Mnogi ujesen postanu anksiozni, stručnjaci predlažu kako to izbjeći

Postoji puno razloga zašto postajemo tjeskobni. Recimo, manjak sunca definitivno ne pomaže

Young people character walking with umbrellas under a rain. Vector illustration on white background in cartoon style
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Godišnja doba mogu itekako utjecati na to kako se osjećamo. Promjene raspoloženja osobito intenzivno osjećamo kad moramo reći zbogom toplijem vremenu. Puno je istraživanja o zimskoj tuzi, winter bluesu i o ozbiljnijem stanju, sezonskom afektivnom poremećaju koji pogađa ljude u doba godine kada nema toliko sunca. Jesen je za mnoge početak sezone anksioznosti.

Uzrok tjeskobe u jesen je za svakoga različit. Neki postaju tjeskobni zbog toga što manje vremena provode vani, redovna doza boravka u prirodi može smanjiti stres i tjeskobu, pojačati osjećaj sreće i pozitivnih osjećaja. Neki postaju svjesni da su božićni praznici blizu, a praznici su uvijek sezona stresa. Sigurno i na poslu morate završiti puno stvari prije kraja kalendarske godine.

Priprema za anksioznost

“I kod najsretnijih ljudi na svijetu postoji prirodna izmjena emocija”, kaže Timothy Bono, psiholog sa sveučilišta Washington u St. Louisu, piše SheKnows. A to znači da moramo tražiti strategije za bolje suočavanje s anksioznošću koju treba očekivati ujesen.

Ako vam užurbanost jesenskih mjeseci znatno umanjuje vrijeme za aktivnosti koje vas drže podalje od stresa, poduzmite mikrokorake i dajte im prioritet. Ako vam nedostaje vremena za uobičajeno vježbanje koje vas veseli, snađite se da potrebno vrijeme iskombinirate tijekom dana, kao na primjer: šetajte pola sata nakon posla. Kada ste vremenski ograničeni, važno je prepoznati što pomaže u oslobađanju od tjeskobe pa ugradite to u svakodnevnu rutinu kako bi imali što manje mogućnosti da je preskočite.

Buljenje u ekran ne pomaže

Znanstvenici kažu da konstantno buljenje u ekran može imati utjecaja na mentalno zdravlje i izazvati nam osjećaj tjeskobe. A prolazak kroz postove drugih koji ostavljaju, naizgled, sretne slike može biti uzrok da se osjećamo lošije. Pazite koliko vremena provodite online i kako se nakon toga osjećate, pokušajte prilagoditi i skratiti vrijeme pred ekranom.

Puno nas za ljeto planira dulji odmor, pa nam ujesen tugu može izazvati to što nema nikakvog skorog puta na vidiku. Mnogi od nas čuvaju dane praznika i ne uzimaju prijeko potrebnu pauzu od svakodnevne rutine. Umjesto da čekate do sljedećeg ljeta, otiđite na kratki put za koji vam treba manje planiranja. Podaci kažu da kratko putovanje može opustiti i pomoći nam da se vratimo na posao napunjenih baterija.

Ne pretvarajte se da je sve u redu ako vas pogodi jesenska anksioznost. Važno je priznati što nam se događa unutra i potražiti pomoć kada je trebate, bilo da se obratite prijatelju ili profesionalnoj osobi. Dio psihološkog zdravlja uključuje razumijevanje da su negativne emocije poput tuge i tjeskobe dio ljudskog iskustva. Pokušavate li ih negirati i skrivati, osjećati ćete ih još intenzivnije. Nemojte oklijevati, pričajte o njima.