Njega kože

Ovaj sastojak za njegu kože je prisutan već desetljećima. Dokazano pomaže kod akni

Za kožu sklonu aknama, hiperpigmentaciji i crvenilu

FOTO: Unsplash

Ljudi često izbjegavaju sastojke koje ne mogu izgovoriti, ali postoje neki sastojci s drugačijim nazivima koji su korisni za vašu kožu – kao što je azelaična kiselina, odnosno azelatna kiselina.

Vjerojatno ste već čuli za glikolnu kiselinu i salicilnu kiselinu, ali azelaična kiselina je još jedan siguran sastojak za njegu kože koji je prisutan desetljećima, a možda ste ga preskočili.

Bilo da se borite s aknama, imate osjetljivu kožu ili jednostavno želite bolje razumjeti što stavljate na svoju kožu, ponekad vam se može činiti da vam treba doktorat za dešifrirati sastojke nekih proizvoda za njegu kože. Nastavite čitati kako biste saznali sve što trebate znati o korištenju azelaične kiseline u njezi kože.

Što je azelaična kiselina?

Azelaična kiselina je prirodna kiselina koja se nalazi u žitaricama kao što su ječam, pšenica i raž. Koristi se više od 30 godina i ima dosta široku primjenu zbog svojih antimikrobnih i protuupalnih svojstava.

Pokazala se učinkovitom u liječenju kožnih stanja kao što su blage do umjerene akne, melasma i rosacea, jer može očistiti bakterije iz pora. Nedavna istraživanja pokazuju da čak može pomoći kod hidradenitis suppurativa, alopecije, keratosis pilaris i psorijaze vulgaris.

Azelainska kiselina se može naći u obliku gela, pjene i kreme na recept ili u proizvodima manje jačine u slobodnoj prodaji. Jačine azelainske kiseline kreću se od 10% do 12% za proizvode bez recepta i više od 15% za proizvode na recept.

Za što pomaže azelaična kiselina?

  • Smanjuje upalu. Azelaična kiselina može se suprotstaviti ili neutralizirati slobodne radikale koji uzrokuju upalu. Ima značajne umirujuće učinke na kožu i pomaže ublažiti crvenilo.
  • Ujednačava ton kože. Smanjuje pigmentaciju, inhibirajući enzim nazvan tirozinaza koji dovodi do hiperpigmentacije ili tamnih mrlja na koži. Zbog toga je azelaična kiselina izvrsna za akne, ožiljke nakon akni i melazmu.
  • Bori se protiv akni. Azelainska kiselina smanjuje aktivnost bakterija zvanih Propionibacterium, bakterija koje se nalaze u aknama, ograničava proizvodnju bakterija i baktericidnih svojstava.

Iako azelaična kiselina može koristiti onima s blagim do umjerenim aknama, ne bi se trebala koristiti kao prva linija liječenja za one s cističnim aknama jer neće prodrijeti dovoljno duboko da bi bila od koristi. Ako je to vaš slučaj, posavjetujte se sa dermatologom.

azelaična kiselina korištenje
Unsplash

Kako se koristi azelaična kiselina?

Obično se kiselina nanosi jednom ili dva puta dnevno na čistu, suhu kožu. Za one s osjetljivom kožom, potražite 5%-tnu kiselinu i krenite s jednom dnevno, do dva puta dnevno, ako ne osjećate iritaciju.

Za najbolje rezultate, ravnomjerno nanesite količinu veličine zrna graška na kožu nakon čišćenja. Zatim nanesite hidratantnu kremu i kremu sa zaštitnim faktorom od najmanje 30.

Uvijek je važno koristiti kremu za sunčanje kad izlazite van – osobito dok koristite azelainsku kiselinu. Stanja poput hiperpigmentacije od akni ili melazme mogu se pogoršati izlaganjem suncu, pa ćete imati dodatne prednosti ako zaštitite svoju kožu i koristite ovaj proizvod.

Azelaična kiselina se može koristiti sama ili s drugim proizvodima i sastojcima. Dobro se slaže s proizvodima za njegu lica kao što su retinoidi, niacinamid, hijaluronska kiselina, benzoil peroksid i antioksidansi poput vitamina C. No, kada koristite azelainsku kiselinu i retinoide zajedno jer mogu biti iritantni i isušivati, pa budite oprezni.

Rezultati će varirati ovisno o stanju kože. Za akne, trebali biste vidjeti poboljšanja nakon jednog do dva mjeseca i maksimalne rezultate nakon četiri mjeseca.

Koje su nuspojave azelaične kiseline?

Azelaična kiselina je vrlo sigurna i nježna, s minimalnim nuspojavama. Neke od najčešćih nuspojava su peckanje kože, suhoća i ljuštenja. Iako je riječ o blagoj vrsti kiseline, najčešće se iritacija osjeti pri prvoj upotrebi. Lokalne reakcije mogu se smanjiti korištenjem jednom dnevno tijekom prvog tjedna liječenja, a zatim povećavati intenzitet.

Azelaična kiselina jedna je od rijetkih mogućnosti liječenja koja se može koristiti kod djece i trudnica ili dojilja, jer mnoge opcije koje se obično koriste za liječenje akni nisu sigurne u trudnoći.