FOTO: Decker + Kutić

Ova genijalna obiteljska kuća na Pantovčaku s razlogom je nominirana za prestižnu nagradu Bernardi

Projekt potpisuju arhitektice Ivana Ergić i Vedrana Ergić

Top interijeri

Ova genijalna obiteljska kuća na Pantovčaku s razlogom je nominirana za prestižnu nagradu Bernardi

Projekt potpisuju arhitektice Ivana Ergić i Vedrana Ergić

FOTO: Decker + Kutić

Ususret Godišnjoj izložbi i dodjeli Nagrada Udruženja hrvatskih arhitekata (UHA), koje će se održati idućeg mjeseca, jedan od nominiranih projekata posebno nam je privukao pažnju. Riječ je o interijeru obiteljske kuće na zagrebačkom Pantovčaku nominiranom za Nagradu Bernardo Bernardi za najuspješnije godišnje ostvarenje u području oblikovanja i unutrašnjeg uređenja kojeg potpisuju arhitektice Ivana Ergić i Vedrana Ergić, koje su ujedno i napisale tekst o samom projektu, a koji, uz njihovo dopuštenje, prenosimo u nastavku.

Decker + Kutić

Kuća arhitekta Vrkljana iz 1941. godine, odmjerene moderne pojavnosti, u unutarnjem ustroju istovremeno ‘građanska’ i funkcionalistička. Dominira piano nobile s glavnim prostorijama u kompoziciji enfilade okomite na ulicu s kojom komunicira kroz sekvencu pažljivo oblikovane trake prozora.

Decker + Kutić

Tlocrtno racionalna zahvaljujući vješto interpoliranim ugradbenim elementima. Tako zacrtane premise 80 godina kasnije reinterpretirane su u skladu sa zahtjevima suvremene životne kulture, uz veličanje enfilade, prostorne protočnosti, komunikacijske umreženosti, funkcionalne ambivalentnosti, višestruke simetričnosti.

Decker + Kutić

Unutar ispražnjenog arhitektonskog okvira interpolirani su zatvoreni volumeni čije strateško pozicioniranje kontrolira mrežu dubokih vizura. Kretanje između utilitarnih solida je koreografirano, istovremeno se stvara doživljaj cjeline a pritom kontrolira mogućnost pogleda na intimne zone koje su dio otvorenog plana.

Decker + Kutić

Pomične plohe otvaraju/zatvaraju funkcionalne zone te uspostavljaju različite scenarije korištenja, od fluidnog plana do autonomnih soba. Pokretanje ploha utječe na višestrukost prostornog koncepta te artikulira promjenjivu dinamika životnih situacija. Kao što zatvoreni volumeni zamjenjuju zidove, pomične plohe zamjenjuju konvencionalna vrata te stvaraju nove performanse prostora koji korisnik sam koreografira.

Decker + Kutić

Vizualna i taktilna svojstva svih ploha uspostavljaju dijalog s izvornim, ali su reinterpretirana kroz nepoštivanje konvencionalne hijerarhije. Prostor se ne dijeli na primarne i sekundarne, tako i materijalizacija slijedi novu uspostavu demokracije. Kriterij odabira opreme počiva na kulturološkoj relevantnosti elemenata s ciljem stvaranja atmosfere koja korespondira s vremenom nastanka kuće, klasici dizajna 20. stoljeća kolažirani su sa suvremenim komadima.

Decker + Kutić

Za isti je projekt Tomislav Soldo, arhitekt i ujedno član stručnog žirija UHA-e, između ostalog, napisao kako kuća “svojom skromnom i gracioznom pojavnošću ostavlja snažan dojam već i usputno, na prvi pogled, pri čemu posve jasno daje do znanja da suvereno vlada okolinom. Kao predmet rekonstrukcije i unutarnjeg (pre)oblikovanja, kuća je interpretacijom autorica ne samo obogaćena afirmacijom već prethodno oformljenih prostorno oblikovnih vrijednosti, nego i nizom novostvorenih prostornih međuodnosa”.

Decker + Kutić
Decker + Kutić
Decker + Kutić
Decker + Kutić
Decker + Kutić

 

Interijer obiteljske kuće M
Nominacija za nagradu Bernardo Bernardi
Autorice projekta: Ivana Ergić i Vedrana Ergić
Foto: Decker + Kutić
Autorice teksta: Ivana Ergić i Vedrana Ergić