Xmas deco

Ova biljka voli Božić koliko i mi. Evo kako ju pravilno njegovati da procvjeta na zimu

Ako ima dobre uvjete, može živjeti i do 100 godina

FOTO: @robinhhlucas

Cvijeće je dobar poklon tijekom cijele godine, pa tako za blagdane. U zimskim danima darujemo biljke koje dobro podnose hladnoću ili koje cvjetaju baš u ovom razdoblju. Među najpopularnijima su božićna zvijezda, božićni kukurijek, ciklama, amarilisi i božićni kaktus. Ima nešto u blagdanskom dekoriranju doma biljkama koje će dodatno naglasiti svečanost trenutka, zar ne?

Iako božićni kaktus (Schlumbergera russelliana) možda nije toliko poznata blagdanska biljka kao božićna zvijezda ili amarilis, svejedno može jednako uljepšati svečani dom i zasigurno će obradovati sve biljkoljupce. Ovi sukulenti egzotičnog izgleda cvatu u nekoliko boja – crvenoj, ružičastoj, koraljnoj, bijeloj i odličan su izbor za sve one koji nemaju vremena jer ne zahtijevaju puno brige.

bozicni kaktus njega
Unsplash

Ako je božićni kaktus vaša nova biljka, dobro je znati kako se brinuti za nju. Nekoliko korisnih savjeta će održati vaš rascvjetani božićni kaktus u savršenom stanju kako bi cvjetao svake godine.

Ime je dobio jer cvjeta baš za vrijeme Božića

Božićni kaktus obično i cvjeta oko blagdana, kao što mu ime i sugerira. Podrijetlom je iz vlažnih i sjenovitih područja jugoistočnog Brazila gdje raste na drveću ili u stijenama. Cvjetovi mogu biti raznih boja – narančasti, ružičasti, žuti ili crveni.

Božićni kaktus dobro raste u posudama na otvorenom u sjeni ili u zatvorenom prostoru uz prozor s jakim, neizravnim svjetlom. Sve vrste božićnih kaktusa mogu se uzgajati u zatvorenom prostoru u bilo koje doba godine kao sobna biljka do ljeta kada ih možete presaditi ili premjestiti na otvoreno.

Božićni kaktus treba puno svjetla i rijetko zalijevanje

Božićni kaktus ne zahtjeva puno brige, pa je odličan izbor za početnike i sve one koji ne provode puno vremena doma. Najbolje uspijeva na istočnim prozorima i balkonima. Božićni kaktus ne voli seljakanja, a presađivanje mu također nije draga radnja. U pravilu, dovoljno ga je presaditi u proljeće jednom u dvije do tri godine.

Zanimljivo je da ako se dobro brinete o božićnom kaktusu, može živjeti i do 100 godina, pa neki sretni vrtlari posjeduju biljke koje su uzgajali njihovi pradjedovi. Uz odgovarajuću njegu, vaš bi božićni kaktus trebao rasti brzo i postići širinu od dva metra u samo nekoliko godina, te pustiti nove cvjetove na početku svake zime.

Kako pravilno njegovati Božićni kaktus?

  • Posadite ga u posudu sa kvalitetnom zemljom za biljke i stavite ga na mjesto gdje ima 4 do 6 sati indirektnog svjetla dnevno
  • Omogućite temperaturu između 20°C i 25°C tijekom vegetacijske sezone do otprilike rujna
  • Dohranite ga tekućim gnojivom u proljeće i ponovno u rano ljeto
  • U rujnu/listopadu premjestite božićni kaktus u zatvoreni prostor na svjetlo mjesto
  • Između zalijevanja dopustite da se zemlja gotovo potpuno osuši
  • Potaknite cvjetanje osiguravanjem najmanje 12 sati potpune tame svake noći

Što ako božićni kaktus ne cvjeta?

Da bi vaš božićni kaktus procvjetao tijekom blagdanske sezone, možda ćete ga morati prisilno uspavati, a zatim ga potaknuti da procvate. Evo kako:

  • Sredinom listopada smanjite zalijevanje (na jednom u tjednu ili jednom u dva tjedna). Zalijevajte samo kada se tlo učini suhim oko centimetar ispod površine. Također, nemojte ga gnojiti.
  • Držite svoj božićni kaktus na hladnom između 10°C i 15°C nakon razdoblja cvatnje
  • Ograničite količinu svjetlosti koju dobiva otprilike šest do osam tjedana tako da ima 10 sati dnevnog svjetla i 14 sati potpunog mraka (možete ga i pokriti tamnom tkaninom)
  • Nakon što se formiraju cvjetni pupoljci, možete ga premjestiti na topliju temperaturu na svijetli prozor bez propuha.
  • Cvjetovi bi se trebali početi otvarati za otprilike šest tjedana.

Kako biste svoj dom uredili ovom posebnom biljkom, stavite je u staklenu posudu, dodatno ukrasite bobicama i suhim travama koje će se super uklopiti u blagdansko uređenje doma.