Njega kože

Komedoni su jedan od najblažih oblika akni, a dobra vijest je da se mogu uspješno tretirati

Glatka koža je moguća, no ponekad zahtjeva malo dodatnog truda

Ako imate neobjašnjivo “kvrgavu kožu”, u pitanju su vjerojatno komedoni. No, nema potrebe za stresom, jer (spoiler alert!) stres zapravo može samo pogoršati stvar. Ovi male papule u boji kože ili crne izbočine na koži često se poistovjećuju s aknama, ali zapravo su samo jedan od najblažih oblika akni. Također, dobra vijest je da se mogu uspješno tretirati. Evo kako znati jesu li u pitanju otvoreni ili zatvoreni komedoni – i kako ih pravilno riješiti.

Što su komedoni na licu i kako nastaju?

Komedoni na licu su male izbočine boje kože koje se često nalaze na bradi i čelu, a javljaju se kao nuspojava su začepljenih pora. Pore ​​su sićušni otvori na koži koji sadrže folikul dlake i lojni kanal koji izlučuje sebum. Kada se stanice koje oblažu lojni kanal množe, to uzrokuje povećanje proizvodnje sebuma. Ako se bakterije, prljavština, mrtve stanice kože i višak sebuma zarobe u porama, formira se kvržica ili komedon. Komedoni su jedan od najblažih oblika akni. No, za razliku od standardnih akni ili prištića, komedoni su vrsta neupalnih akni, pa ne dolaze s crvenilom, boli i oteklinom koju obično povezujemo s, recimo, cističnim aknama.

Svakodnevne navike su čimbenici rizika za razvoj komedona

  • Hormonalni disbalans: hormoni pokreću proizvodnju sebuma, a mrtva koža koja oblaže folikul ne uspijeva se odvojiti
  • Nekomedogeni proizvodi: komedoni se mogu spriječiti korištenjem proizvoda koji ne sadrže ulje i nisu komedogeni
  • Proizvodi za njegu kose: uljni proizvodi, gelovi i pomade mogu dovesti do izbijanja komedona na području kose
  • Loša higijena: važno je prati lice dva puta dnevno
  • Trauma: komedoni mogu biti rezultat korištenja abrazivnih sredstava, snažnog pranja, kemijskih pilinga
  • Pušenje: komedoni su češći kod pušača jer pušenje oštećuje elastično tkivo
  • Stres: promijene u razinama hormona zbog stresa mogu biti okidač za povećani nastanak komedona
  • Prehrana: osobe s visokoglikemijskom prehranom sklonije su komedonalnim aknama. Zamijenite namirnice, poput bijelog kruha, krumpira i bijele riže, opcijama s niskim glikemijskim indeksom, poput povrća, kvinoje i smeđe riže.

Otvoreni i zatvoreni komedoni

Komedoni su poznati po svom karakterističnom izgledu i boji, a mogu biti otvoreni i zatvoreni.

Zatvoreni komedoni su papule u boji kože koje se postupno razvijaju ispod površine, a izvana ne izgledaju kao da ih možete stisnuti. Prekrivene su slojem stanica kože, što im daje blago bijelu ili mesnatu boju, a zovemo ih još i bijele akne. No, zatvorene komedone ne treba brkati s otvorenim komedonima.

Otvoreni komedoni se još nazivaju miteserima, a razvijaju se zbog nakupljene nečistoće u porama, a nakon oksidacije postaju male izbočine s crnim vrhovima. Miteseri na licu rijetko razvijaju upalne promjene. Miteseri na licu su nuspojava prekomjernog lučenja sebuma (ulje koje naša koža proizvodi za hidrataciju i zaštitu), mrtvih stanica kože, bakterija i prljavštine nakupljene na licu.

komedoni na licu

Zatvoreni komedoni mogu prerasti u ozbiljno stanje kože

Koliko puta ste čuli preporuku da kupite nekomedogenu kremu za lice? S razlogom, jer zatvoreni komedoni mogu nastati kao rezultat korištenja proizvoda za njegu kože koji su okluzivni (sastojci koji začepljuju pore) ili iritiraju kožu.

Zatvoreni komedoni mogu se pojaviti bilo gdje na licu ako su rezultat, recimo, okluzivne hidratantne kreme. Ako su koncentrirani oko vaše linije kose ili čela, vjerojatnije je krivac neki proizvod za kosu koji koristite. Ako primijetite zatvorene komedone duž brade i čeljusti, to bi moglo značiti da su hormonski uzrokovani.

Ponekad zatvoreni komedoni nestaju sami od sebe bez puno tretiranja, ali često mogu potrajati tjednima ili mjesecima. Ako ne nestanu, obično postanu crveni, bolni i zahtjevniji za liječenje. Otvorene i zatvorene komedone tretirate na isti način na koji biste liječili izbijanje akni. Lokalni tretmani poput retinoida, salicilne kiseline i benzoil peroksida su se pokazali najučinkovitijim za ovo područje.

nekomedogen kreme

Komedogene akne na licu

Komedoni su često prvi korak prema upalnim aknama – a sve što je potrebno za njihovu aktivaciju je “malo” dodatnog stresa u obliku hormonskog skoka, povećanog lučenja masnoće ili nakupljanja znoja i bakterija oko već začepljenih folikula dlake. Ovisno o dubini folikularnog kanala na kojoj je upala locirana, razvit će se lakši ili teži oblici akne.

Akne na licu su često uzrokovane kombinacijom genetskih i hormonalnih čimbenika, povezane su sa stresom i, u nekim slučajevima, jakim lijekovima ili neodgovarajućim proizvodima. Akne koje se javljaju na određenom području lica, primjerice akne na obrazima, mogu otkriti i neka druga zdravstvena stanja, a najčešće se pojavljuju zbog mikroba koje prenosimo na kožu lica s jastučnica, mobitela, četkica za šminkanje i slično.

Kako pravilno tretirati komedone – i dugoročno spriječiti nastajanje

Zatvoreni komedoni mogu biti neugodni, ali postoje neki relativno jednostavni načini za rješavanje. Ovo su glavne metode za prevenciju i liječenje komedona:

Koristite samo nekomedogene proizvode. Proizvodi koji su označeni kao nekomedogeni imaju manju vjerojatnost da će začepiti vaše pore i pa je manja i vjerojatnost da će dovesti do izbijanja akni. Ipak, sustav označavanja ima svoje nedostatke i još uvijek možete imati izazove s proizvodima za koje se tvrdi da su nekomedogeni.

Povremeno koristite nježne pilinge. Kemijski pilinzi su korisni jer razgrađuju veze između mrtvih stanica kože, ulja i svega ostalog što može začepiti vaše pore. Tako možete lakše isprati lice i održati pore čistima. Potražite proizvode koji sadrže sastojke poput salicilne kiseline i glikolne kiseline jer vrhunski čiste pore, a ne iritiraju kožu.

Koristite proizvode s benzoil peroksidom. Ovaj klasični sastojak za borbu protiv akni djeluje tako što uništava bakterije koje često potiču prištiće i začepljuju pore. Iako se benzoil peroksid često nalazi sam u tretmanima protiv akni, može se naći i u proizvodima u kombinaciji s salicilnom kiselinom kako bi potencirali djelovanje.

Uvedite retinoide u rutinu njege kože. Retinoidi, o kojima smo već pisali, su derivati ​​vitamina A za koje se smatra da ubrzavaju proces izmjene stanica, što sprječava da se pore začepe i čini kožu glatkom. Međutim, retinoidi mogu biti iritantni, osobito kada ih tek počnete koristiti. Za početak krenite sa samo nekoliko puta tjedno i izbjegavajte korištenje drugih sastojaka kada koristite retinoid.

Perite lice dva puta dnevno. Ako primijetite da vam je čišćenje lica ujutro previše iritirajuće, samo se umijte, a navečer temeljito očistite kožu blagim čistačem.

Nakon što neko vrijeme dosljedno koristite ove strategiju njege kože, trebali biste početi uočavati smanjenje komedona. Međutim, imajte na umu da ćete morati biti strpljivi za potpuni učinak – može proći i do tri mjeseca za vidljivu promjenu. Ali ako ne vidite poboljšanje nakon tog vremena – ili ako se vaše akne progresivno pogoršavaju – to je znak da se obratite dermatologu za daljnje smjernice.