Bolt je i dalje najbrži čovjek na svijetu, osvojio je zlato na Svjetskom prvenstvu na 100 metara

Gatlin je bio drugi sa stotinkom zaostatka

Jamaica's Usain Bolt (C) and China's Su Bingtian (R) compete in the semi-final of the men's 100 metres athletics event at the 2015 IAAF World Championships at the "Bird's Nest" National Stadium in Beijing on August 23, 2015.

Jamajkanski sprinter Usain Bolt potvrdio je reputaciju najbržeg čovjeka na svijetu i osvojio zlato na 100 metara na Svjetskom prvenstvu u atletici u kineskom Pekingu. Bolt je 100 metara istrčao za 9.79 sekundi, a drugi je bio njegov najveći konkurent, Amerikanac Justin Gatlin, koji je bio sporiji tek za jednu stotinku.

Pap pap pap pap pap pap pap!!!! @usainbolt #uplike7 #wayup #jamaica

Videozapis objavljuje Daniel Sturridge – Dstudge (@danielsturridge)

Bolt (29) je do trećeg svjetskog zlata na 100 m, nakon Berlina 2009. i Moskve 2013., stigao s rezultatom od 9.79 sekundi što je za osam stotinki brže od njegova najboljeg rezultata sezone dosada. Gatlin (33), koji je do finala u Pekingu imao 28 pobjeda zaredom, do srebra je stigao sa stotinkom zaostatka. Iznenađujuću broncu je s osobnim rekordom od 9.91 osvojio mladi Kanađanin Andre de Grasse (20). Isto vrijeme kao De Grasse ima i Amerikanac Trayvon Bromell.

Do finalne utrke u Pekingu Gatlin je izgledao uvjerljivije od Bolta, u polufinalu je pobijedio u svojoj skupini s vremenom 9.77, dok je Bolt u polufinalu trčao 9.96, no u finalu je veliki Jamajčanin daleko bolje startao, te u borbi “prsa o prsa” za samo stotinku nadmašio kontroverznog Amerikanca.

Bolt je tako na mjestu na kojemu je prije sedam godina, na Olimpijskim igrama, po prvi put stekao svjetsku slavu osvojivši tri zlata (100m, 200m, 4x100m) potvrdio kako je još uvijek najbrži čovjek na svijetu. U nedjelju je osvojio svoje 15. zlato s velikih natjecanja.