Biljke penjačice

Zimski jasmin, pasiflora i još 8 penjačica koje možete brzo i lako uzgojiti, a prekrasno cvjetaju

Osim što su graciozne i prilagodljive mogu biti i korisne

FOTO: shutterstock

Iako smo još kalendarski u zimi i nabubreni pupovi čekaju malo toplije dane kako bi oživjele vrtove svojim cvatom, priroda ipak ne miruje potpuno.

Biljke penjačice, sa svojom neobičnom sposobnošću da se uzdižu prema nebu, donose jedinstvenu ljepotu u svijet biljnog carstva. U gustim tropskim šumama one čine oko 40% biljnog fonda, a kod nas su neizostavni su dio svakog vrta. Mogu naći svoje mjesto na pergolama, ogradama ili zidovima. Neke vrste imaju tu sposobnost da se penju same jer imaju hvataljke, dok je drugim vrstama potrebna potpora za penjanje.

Graciozne i prilagodljive često se koriste na terasama i balkonima kako bi dodali vertikalnu dimenziju i stvorile spektakularne zelene tapete. Osim toga, sjajne su i kao biljke za zaštitu od pogleda. U prostoru za odmor biljke penjačice predstavljaju divan dodatak donoseći vizualnu ljepotu i osjećaj harmonije. Mogu biti veoma bujne, vrlo elegantne i korisne, pa ne propustite priliku da ih ovog proljeća posadite u vrtu.

Karakteristike biljaka penjačica

  • Prilagodljivost: Biljke penjačice su nevjerojatno prilagodljive. Mogu rasti uz potporanj za penjačice, penjati se po zidovima, oblagati ograde ili čak prekrivati tlo.
  • Estetika: Biljke penjačice mogu oplemeniti goli zid (koji je nezanimljiv) ili pretvoriti vašu kapiju u kraljevski ulaz.
  • Dekoracija: Zahvaljujući potpori, penjačice stvaraju zelene i cvjetne zidove, dodaju trodimenzionalnost prostoru, čineći prirodnu dekoraciju.
  • Prirodna hladovina: Osim što lijepo izgledaju, biljke penjačice za hlad mogu stvoriti prirodno osvježenje u eksterijeru.

Njega biljaka penjačica

  • Podrška i potporanj: Većina penjačica zahtjeva odgovarajuću podršku kako bi se pravilno razvijale. To može uključivati potporanj za penjačice, ograde, rešetke ili pergole.
  • Zemlja i gnojivo: Osigurajte dobro drenirano tlo bogato hranjivim materijama. Redovito gnojenje tijekom sezone rasta poboljšava zdravlje i cvjetanje.
  • Pravilno obrezivanje: Obrezivanje je ključno za održavanje ravnoteže između rasta i cvjetanja. Redovno uklanjajte suhe izdanke i održavajte željeni oblik biljke.
  • Zalijevanje: Pravilno zalijevanje je važno, posebno tijekom sušnih perioda. Većina penjačica preferira umjereno vlažno tlo.
  • Obratite pažnju na vrstu: Različite penjačice imaju različite potrebe, prilagodite ih vrsti biljke. Neki preferiraju sunčane uvjete, dok drugi bolje uspijevaju u djelomičnoj sjeni.

U nastavku su biljke penjačice koje se lako i brzo uzgajaju, a prekrasno cvjetaju. Donosimo njihove karakteristike i kako ih najbolje njegovati.

Zimski jasmin (lat. Jasminum nudiflorum)

Zimski jasmin raste kao (polu)penjačica sa dugim zelenim povinutim izbojima, koji već od siječnja pomalo sramežljivo cvatu na golim granama. Zimi ili u rano proljeće “osipaju” ga cvjetovi nježne svjetlo-žute boje, veličine 2,5 cm, koji su prema ljetu sve intenzivnije žuti. Može podnijeti zime s temperaturama do -15 °C. Zimski jasmin je biljka penjačica koja se često koristiti za prekrivanje fasada, ograda ili pergola, a potreban mu je potporanj za penjačice za uredan rast.

Zimski jasmin biljke penjacice
shutterstock

Klematis (lat. Clematis)

Klematis ili pavitina je listopadna, brzorastuća ukrasna penjačica. Mnogi je nazivaju kraljicom penjačica dugog perioda cvatnje koje obično traje od ranog proljeća do jeseni. Spada među omiljene biljke penjačice zbog karakterističnih cvjetova u raznim bojama i oblicima. Postoje i niži varijeteti biljke koje se mogu uzgajati u tegli koji obilno i lijepo cvatu stoga su i omiljene ukrasne biljke penjačice za balkon. U Hrvatskoj raste nekoliko vrsta, a sade se u proljeće kako bi terasa ili vrt bili cvjetni cijelo ljeto.

Klematis ili pavitina
shutterstock

Brazilski jasmin (lat. Mandevilla splendens)

Brazilski jasmin ili Mandevila je zimzelena penjačica koja naraste do 6 m. Idealna je za sadnju u posudama, a njezini cvjetovi pojavljuju se u nijansama bijele, ružičaste ili crvene boje i izuzetno im pogoduje toplina. Kako bi postigli kontrast i igru boja, smjestite ju u blizini lantane ili šarene koprive. Brazilski jasmin ima period duge cvatnje koja traje od kasnog proljeća do jeseni. Za svoj rast zahtjeva potporanj za penjačice, kao što su drvene ili metalne konstrukcije te različite žice ili konopci. Brazilski jasmin je osjetljiv na mraz i temperature ispod nule, pa ako dođe do opadanja ili žućenja listova, to su znakovi da je na prehladnoj temperaturi ili ju previše zalijevate.

Brazilski jasmin
shutterstock

Pasiflora (lat. Passiflora coerulea)

Pasiflora, također poznata kao cvijet strasti, zimzelena je biljka penjačica koja naraste do 10 m. Prepoznatljiva je po cvijetu karakterističnog oblika u kombinaciji bijele i ljubičaste boje. Pasiflora je samonikla u istočnim i južnim dijelovima Sjeverne Amerike, a kao ukrasna biljka penjačica sadi se i kod nas. Odgovaraju joj krajevi s blagom klimom, a njene duge vitice, najčešće se držačima postavljaju u krug. Osim svoje ljepote pasiflora ima dugu tradiciju kao ljekovita biljka. Pripada grupi osnovnih biljaka koje djeluju umirujuće na živčani sustav.

biljke penjacice Pasiflora
shutterstock

Banksova ruža (lat. Rosa banksiae Lutea)

Ruža penjačica koja je praktički bez trnja što ju, za razliku od većine ruža, čini vrlo lakom za održavanje. Kao i ostale ruže penjačice, ima funkciju prekrivanja dijelova kuća, pergola, starog drveća i stupova. Jedna je od najranije cvatućih ruža, cvate u travnju i svibnju, te podnosi temperature do -23 °C. Banksova ruža je brzog rasta, a može narasti do 12 m u visinu te do 5 m u širinu.

ruže penjačice Banksova ruža
shutterstock

Glicinija (lat. Wisteria sinensis)

Podrijetlom iz Kine, glicinija je uvezena po raznim krajevima svijeta, uključujući i Hrvatsku. Ova bogato cvatuća biljka penjačica jedna je od sedam priznatih vrsta glicinija. Kineske i japanske vrste cvjetaju tek nakon 5 do 7 godina, dok američke vrste, koje su manje robusnog rasta, cvjetaju već u drugoj godini. Najljepša je od travnja do lipnja jer tada rastu njezini cvjetni grozdovi koji mogu biti dužine do 30 centimetara.

Glicinija biljke penjacice
shutterstock

Kanarski bršljan (lat. Hedera canariensis)

Bršljan se privija uza sve na što naiđe, tako da je postao simbolom prijateljstva i ljubavi. Kanarski bršljan, kako mu samo ime govori, potječe s Kanarskih otoka. Ova zimzelena penjačica naraste do 4 m. Jedan je od najpoznatijih i najraširenijih uz kavkaski bršljan (Hedera colchica) i europski bršljan (Hedera helix), koji i kod nas samoniklo raste.

Kanarski bršljan zimzelena penjacica
shutterstock

Tekoma (lat. Campsis radicans)

Tekoma je brzorastuća listopadna penjačica krupnog narančasto-crvenog cvijeta, nalik trubi. Robusna vrtna biljka penje se uz pomoć zračnog korijenja te može doseći visinu i do 20 metara. Vrlo je invazivna ako ju dobro ne usmjerite, te se nakon dvije sadnje rasprostrani po cijelom vrtu. Otporna je na mraz, a podnosi niske temperature čak do -20 °C. Potreban joj je čvrst potporanj za penjačice. Najčešće je pričvršćena za ogradu ili zid, a može se uzgojiti i kao stablo, no nikako ju ne uplitati u ogradu jer će deblo tekome potpuno zarasti oko ograde što šteti i njoj i ogradi.

Tekoma biljke penjacice
shutterstock

Zimzeleni jasmin (lat. Rhinospermum jasminoides)

Jasmin je poluzimzelena biljka penjačica opojnog mirisa koja naraste do 6 m visine. Zimzeleni jasmin odlikuju sjajni, jajoliki listovi, koji zimi poprime crvenkaste tonove da bi se na proljeće cijela biljka zazelenila. Cvijet je sitan, intenzivnog mirisa, bijele boje. Lagano se sam omota oko stupa, pergole ili slične potpore. Osim u tlu, može se saditi u posudama, koje moraju biti primjerene veličine kako bi se biljka mogla nesmetano razvijati. Jasmin, kao i mnoge druge penjačice preferira kada je podnožje biljke blago zasjenjeno.

Zimzeleni jasmin (lat. Rhinospermum jasminoides)
shutterstock

Puzavi jasmin (lat. Solanum jasminoides)

Puzavi jasmin je poluzimzelena penjačica koja cvate od ljeta do jeseni snježno bijelim cvjetovima. Za razliku od zimzelenog jasmina, cvjetovi nisu mirisni. Zbog lijepih i elegantnih cvjetova, idealan je kandidat za pokrivanje pergola ili rešetki, a možete ih ostaviti i da vise.

Puzavi jasmin
shutterstock