Njega kože

Proširene pore su tu s razlogom, no možete ih naučiti pravilno tretirati. Evo kako

Ne možete se riješiti svojih pora i iskreno, ne želite - one su tu s razlogom

FOTO: Unsplash

Baš kao što tipovi kože nisu kod svih isti, tako nisu niti pore na licu. Dolaze u raznim vrstama i veličinama, velike, male, začepljene, proširene — popis ide u nedogled. I bez obzira koju vrstu pora imate, vjerojatno vidite mnogo tekstova o tome kako se “riješiti pora”. U stvarnosti, ne možete se riješiti svojih pora i iskreno, ne želite – one su tu s razlogom. Ali možete učiniti da izgledaju manje. Stoga, ako smatrate da su proširene pore veliki problem, vjerujte nam nisu, samo ih treba pravilno tretirati. Iako su važne za zdravlje kože, njihovo proširenje može stvoriti estetski problem, pa ovaj članak istražuje uzroke proširenih pora, kako ih pravilno očistiti i njegovati, te koji su tretmani dostupni za proširene pore.

Što su pore?

Pore su male otvorene lojne žlijezde na površini kože koje služe za izlučivanje sebuma, prirodnog ulja koje održava kožu vlažnom i zdravom. Drugim riječima, pore ​​su mali otvori na koži kroz koje se oslobađaju masnoća i znoj. Na koži odrasle osobe ima oko 20 000 pora. Ponekad se pore koje oslobađaju sebum mogu činiti proširenima, no one igraju važnu ulogu u otpuštanju sebuma iz kože kako bi naša koža bila prirodno gipka i hidratizirana.

Kako nastaju proširene pore?

Proširene pore obično su povezane s genetikom, starenjem i, pogađate, prekomjernim izlaganjem suncu. Genetika igra ključnu ulogu jer određuje veličinu i elastičnost vaših pora. Tijekom starenja, proizvodnja kolagena i elastina u koži smanjuje se, što dovodi do gubitka elastičnosti. Kako koža postaje manje elastična, pore se mogu proširiti. Pore je nemoguće smanjiti ispod naše očekivane prirodne veličine pora, iako određeni sastojci mogu pomoći vizualno smanjiti pore.

Začepljene pore neće nestati same od sebe

Začepljene pore su pore koje su se začepile radi viška sebuma ili nepravilnog i neredovitog čišćenja lica, te zbog korištenja neadekvatne kozmetike. Ako se pore začepi sebumom, mrtvim stanicama kože ili nečistoćama, mogu postati vidljivije. To može dovesti do pojave komedona, akni i drugih nepravilnosti na koži. Začepljenim porama se može doskočiti i redovitom upotrebom maski od gline.

Začepljene pore – glavni uzroci:

  • Starenje: ovome stvarno ne možemo pomoći, ali korištenje pravih proizvoda za održavanje pora čistima i bez prljavštine ili bakterija pomaže vašoj koži da izgleda čisto i glatko (bez obzira imate li 18 ili 80 godina).
  • Oštećenje od sunca: Pretjerano izlaganje sunčevim zrakama može dovesti do proširenih pora.
  • Komedogena šminka i njega kože: Pore koje su blokirane prljavštinom, uljem i mrtvim stanicama kože mogu dovesti do većih pora. Ako je proizvod za šminku ili njegu kože komedogen, postoji veća vjerojatnost da će izazvati začepljene pore.
zacepljene pore na licu njega i tretmani
Unsplash

Kako pravilno očistiti pore?

Pravilna njega kože ključna je za održavanje pora čistima, jer su očišćene pore manje su sklone proširenju. Evo nekoliko koraka koji vam mogu pomoći:

  1. Dnevno čišćenje
  2. Piling
  3. Upotreba tonika
  4. Hidratacija
  5. Zaštite od sunca

Čistite kožu dva puta dnevno

Čišćenje dva puta dnevno može odčepiti pore, te smanjiti nastajanje začepljenih pora. Primjerice uljna baza za prvo čišćenje i gel baza za drugo vrlo će temeljito očistiti sve nečistoće iz lica te spriječiti čepljenje pora. Koristite blagi čistač lica da biste uklonili višak sebuma, nečistoće i šminku. Za proširene pore povezane s masnom kožom potražite sredstvo za čišćenje na bazi gela. Normalnoj i suhoj koži će više odgovarati kremasta sredstava za čišćenje i ulja za čišćenje lica.

Koristite nježne pilinge

Redovito koristite nježne pilinge kako biste uklonili mrtve stanice kože i spriječili začepljenje pora. Piling može učiniti pore manje uočljivima. Da biste postigli željene rezultate, napraviti blagi piling kako biste izbjegli oštećenje kože. Nakon pilinga možete korisiti masku za lice od gline.

prosirene pore njega lica
Unsplash

Uvedite tonik za lice u svoju rutinu

Tonik s salicilnom kiselinom može pomoći u održavanju čistih pora, a neki izvori kažu da čak pomaže i suziti pore. Jednostavna rutina u 3 koraka sa čistačem za lice, tonikom i hidratantnom kremom pomoći će očistiti i smanjiti pore, te vidljivo poboljšati teksturu kože.

Redovito hidratizirajte kožu

Jedna od najčešćih pogrešaka koju ljudi s masnom kožom čine je preskakanje hidratantne kreme iz straha da će dodatno zamastiti lice. Hidratantni proizvodi zapravo pomažu vašem prirodnom sebumu da prodre u dublje slojeve vaše kože. Ovo ne samo da smanjuje pojavu masnoće, već također pomaže učinkovito regenerirati vašu kožu. Stoga, redovito hidratizirajte kožu kako biste spriječili pretjerano lučenje sebuma.

Koristite kremu sa zaštitnim faktorom

Zaštita od sunca je obavezna za svakoga, čak i ako imate masnu kožu lica. Oštećenje od sunca ne samo da povećava dugoročni rizik od raka i bora, već također može isušiti vašu kožu i pogoršati stanje pora, stoga koristite kremu sa zaštitnim faktorom.

Proširene pore tretmani

Jedan od najboljih načina za tretiranje proširenih pora su profesionalni kozmetički dermatološki tretmani. Dermatolog ili estetičar mogu pružiti mnogo učinkovitije tretmane od njege koju možemo napraviti kod kuće. Ako već imate proširene pore, postoji nekoliko tretmana koji vam mogu pomoći:

  • Laserska terapija: Laserska terapija može smanjiti veličinu pora i potaknuti proizvodnju kolagena.
  • Kemijski piling: Kemijski piling može ukloniti vanjske slojeve kože, te učini da su pore manje vidljive.
  • Mikrodermoabrazija: Ovaj kozmetički tretman uklanja površinske slojeve kože i potiče obnovu stanica kože.
  • Topički tretmani: Neki proizvodi na bazi retinoida mogu pomoći u smanjenju proširenih pora.
  • Konzultacija s dermatologom: Ako imate ozbiljan izazov s proširenim porama, obratite se dermatologu koji će vam predložiti najbolji tretman za vašu kožu.
tretmani lica prosirene poree
Unsplash