Drama u Areni: Spanoulis proigrao u posljednjoj četvrtini, Grčka pobijedila Hrvatsku 72-70

U posljednjoj četvrtini razigrao se Spanoulis, organizator igre Grka

06.09.2015., Arena Zagreb, Zagreb - EuroBasket 2015., skupina C, 02. kolo, Grcka - Hrvatska. Eurobasket 2015 po prvi puta odrzava se u cetiri drzave. Hrvatska (Zagreb), Njemacka (Berlin), Litvija (Riga) i Francuska (Montpellier) ugostit ce kosarkase tijekom grupnih susreta dok ce se zavrsnica turnira odrzati u francuskom Lilleu. Dario Saric.  Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL

U susretu 2. kola C skupine EuroBasketa hrvatska košarkaška reprezentacija je u Areni Zagreb pred 15,000 gledatelja izgubila od Grčke 70-72 upisavši prvi poraz na prvenstvu.

Hrvatska je i bez Bojana Bogdanovića veći dio utakmice odigrala sjajno protiv jednog od kandidata za odličje, no nažalost u samoj završnici je ispustila pobjedu.

Na koncu prve četvrtine Hrvatska je imala plus sedam (18-11), u drugoj četvrtini plus devet (33-24), a tijekom treće četvrtine i deset koševa viška (40-30). Nažalost, Grci su u zadnji dionici počeli polako stizati zaostatak, a u samoj završnici i u potpunosti preokrenuli rezultat, zahvaljujući odličnoj igri organizatora Vassilisa Spanoulisa.

Najefikasniji u hrvatskim redovima bili su Krunoslav Simon sa 18 koševa, Roko Leni Ukić je dodao 14 koševa, a Dario Šarić 11. Kod Grka najefikasniji su bili Vassilis Spanoulis sa 16, Georgios Printezis i Kostas Koufos s po 11 koševa.

“Ostali smo bez ‘gasa, šteta za poraz. Stvarno mi je žao. Nedostajala nam je šira klupa”, kazao je kapetan Roko Leni Ukić nakon utakmice.

U ranije odigranim susretima iz naše skupine Slovenija je pobijedila Gruziju 79-68, dok je Makedonija bila bolja od Nizozemske 78-71.

Na vrhu ljestvice naše skupine je Grčka sa četiri boda, dok Hrvatska, Slovenija, Makedonija i Nizozemska imaju po tri boda. U ponedjeljak je slobodan dan, a susretima trećeg kola u utorak 8. rujna sastaju se Hrvatska – Makedonija, Slovenija – Nizozemska i Grčka – Gruzija.

Skupina A (Montpellier): BiH – Francuska 54-81, Rusija – Poljska 79-82, Finska – Izrael 66-79; poredak: 1. Francuska 4, 2. Izrael 4, 3. Poljska 4, 4. Finska 2, 5. Rusija 2, 6. BiH 2
Skupina B (Berlin): Turska – Španjolska 77-104, Srbija – Njemačka 68-66, Island – Italija 64-71; poredak: 1. Srbija 4, 2. Njemačka 3, 3. Italija 3, 4. Turska 3, 5. Španjolska 2, 6. Island 2
Skupina C (Zagreb): HRVATSKA – Grčka 70-72, Nizozemska – Makedonija 71-78, Slovenija – Gruzija 79-68; poredak: 1. Grčka 4, 2. Hrvatska 3, 3. Slovenija 3, 4. Makedonija 3, 5. Nizozemska 3, 6. Gruzija 2
Skupina D (Riga): Ukrajina – Češka 64-78, Estonija – Belgija 55-84, Letonija – Litva 49-68; poredak: 1. Litva 4, 2. Češka 4, 3. Belgija 3, 4. Latvija 3, 5. Estonija 2, 6. Ukrajina 2

Grčka je slavila 72-70

40′ – Spanoulis promašuje za tricu, loptu lovi Simon i rade Grci prekršaj nad njim. Dva bacanja 3,2 sekunde prije kraja. Pogađa prvo bacanje, drugo namjerno promašuje, lopta se odbija opet do njega, ali iz teške pozicije ne uspijeva pogoditi za produžetak.

40′ – Ukić krade loptu, ali Hrvatska ne zabija u sljedećem napadu

39′ – Simon ima 1:08 do kraja dva bacanja. Pogađa oba (69-72)

39′ – 72-57 za Grčku

39′ – Hezonja puca za tricu, promašuje cijeli koš 1:45 do kraja

39′ – Šarić se probija, Printezis radi prekršaj. Dva bacanja. Promašuje oba, ali Tomić se izborio za loptu. Novi napad Hrvatske

38′ – Bouroussis opet dovodi u vodstvo Grčku. U sljedećem napadu zabijaju za +3 (70-67)

38′ – Simon promašuje za dva

37′ – Printezis promašuje za tricu

37′ – Sloukas pogađa za vodstvo Grčke 66-65, a Hezonja vraća Hrvatsku u vodstvo 67-66

Minuta odmora za Hrvatsku, a nakon nje Hrvatska gubi loptu

36′ – Nakon Hezonjina promašaja za tri koša, Grčka dolazi na -1 (85-64) tricom Spanoulisa

36′ – Spanoulis na Bouroussisa za 65-61

35′ – Simon hvata jedan važan odbijanac, u sljedećem napadu Zisis radi prekršaj nad Bouroussisu. Hrvatski centar pogađa oba slobodna bacanja (65-59)

35′ – Šarić za Tomića (63-59). U sljedećem napadu Hezonja blokira Bouroussisa!

Tehnička Žoriću i Bouroussisu

34′– Spanoulis preuzima grčku igru. Pokušaj za tricu i prekršaj sviran Hrvatskoj. Tri slobodna bacanja. I pogađa sva tri za samo +2 Hrvatske (61-59)

33′ – Novi koš Ukića. Kapetan za 61-53, u sljedećem napadu Spanoulis pogađa tricu s devet metara! 61-56

32′ – Simon pokušava za tricu, ali ga Koufos ga blokira

31′ – Zisis smanjuje na 59-53

31′ – Žorić prekida grćki napad, a Ukića fauliraju pri šutu. Dva bacanja. Oba pogođena (59-51)

Kraj treće četvrtine

30′ – U posljednjoj sekundi treće četvrtine Koufos smanjuje na 57-51

30′ – Ukić za 57-49

30′ – Zisis od dva bacanja pogađa jedno (55-49)

29′ – Koufos pogađa dvicu (55-48)

29′ – Opet veza Simon-Žorić i 55-46 za Hrvatsku

29′ – Prekršaj na Spanoulisu dok je pucao tricu (Rudež). Bacanja je izveo Mantzaris, jer je prvi organizator grčke igre morao izvan terena dok mu se ne očisti rana, i pogađa sva tri (53-46)

29′ – Grci smanjuju na 51-43, a u sljedećem hrvatskom napadu prekršaj na Žoriću. On pogađa oba slobodna bacanja (53-43)

28′ – Prekršaj na Simonu koji postiže oba slobodna bacanja (51-41)

27′ – Dobra obrana Hrvatske, slično kao i protiv Slovenije. Hezonja opet pokušava tricu, ali ne pogađa i u protunapadu Grci smanjuju na 49-41.

26′ – Hezonja! Trica! 49-39! Kakva drskost najmlađeg člana Hrvatske!

25′ – Zisis opet pogađa, 46-39

25′ – Hrvatska gubi loptu i Zisis smanjuje na 43-37. No, Hezonja uzvraća tricom za 46-37!

24′ – Dobra akcija Hrvatske, tomić dodaje do Ukića koji pogađa tricu za 43-35. U sljedećm napadu Draper opet uzima loptu, Hezonja iznuđuje četvrtu osobnu Antetokoumpoa

23′ – nakon minute odmora Grka, Printezis radi seriju, trica i zakucavanje za 40-35. Perasović zove minutu odmora

23′ – Draper oduzima Grcima loptu, Hrvatska u sljedećem napadu dolazi do +10 tricom Šarića (40-30)

22′ – Ukić pronalazi Tomića za 37-30

22′ – Grčka smanjuje na 37-32

21′ – Šarić pokazuje veliko znanje pod košem i pogađa za 35-28

21′ – Počelo je drugo poluvrijeme

Hrvatski košarkaši pokazali su vrlo dobru igru u prvom poluvremenu utakmice unatoč izostanku Bogdanovića i Tomasa.

Kraj prvog dijela, Hrvatska vodi 33-28

GreCro_HT

20′ – Posljednji napad Grčke, ali Ante Tomić tjera Bouroussisa na korake. Hrvatska ima 6,6 sekundi do kraja poluvremena, ali ostaje 33-28

20′ – Ukić na kraju napada pokušava tricu, ali ne uspijeva pogoditi obruč

19′ – Grčka na -5, zabio je Printezis za 33-28

18′ – Spanoulis smanjuje na 33-26

18′ – Šarić odlično lovi loptu u obrani, lopta dolazi do Simona koji pogađa još jednu tricu! 33-24

17′ – Nova dva bacanja za Hrvatsku (Šarić) i oba pogođena 30-24

17′ – Prekršaj nad Tomićem, Grčka u bonusu. Tomić pogađa jedno od va bacanja (28-24)

17′ – Bouroussis 27-24

16′ – Simon ponovno pogađa, 27-22

15′ – Antetokoumpo 25-22 nakon asistencije Spanoulisa

14′ – Kruno Simon pogađa tricu za 25-20 u posljednjoj sekundi napada, Grci gube loptu u sljedećem napadu

13′ – Antetokoumpo 22-20

13′ – Druga osobna Žorića

13′ – Žorić novi koš, 22-18

12′ – Simon za 20-16, ali Koufos vraća na +2 Hrvatske (20-18)

11′ – Prekršaj Žorića nad Koufosom koji postiže prvo slobodno bacanje. Drugo promašuje, ali loptu lovi Printezis i pogađa za 18-16

11′ – Počela je druga četvrtina

Završila je prva četvrtina, Hrvatska vodi 18-13

10′ – Koufos smanjuje na 18-13

10′ – Nakon jednog neuspješnog pokušaja Grka za tricu, u protunapadu Kruno Simon pogađa tricu za 18-11

9′ – U jednom napadu hrvatski košarkaši su dva puta pokušali pogoditi tricu, ali nisu uspjeli. Trenutno je šut za tricu 1-7

8′ – Luka Žorić upisuje prve koševe za 15-11

7′ – Simon je napravio prekršaj nad Spanoulisom koji pogađa jedno bacanje (13-11)

6′ – Trica Spanoulisa (13-10)

6′ – Prekršaj na Ukiću, dva bacanja. oba pogađa (13-7)

6′ – Calathes (11-7)

5′ – Ukić zabija tricu za 11-5 Hrvatske

5′ – Bouroussis za 8-5

4′ – 8-3 za Hrvatsku, ušao je Draper pod koš i zabio

3′ – Tehnička Šariću jer su suci smatrali da je htio iznuditi prekršaj u napadu Grka

3′ – 6-2, Tomić na asistenciju Šarića

3′ – 4-2 za Hrvatsku, sve koševi Darija Šarića za Hrvatsku

1′ – Počela je utakmica!

Hrvatska: Draper, Ukić, Hezonja, Šarić i Tomić

Grčka početna petorka: Calathes, Spanoulis, Printezis, Antetokoumpo i Bouroussis

Zagrebačka Arena je lijepo ispunjena, uskoro počinje utakmica

U 21 sat košarkaši Hrvatske igraju drugu utakmicu na EuroBasketu u Zagrebu. Protivnik je neugodna Grčka predvođena Vassilisom Spanoulisom.

Hrvatska igra bez Bojana Bogdanovića, koji je zadobio lakši potres mozga na utakmici protiv Slovenije. Međutim, Bogdanović je objavio da želi igrati.

Dragi moji, šta da vam kažem, stvarno nemam sreće zadnja dva tjedna, ali najvažnije je da je ekipa sinoć odigrala…