Hit sastojak

Je li jabučni ocat samo još jedan u nizu trendova? Evo što stvarno trebate znati o njemu

Jabučni ocat doživljava renesansu na društvenim mrežama

FOTO: Unsplash

Od dodataka kolagenu do adaptogena koji se bore protiv stresa, svijet wellnessa nikad ne zanemaruje dobrobiti aktivnih sastojaka. Onaj koji trenutno dominira internetom je jabučni ocat i to dijelom zahvaljujući Netflixovom dokumentarcu o Beckhamu. Iako se nigdje u seriji nije spominjala prehrana Victorije Beckham, Google pretraživanja za pojam ‘dijeta Victorije Beckham’ značajno je porasla nakon premijere serije.

Naime, još 2017. Beckham je na Instagramu objavila priču u kojoj je imenovala poznati brend jabučnog octa i izjavila da svako jutro na prazan želudac popije dvije žlice. Ali prije nego i sami krenete uzimati jabučni ocat na tašte, važno je znati kako zaista djeluje na tijelo i za što se koristi.

U nastavku donosimo što bi se dogodilo da pijete jabučni ocat svako jutro, te koje su prednosti i mane konzumiranja jabučnog octa.

Što je jabučni ocat?

Kao što i samo ime sugerira, jabučni ocat se proizvodi kroz proces fermentacije soka od jabuke. Općenito se sastoji od 95 % vode i 5-6 % octene kiseline, koja je aktivni spoj u jabučnom octu. Iako ne sadrži druge značajne hranjive tvari, jabučni ocat sadrži enzime i probiotičke bakterije.

Također, jabučni ocat koji je namijenjen za konzumaciju ima tendenciju izgledati mutno jer sadrži soj dodanih dobrih bakterija. Tvar koja izgleda kao mutni talog, često vidljiva na dnu boce, je bogata zdravim bakterijama, octenom kiselinom i prirodnim proteinima koji jačaju zdravlje.

Što sve liječi jabučni ocat?

Mnogi ističu jabučni ocat kao prirodni sveobuhvatni lijek, sugerirajući da može biti rješenje za bolesti, uključujući probleme s probavom, snižavanje razine kolesterola, pretilost i još mnogo toga.

Prema istraživanju BMC Complementary Medicine and Therapies iz 2021. jabučni ocat sadrži niz flavonoida, te kada konzumirate, unosite te spojeve, što može biti jedan od razloga za pozitivne zdravstvene rezultate.

Poznato je da jabučni ocat ima antimikrobna svojstva i može pomoći u promicanju zdrave probave balansiranjem crijevnih bakterija, ravnoteži razine šećera u krvi i regulaciju tjelesne težine, smanjenju kolesterola, jačanju imunološkog sustava. Također može pomoći u ublažavanju simptoma probavnih smetnji ili refluksa kiseline, ali potrebna su dodatna istraživanja.

Osim što se koristi jabučni ocat za mršavljenje, sve češće je popularan i kao wellness sastojak. Kažu da jabučni ocat pomaže – pa čak i poboljšava stanje kože – kod pojave akni i ožiljaka. Zapravo ima smisla da se ponovno pojavio kao popularan sastojak u beauty svijetu.

jabučni ocat za svrbež vlasišta
Unsplash

Kako piti jabučni ocat?

Ako se pravilno konzumira kao dio zdrave, uravnotežene prehrane, nema razloga da ne isprobate reagira li vaše tijelo dobro na njega.

  • Započnite sa žlicom jabučnog octa dnevno – prije ili poslije obroka.
  • Druga opcije je da ga popijete razrijeđenog u vodi jednom dnevno.

Kako biste ublažili kiselost, možete piti jabučni ocat i med, tako da žlicu octa razrijedite u toploj vodi i dodate žlicu meda. Također, mnogi preporučuju jabučni ocat i med prije spavanja.

Razrijeđeni jabučni ocat gubi na jačini kiseline koja može izazvati eroziju zubne cakline ili iritaciju probavnog trakta. Izbjegavate pranje zubi odmah nakon konzumacije kako biste spriječili eroziju zubne cakline.

Ako preferirate suplemente s octom, još uvijek nema dovoljno studija o njima pa nije sigurno da djeluju.

jabucni ocat za zdravlje
Unsplash

Je li jabučni ocat samo viralni trend?

Studija iz 2021. pokazala je da su oni koji su slijedili prehranu bogatu fermentiranom hranom – pri tom mislimo na jogurt, kimchi, kombuchu i kiseli kupus – povećali mikrobnu raznolikost, smanjili upalne procese i poboljšali imunitet.

Savjet stručnjaka nakon toga bio je da ciljate na šest obroka fermentirane hrane dnevno. Ako dodate ove benefite modernoj svijesti o zdravlju crijeva koje ključno za naše cjelokupno blagostanje, rezultat je sveprisutni trend jabučnog octa kojem svjedočimo, posebno na društvenim mrežama.

@glowbymarlowe

ACV for the win! #mariamarlowe #acnenutritionist #acnenutrition #skincaretips #skincaretok #applescidervinegar #appleciderlover #fyp #foryou

♬ original sound – Marlowe | Acne Nutritionist

Jabučni ocat iskustva

Iako nije čudotvoran – i definitivno neće nadoknaditi lošu dijetu – ono što su mnogi iskusili konzumirajući ga svako jutro jest da se osjećaju sitije i tijelo im ne traži stalno grickanje između obroka. Također, jabučni ocat smanjuje nadutost pa se osjećaju manje napuhnuto. A osim što probavni sustav benefitira, također izjavljuju da se osjećaju energičnije.

Ali zapamtite, kada je u pitanju zdravlje, ništa ne može zamijeniti pravilnu, hranjivu hranu i kvalitetan san. Podrazumijeva se, kada ste u nedoumici, uvijek je dobra ideja javiti se svom liječniku opće prakse.