ŽIVOT

Balans između privatnog i poslovnog života sve je teže uspostaviti. Imamo pet učinkovitih rješenja

Stavite zdravlje na prvo mjesto i naučite reći ne

FOTO: Shutterstock

Stavite zdravlje na prvo mjesto i naučite reći ne

Uskladiti posao, obiteljske obaveze te na kvalitetan način provesti ono malo slobodnog vremena što nam svakodnevno ostaje, čini se nemoguće. Sav taj silan stres i osjećaj da moramo biti na sto strana u isto vrijeme, sve više dovode do razdražljivosti, smanjenja koncentracije, pada efikasnosti, tjeskobe, ali i slabljenja imunološkog sustava. Kada se sve zbroji, dolazimo do sveopćeg nezadovoljstva zbog kojeg se sve češće mogu čuti rasprave o terminu ‘work-life balance’ koji se, kako mu samo ime kaže, odnosi na balansiranje privatnog i poslovnog života.

Mnoga istraživanja ukazuju na to da je ljudima, posebice mlađim generacijama koje tek ulaze u svijet rada, sve više stalo do toga da taj balans uspješno održavaju. A budući da stručnjaci ističu da je ‘zdrav’ balans ključ za zdrav i kvalitetan život, istražili smo nekoliko načina kako ga postići. Bez obzira na to što ponekad mislimo da je sve lakše reći nego učiniti, za ove savjete smo sigurni da bi se u praksi trebali moći provesti bez prevelike muke. Evo i kako.

Postavite jasne granice

Shutterstock

Svaki dan postavite ciljeve koje možete ostvariti jer nam sposobnost ispunjavanja prioriteta pomaže da osjetimo osjećaj postignuća i kontrole. A što više kontrole imamo nad svojim poslom, manje smo pod stresom. Stoga, budite realni u pogledu opterećenja i rokova – svako jutro napravite popis stvari koje tog dana morate učiniti te se prvo pobrinite za ono što je uistinu važno, a sve nebitno izbacite. Za vrijeme posla budite učinkoviti zato što odgađanje zadataka dovodi do toga da nam s vremenom počinju djelovati nepremostivi.

Kada se suočite s velikim projektom na poslu ili kod kuće, započnite s podjelom na manje zadatke. Dovršite prvi prije nego što prijeđete na sljedeći. Dajte si male nagrade nakon svakog završetka, bilo da je to pet minuta pauze ili šetnja do kafića. Ako se osjećate preopterećeni rutinama koje se čine nepotrebnima, uklonite ih. Što manje vremena provodite radeći užurban posao ili odgađajući, više vremena možete provesti produktivno ili s prijateljima i obitelji.

I najvažnije od svega, budite dosljedni svom radnom vremenu. O njemu obavijestite svoje kolege i klijente kako biste imali jasne granice. To bi trebalo uključivati ​​kada ćete raditi i kada nećete biti dostupni za odgovor. Stoga, ako vam je radno vrijeme od 09:00 do 17:00 sati, nemate što razgovarati ili razmišljati o poslu u 18:45. S time se slažu i iz tvrtke HEINEKEN što potvrđuje i njihova simbolična kampanja ‘The Closer’.

Zdravlje na prvom mjestu

Cjelokupno fizičko, emocionalno i mentalno zdravlje trebalo bi biti glavna briga. Ako se borite s anksioznošću ili depresijom i mislite da bi vam bilo koja vrsta terapije dobro došla, uklopite ju u raspored. Ako se pak borite s nekom kroničnom bolešću, nemojte to stavljati po strani. Oslobodite se svih aktivnosti u teškim danima, iskoristite bolovanje, otiđite na pregled. Nemojte se ustručavati napuštati posao, pritom riskirajući vlastito zdravlje. Upravo takvo preopterećenje može nas sprječavati da budemo i postanemo bolji, u svakom pogledu.

Stavljanje zdravlja na prvo mjesto ne mora se sastojati od radikalnih ili ekstremnih aktivnosti. Prvi korak svakako je prepoznavanje važnosti održavanja fizičkog zdravlja, emocionalnog blagostanja i mentalne kondicije. Bez pridavanja važnosti ovim komponentama, ni u praksi nećemo moći raditi na njima. Zato je najbolje krenuti jednostavnim putem – u raspored uvrstite dnevnu meditaciju, šetnju na kraju dana, druženje s prijateljima ili se pak pozabavite svojim jelovnikom i potrudite se da bude što kvalitetniji i zdraviji.

Uzmite vremena za sebe

Tako se s vremena na vrijeme preporučuje i prekinuti sve veze s vanjskim svijetom. Znamo da izgleda nemoguće, ali definitivno pomaže. Kada ste u prilici, odvojite nekoliko sati samo za sebe i činite ono što volite i želite. Radite nešto što vas opušta ili nešto za što nikada ne pronalazite vremena. To može biti neprekidno gledanje omiljene serije, igranje igrica, čitanje knjige koja već dugo skuplja prašinu na polici ili pak kuhanje najdražeg jela.

Ako si pak možete priuštiti i malo veće ‘me time’ zalogaje, odlučite poći na putovanje, sami ili u društvu, nije važno. Samo pritom budite sigurni da će vam izabrano društvo vratiti pozitivnu energiju i svojom prisutnošću vas ispuniti, a ne još više umoriti. Uz putovanja, odlične rezultate može polučiti i odlazak u kazalište i kino, u shopping, na masažu ili neke druge kozmetičke tretmane. I nemojte se bojati sve to učiniti sami. Ponekad nam je društvo nas samih potrebnije više od ičega.

Naučite reći ne

Mnogi smatraju kako je glavni razlog zašto smo uvijek u žurbi i taj što nismo dovoljno puta rekli ‘ne’. Tako se čini da apsolutno uvijek postoje važne stvari koje treba obaviti i da se tom popisu ne nazire kraj. Posebice kada se one odnose na želje i očekivanja drugih ljudi pa se često nađemo u situaciji da trčimo za onim što je važno njima, ali ne nužno i nama. Razlog tomu je što se bojimo reći ‘ne’ iz raznih razloga – strah nas je da se drugi ne naljute, da ih ne razočaramo ili ne povrijedimo, da osjećamo grižnju savjesti i slično.

Međutim, svako izgovoreno ‘ne’ drugima je fantastično ‘da’ nama samima. Time postavljamo vlastite prioritete, odlučujemo što želimo, a što ne želimo, izdvajamo vrijeme za stvari koje su nama bitne. Postavljanje takvih granica pozitivno utječe na osjećaj samokontrole i cjelokupno upravljanje vlastitim životom te rezultira osjećajem osobne slobode i povećanim zadovoljstvom.

Ne zaboravite se družiti

Iako se ponekad savjetuje isključiti se iz svijeta, ne smijemo zaboraviti da smo ipak prije svega društvena bića. Socijalna interakcija pomaže nam da se osjećamo prihvaćenima te da pronađemo svoju svrhu, izvan poslovne zone. Tako, primjerice, ne bismo trebali zanemariti obitelj, prijatelje i sve druge drage ljude koji naš život čine ljepšim. S obzirom na to, za što kvalitetniji balans privatnog i poslovnog, ponajprije se savjetuje odvojiti vrijeme za ljude koje volimo i do kojih nam je stalo.

Sama činjenica da su netko bitan u našem životu znači i to da na njega mogu utjecati na milijun načina, stoga je potrebno iz toga izvući ono najbolje. Otiđite na druženje, na kavu ili čaj, pozovite prijatelje na večeru, igrajte društvene igre ili radite bilo što drugo što vas veseli. Tako odvojenim vremenom ispunit ćete svoju potrebu za socijalnom interakcijom i društvenom pripadnošću, a pritom ćete i udaljiti svoje misli od poslovnih i drugih obaveza.

Simbolična kampanja velikog brenda

Aleksandar Selak

Važnost poticanja dijaloga o balansiranju poslovnog i privatnog života prepoznao je i HEINEKEN koji je svoju društveno odgovornu brend filozofiju nedavno zaokružio idejom pametnog, visokotehnološkog otvarača za boce. Pod imenom ‘The Closer’, ovaj se otvarač povezuje s računalom ili prijenosnim računalom putem Bluetootha i zatvara sve radne aplikacije kada se njime otvori boca Heinekena. Iako otvarač nije namijenjen za prodaju na tržištu, ovom simboličnom kampanjom koja obuhvaća konkretan potez velikog brenda u borbi protiv preopterećene svakodnevice, svakako su oduševili mnoge, a moramo priznati da se i nama svidjela ova inovativna ideja.

HEINEKEN
Sadržaj nastao u suradnji s HEINEKENOM.