Uređenje vrta

7 najbrže rastućih stabala i grmova koji će vas zaštiti od znatiželjnih pogleda

Za novi izgled dvorišta u relativno kratkom vremenu

FOTO: stefano.marinaz

Kad je zima, jedva čekamo prvo proljetno sunce, a čim sunce izađe i zagrije, odmah tražimo hlad. Kako postići hladovinu u dvorištu u relativno kratkom vremenu? Neka stabla rastu brže od drugih, pa ne trebate ostariti čekajući da vam podari zaštitu od pogleda i sunca. Uz pravilnu sadnju, lokaciju i njegu, brzorastuće drvo za hlad može vašem domu i dvorištu dati novi izgled u relativno kratkom vremenu – kako na Jadranu, tako i na kontinentu.

Uz biljke penjačice koje prekrasno cvjetaju, istražili smo brzorastuća drva i sastavili popis onih koje možete već danas posaditi kako bi se brzo kreirala hladovina i zaštita od pogleda koju trebate.

Brzorastuće drvo za dvorište

Prije nego što posadite neko brzorastuće drvo kao što je primjerice paulovnija, pobrinite se da imate mjesto u dvorištu koje je daleko od komunalnih vodova i prilaza kako biste smanjili štetu u slučaju da se njihove velike grane (ili debla) slome tijekom oluja. Također je dobro obratiti pažnju na položaj vodovodnih cijevi i nogostupa kada odlučujete gdje ćete postaviti svoje brzorastuće drvo jer njegovo korijenje može ići u veliku dubinu i širinu.

Brzorastuće drvo može doseći 15 metara visine i sazrijeti za manje od 20 ili 30 godina. To znači da može biti dobra zaštita od pogleda ili vjetra u vašem dvorištu brže od drugih stabala kojima može trebati dvostruko više vremena da narastu. Kompromis za njihov brzi rast je da često počnu propadati nakon što dostignu zrelost, pa imaju ograničeniji životni vijek od stabala koja sporije rastu. A ponekad su njihove grane sklonije lomljenju zbog jakih vjetrova, pa ćete ih morati redovito orezivati ​​kako biste ih držali pod kontrolom.

Močvarni čempres (Taxodium distichum)

Močvarni čempres je podrijetlom iz jugoistočnih dijelova Sjeverne Amerike, a u Europi se vjekovima uzgaja kao atraktivna dekorativna vrsta. Brzo raste, te može doseći visinu preko 15 m. Otporan je na hladnoću i podnosi niske temperature do -30°C. Krošnja mu je piramidalna, a svijetlo zelene, meke četine u jesen poprimaju atraktivnu zlatnu ili bakrenu boju i tijekom zime otpadaju. Odgovara mu sunčano mjesto i voli blago kisela zemljišta. Močvarni čempres može biti kvalitetna zaštita od pogleda u vašem dvorištu.

brzorastuce drvo Močvarni čempres
shutterstock

Europska crna joha (Alnus glutinosa)

Joha potječe iz Europe, a pripada obitelji breza, te ima nekoliko imena – crna joha crna, ljepljiva, europska. Dobro podnosi hlad, ali ipak više voli svjetlost i dobro navlaženo tlo, te preferira obilno zalijevanje. Močvare su također pogodne za ovu biljku, kao i glina i siromašna tla, kamenita i pjeskovita. Crna joha je brzorastuće drvo koje dosegne visinu od 35 metara i može trajati stotinjak godina. Brzo sazrijeva dok je mlado, ali na kraju usporava rast na 30 do 40 cm godišnje. Savršeno koegzistira s drvećem poput breze, hrasta, jasena, lipe i smreke. U Hrvatskoj najbolje uspijeva okolici Đurđevca gdje postiže visinu preko 30 m i promjere preko 50 cm.

brzorastuce drvo Europska crna joha
shutterstock

Četkovac (Melaleuca citrina)

Melaleuca citrina ili četkovac je grm koji raste brzinom od 25 do 35 cm godišnje, a naraste do 5 m u visinu, u rasponu od 1 do 3 m širine. Može se uzgajati kao stablo ili grm, odnosno živica. Četkovci su dobili naziv po atraktivnim cvjetovima koji podsjećaju na četku za boce (eng. “bottlebrush”). Podrijetlom su iz Australije, a popularnost njih kao vrtnih biljaka u Europi počela je ubrzo nakon povratka prvih europskih doseljenika iz Australije. Na našim prostorima poznat je kao brzorastuća mediteranska biljka.

zaštita od pogleda četkovac
shutterstock

Katalpa (Catalpa Bignonioides)

Katalpa je dekorativno, listopadno manje drvo koje u proljeće daje lijepe bijele cvjetove i pravi odličnu hladovinu. Prepoznatljivog je izgleda, velikih srcolikih listova i pravilne okruglaste krošnje koja može doseći 3 m širine. Lišće je svjetlo zelene boje, a u jesen se mijenja u žutu. Njezini ljekoviti listovi djeluju odbojno na insekte, a posebno na komarce, dok je s druge strane korijenje katalpe vrlo otrovno. Naraste između 30 i 40 cm godišnje, a osim kao brzorastuće drvo za dvorište, često ju možemo vidjeti u gradskim parkovima.

brzorastuce drvo Katalpa
shutterstock

Američki tulipanovac (Liriodendron tulipifera L.)

Američki tulipanovac je brzorastuće drvo iz porodice magnolija koje obično naraste oko 30 m. Ima zanimljive proljetne cvjetove, a u jesen mu lišće prelijepo požuti. Ovom listopadnom stablu odgovara sunčano mjesto, te vlažna klima i umjereno vlažna tla. Ne tolerira sušu, a otporan je na mraz i niske temperature do -30°C. Osim kao brzorastuće drvo za hlad, unutrašnji dio kore američkog tulipanovca koristi se u medicini za stimuliranje srca.

brzorastuce drvo americki tulipanovac
shutterstock

Jasika (Populus tremula L.)

Jasika ili trepetljika je listopadno stablo iz porodice vrba. Vjeruje se da jasika upija negativnu energiju te da tjera zle duhove pa se često sadi u blizini kuća. U prosjeku naraste 20-30 metara visine, tvori okruglastu i prozračnu krošnju. Rasprostranjena je u cijeloj Europi, a otporna je na hladne temperature i oštre zime. No, ako se ipak odlučite na uzgoj, birajte neko sunčano mjesto jer jasika ne podnosi hlad. Brzog je rasta, a stabla žive u prosjeku do 100 godina.

brzorastuce drvo Jasika
shutterstock

Indijski Jorgovan (Lagerstroemia indica)

Jedna od biljaka koja cvjeta u kasno ljeto i ranu jesen jest indijski jorgovan ili indijska ruža, poznat i kao kineski jorgovan te morska mirta. U izvornom staništu on može narasti do 8 metara visine, a na našim prostorima se najčešće uzgaja kao dekorativni grm ili nisko drvo koje obično naraste do 3 metra. Indijski jorgovan je prepoznatljiv po crvenim, ružičastim i ljubičastim cvjetovima koji mogu krasiti balkon, dvorište ili prilaz. Predivno će se uklopiti u svaki vrt, a naraste čak i do 2 metra godišnje.

brzorastuce drvo Indijski Jorgovan
shutterstock