Ovo je 9 glavnih razloga zbog kojih božićna zvijezda gubi listove i kako to spriječiti

Božićne zvijezde su neizostavni dio svakog blagdanskog dekora

FOTO: Unsplash

Amarilisi, božićni kaktusi i božićne zvijezde tradicionalni su dodaci blagdanskom ambijentu. No, što učiniti kad primijetimo da nisu najsretnije u prostoru? Opadanje lišća s božićne zvijezde može biti posljedica različitih stresova koji loše dijeluju na biljku. Ovo su glavni razlozi zbog kojih vaša božićna biljka gubi listove i rješenja kojima možete omogućiti da Božićna Zvijezda dugo cvjeta.

Zašto Božićna Zvijezda gubi listove?

Božićna zvijezda (poinzetija) je starosjedioc Srednje Amerike, no iako nije baš otporna na zimu, može biti savršena kućna biljka i trajati dugo uz pravilno održavanje. Naime, božićna zvijezda, iako nije nužno najlakša sobna biljka od svih, ima reputaciju da može “izdržati” barem mjesec ili dva ako joj se pruži ispravna njega. Zašto onda opada lišće s božićne zvijezde ubrzo nakon kupnje? Ovo su glavni razlozi i rješenja.

Biljka je bila izložena hladnoći

Božićna zvijezda je porijeklom iz meksičke regije koja ima visoku temperaturu tijekom cijele godine, te rijetko kada jako zahladi. U većini europskih područja Božić je najhladnije doba godine, tako da kada kupite božićnu zvijezdu, samo što je donesete iz trgovine može biti stresno za biljku. Čak i nekoliko minuta izlaganja temperaturama nižim od 10 °C može uzrokovati opadanje listova.

Rješenje: Uvijek inzistirajte da prodavač pažljivo spakira vašu božićnu zvijezdu prije nego što napustite trgovinu. I ne stavljajte božićnu zvijezdu na smrznuto sjedalo u zaleđenom automobilu, već unaprijed zagrijte automobil.

bozicna zvijezda uzgoj
Unsplash

Predugo je bila zamotana

Božićne zvijezde ispuštaju otrovni plin koji se zove etilen. Na otvorenom, ovaj plin brzo difundira i ne uzrokuje štetu. Ali ako svoju biljku držite unutar zatvorenog omotača nekoliko dana, koncentracija se povećava, pa će lišće početi opadati.

Rješenje: izvadite božićnu zvijezdu iz omota čim dođete kući. Ako svoju božićnu zvijezdu namjeravate zamotati kao dar, učinite to neposredno prije, a ne nekoliko dana unaprijed.

Izloženost ugljičnom monoksidu

Božićna zvijezda je sjajan pokazatelj razine ugljičnog monoksida u prostoru, otrovnog plina bez mirisa i okusa, koji reagira mnogo prije nego što ljudi pokažu i najmanji simptom. Ako vaša biljka počne gubiti lišće praktički čim je unesete u svoj dom, razina ugljičnog monoksida u vašem domu možda je previsoka.

Rješenje: Provjerite razinu ugljičnog monoksida u svom domu s pomoću uređaja koji mjere razinu ugljičnog monoksida.

Zrak je previše suh

Božićne zvijezde relativno dobro podnose suhi zrak, posebno u usporedbi s mnogim drugim sobnim biljkama, ali do određene mjere. Kada je zrak iznimno suh, postoji vjerojatnost da lišće Božićne zvijezde počne otpadati. Često najprije dobije smeđu boju na rubovima lišća prije nego što otpadne. Ako se tlo vrlo brzo osuši nakon dobrog zalijevanja, recimo za samo 2 ili 3 dana, to je još jedan simptom da je zrak vrlo suh.

Rješenje: Povećajte vlažnost s pomoću ovlaživača ili stavite biljku na pladanj za ovlaživanje.

Nedovoljno vode

Kad otkrijete da vaša božićna zvijezda vene ili joj listovi mlohavo vise, a zemlja je suha na dodir, prilično je očito da joj nedostaje vode. Obično će lišće povratiti čvrstoću nakon temeljitog zalijevanja. Imajte na umu da ovaj gubitak lišća zbog nedostatka vode nije nužno vaša krivnja. Stres se možda dogodio u trgovini prije nego što ste kupili biljku, a zatim, kada kupite naizgled zdravu božićnu zvijezdu, lišće opada nekoliko dana kasnije.

Rješenje: Zalijte božićnu zvijezdu čija je zemlja suha na dodir da barem spasite jedan dio lišća. Nakon što se oporavi, naučite kako pravilno zalijevati svoju božićnu zvijezdu kako se to više ne bi dogodilo. Kad god je tlo suho na dodir, zalijte duboko, dovoljno da višak vode otječe u tanjurić. Kako biste bili sigurni da je biljka doista dobila dovoljno vode, ostavite biljku da se namače u višku vode 15 do 20 minuta, a zatim ispraznite tanjurić.

Idealno bi bilo provjeravati zemlju u kojoj je biljka svaka 3 ili 4 dana, gurajući kažiprst do 2. zgloba: ako je zemlja suha, dobro zalijte. Ako je još uvijek mokra, vratite se 3 ili 4 dana kasnije i ponovno provjerite. Zalijevajte samo po potrebi.

bozicna zvijezda zalijevanje
Unsplash

Biljka je bila previše zalivena

Prekomjerno zalijevanje može uzrokovati pojavu truleži. Čini se nelogično, ali božićna zvijezda će reagirati na isti način kad ima nedovoljno vode, ali i kad je previše zalivena: lišće vene i otpada. Ako zemlja ostane pretjerano mokra dulje vrijeme, korijenje počinje truliti zbog nedostatka kisika i kada se to dogodi, lišće uvene, unatoč obilju vode, jer korijenje više nije tu da je upije.

Rješenje: Božićnu zvijezdu čije je korijenje počelo trunuti nije lako oporaviti jer se trulež često širi s mrtvih ili umirućih korijena na žive. Vjerojatno je najbolje jednostavno zamijeniti božićnu zvijezdu koja pati od truleži.

Prevruće je ili prehladno u prostoriji

Ako je prevuće ili prehladno u prostoriji u kojoj držite božićnu zvijezdu, počet će gubiti lišće.

Rješenje: Idealna temperatura za božićnu zvijezdu je između 15 i 24 °C. Ako je hladnije ili toplije od toga, osobito tijekom duljeg razdoblja, najbolje ju je premjestiti na mjesto koje joj više odgovara.

Nedostatak svjetla

Božićne zvijezde stvarno trebaju jako svjetlo s barem malo izravnog sunca. Ovaj se problem obično vidi samo dugoročno, jer božićnoj zvijezdi obično treba 7 ili 8 tjedana u sjeni ili djelomičnoj sjeni prije nego što negativno reagira i počne gubiti svoje donje lišće. Zato božićnu zvijezdu tijekom blagdana možete koristiti gotovo bilo gdje u domu, čak i u mračnom kutu. Ali ako želite da vaša božićna zvijezda ostane u dobrom stanju do proljeća, trebat će joj dobro svjetlo.

Rješenje: nakon Božića stavite svoju božićnu zvijezdu na mjesto gdje će dobiti odgovarajuću svjetlost, uključujući barem nekoliko sati sunca dnevno, primjerice blizu osunčanog prozora.

Najezda insekata

Bijele mušice, mali kukci nalaze se ispod lišća, vole božićne zvijezde, buše lišće kako bi popile njihov sok, uzrokujući tako da njihovo lišće polako požuti i zatim otpadne.

Rješenje: Obično je biljka već bila zaražena u trgovini, pa je prvo rješenje naravno pažljivo pregledati biljku prije nego što je kupite. Osobito pogledajte ispod lišća i pazušce listova, jer se tamo često skrivaju štetnici. Različiti tretmani, uključujući sprejeve s insekticidima, uljem nima, hortikulturnim uljem, alkoholom itd., mogu se koristiti za suzbijanje napadača. Držite biljku izoliranu od ostalih sobnih biljaka kako se zaraza ne bi proširila.