenutno stranačko vodstvo. Drugo, Splitsko-dalmatinska županija i cijela Dalmacija jedan su od najvažnijih biračkih bazena Hrvatske demokratske zajednice. HDZ u Dalmaciji gotovo redovito pobjeđuje, a čak i kada gubi gradove, gotovo nikad ne gubi županije. Dalmacija je upravo esencijalna za HDZ-ovu pobjedu na predstojećim parlamentarnim izborima.

Zašto Plenković nije prekinuo taj neugodni slučaj?

A skandal u Domu umirovljenika, skupa s izrazito desnom orijentacijom mnogih potencijalnih HDZ-ovih dalmatinskih birača, može prerasti u uzrok zbog kojeg će Dalmacija glasati protiv HDZ-a, ili će glasati za HDZ u bitno manjem postotku, nego u normalnim okolnostima. Plenkoviću se splitski skandal dogodio uoči izbora, u vrijeme kad mu je rejting neobično visok za premijera na kraju mandata, i u situaciji kad se činilo da Vlada perfektno upravlja epidemijskom krizom.

Stoga je krajnje neobično što predsjednik Vlade i HDZ-a nije učinio ništa da prekine cijeli taj užasno neugodni, kompromitantni slučaj zataškavanja jednog tragičnog događaja, koji se na psihološkoj razini tiče strahovito velikog broja ljudi.