FOTO: Saša Jungić

Dermatologica nam je savjetovala na što pripaziti ovog ljeta i kada izbjegavati izlazak na sunce

Koža pamti sve vrste oštećenja, pa tako i one uzrokovane UV zračenjem

Ljetni faktor

Dermatologica nam je savjetovala na što pripaziti ovog ljeta i kada izbjegavati izlazak na sunce

Koža pamti sve vrste oštećenja, pa tako i one uzrokovane UV zračenjem

FOTO: Saša Jungić

Koža je naš najveći organ koji je većim dijelom godine prekriven odjećom, no dolaskom toplijih dana oskudnije se odijevamo i time je naša koža sve izloženija suncu – kako u gradu ili na radnom mjestu, tako ponajviše i na godišnjem odmoru. Potrebno ju je postepeno pripremiti za izlaganje sunčevim zrakama, kao što, primjerice, postepeno pripremamo i tijelo za veće fizičke napore. Stoga nećemo odmah imati pet treninga tjedno već ćemo postepeno uvoditi trening po trening. Isto je i s kožom i suncem. “Iako koža već u sebi ima mnogobrojne zaštitne mehanizme koji je čuvaju od različitih oštećenja poput melanocita – stanica koje su zadužene za stvaranje pigmenta, svatko od nas može joj dodatno pomoći da ostane zdrava, pogotovo tijekom ljeta. Budući da svaka koža nema jednaku mogućnost stvaranja pigmenta i zaštite, potrebno je prilagoditi naše ponašanje na suncu”, kaže dermatologica Klaudija Šebetić.

Zaštitni faktor prilagodite potrebama

Na um nam uvijek prvi padaju proizvodi sa zaštitnim faktorom koji se svake godine sve više unaprjeđuju. “Mnogi proizvodi su vodootporni pa im ne smeta jako znojenje ni kupanje, ali brisanjem kože uslijed znojenja ili nakon kupanja uvijek se ukloni i dio proizvoda pa je ponovno nanošenje kreme obavezno i po nekoliko puta na dan. S obzirom na tip kože i eventualne probleme s kojima se pojedina koža može boriti, dobro je razmisliti o specifičnim proizvodima sa zaštitnim faktorom – od onih za masnu i dječju kožu, preko onih za kožu s rozacejom i alergijama, do onih s anti-age djelovanjem i dodacima koji štite od hiperpigmentacija”, dodaje Šebetić.

Iako bi se zaštitni faktor trebao koristiti tijekom cijele godine, nerijetko to u potpunosti zanemarujemo, stoga dermatologica napominje da ga je potrebno uvrstiti u svakodnevnu rutinu. Primjerice, mali koraci poput nanošenja kreme sa zaštitnim faktorom svako jutro prije izlaska iz kuće označavaju veliku korist za zdravlje kože. Tako je lice uvijek zaštićeno, a kroz godine koje slijede uvidjet će se i pozitivan učinak na kožu koja će zato sporije stariti i imati manji broj keratoza i hiperpigmentacija. Potreba za zaštitnim faktorom ovisi i o fototipu kože, a u koju kategoriju spadate može se na jednostavan način provjeriti ovdje.

Koža reagira na različite načine

Najčešća posljedica nesmotrenog izlaganja suncu su opekline koje su ujedno vrlo česta pojava gotovo svakog ljetovanja. “Mnogi misle da ako se naglo izlože suncu i dobiju opekline da će time ujedno brže dobiti preplanuli ten. To je potpuno krivo jer svako naglo sunčanje koje vodi do opeklina uzrokuje dodatna oštećenja i koža će sigurno na neki način uzvratiti”, dodaje Šebetić. Tako opekline mogu uzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme ako su na velikoj površini kože, ako nastaju mjehuri te kada su praćene povišenom temperaturom i zimicom – to je svakako stanje kada se mora kontaktirati liječnik. Kod manjih opekotina, dodaje dermatologica, mogu se staviti hladni oblozi, blaže kortikosteroidne kreme, no ako pri ruci nemate ništa drugo, od pomoći može biti i jogurt.

Kako bi se spriječile opekline, ne treba ignorirati upute koje izričito savjetuju izbjegavanje sunca tijekom sredine dana, najčešće od 10 do 17 sati, kada su UV zrake najintenzivnije. Osim opeklina, takvo zračenje može dovesti i do dubinskih oštećenja kože. “Opekline najčešće nastaju naglo, no jaka oštećenja mogu se očitovati kasnije i to ubrzanim starenjem kože, borama, nastajanjem hiperpigmentacija i malignih tumora kože. Ova duboka oštećenja koža uvijek pamti”, napominje Šebetić.

Važno je razmisliti o vlastitim navikama

U nesmotrenosti koje su česte, a viđaju se tijekom ljeta, česti su i kožni problemi uzrokovani izlaganjem suncu odmah nakon depilacije. “Ako se koža depilira i odmah izlaže suncu, tada je osjetljivija i sunce je potrebno izbjegavati jer se tada povećava rizik od hiperpigmentacija i raznih upala. Isto tako, primjerice, ni nanošenje parfema neposredno prije izlaganja suncu nije preporučljivo”, ističe Šebetić.

Kod zdravlja kože i održavanja njege vrlo je bitno i kako se hranimo, koliko ju hidratiziramo i spavamo li dovoljno. Zato su hranjivi sastojci u obliku vitamina, minerala i antioksidansa od neprocjenjive važnosti. Njih se može pronaći u voću i povrću kojima ljetno vrijeme pogotovo obiluje. “Primjerice, antioksidansom beta-karotenom bogate su namirnice kao što su mrkva, lubenica, rajčica, dinja, marelica, rajčica te špinat. Međutim, budući da često kroz prehranu ne možemo zadovoljiti potrebne količine korisnih nutrijenata, antioksidansi se mogu uzimati i u obliku kapsula koje štite kožu iznutra i daju joj dodatnu ljepotu i zdravlje. Osim toga, štite kožu od oštećenja UV zrakama uslijed oksidativnog stresa prilikom kojeg nastaju slobodni radikali – reaktivne molekule koje mogu izravno oštetiti različite stanične membrane, strukturne lipide, proteine i DNA”, napominje dermatologica.

Antioksidansi imaju brojne benefite

Dodaje da su kod antioksidansa za kožu u kapsulama najčešći sastojci beta-karoten i astaksantin, no tu još mogu biti i kurkuma te ekstrakt paprati – Polypodium leucotomos, likopen, selen, koenzim Q10, vitamini C, E i B3. Beta-karoten je biljni pigment koji ljudski organizam može pretvoriti u vitamin A. Kao antioksidans se najduže primjenjuje, a potrebno ga je uzimati barem tri tjedna prije izlaska na sunce, u dnevnoj dozi 75 do 150 mg”, savjetuje Šebetić. Beta-karoten ne uzrokuje nuspojave, ali, dodaje, vrlo visoke doze mogu obojiti kožu u žuto-narančastu boju. “Osobe koje kroz duže vrijeme uzimaju beta-karoten, trebaju uzimati i vitamin E, budući da beta-karoten snižava njegovu razinu”, dodaje.

Astaksantin kao najjači antioksidans djeluje pak u prevenciji raka kože, a smatra se da je u svom djelovanju oko pet stotina jači od vitamina E. “Ovaj prirodni antioksidans dobiva se iz alge Haematococcus pluvialis koja svojim djelovanjem štiti od jakog utjecaja sunca. Astaksantin je crveni pigment koji se nalazi u različitim organizmima – škampima, rakovima i jastozima te lososu. Smatra se da unos astaksantina u razdoblju od šest tjedana ima anti-age učinak na kožu, poboljšavajući pritom izgled kože, smanjujući bore i gubitak elastičnosti”, pojašnjava Šebetić. Dodaje da tako poneke kombinacije antioksidansa snažno štite od oksidativnog stresa koji može nastati uslijed jakog i naglog izlaganja suncu, pušenju i stresu. Razlog tomu je to što ujedno sadrže djelatne tvari kao što su vitamini C, E, A,B2, cink, selen, mangan i bakar koji pridonose zaštiti stanica.

Upravo ovi vrijedni antioksidansi nalaze se i u proizvodima za pripremu kože iznutra poznatog brenda Solgar. Njihov Beta Karoten izoliran je iz morske alge Dunaliella salina koja je prirodan izvor ne samo beta-karotena već i drugih karotenoida poput zeaksantina, kriptoksantina, luteina i alfa-karotena. Između ostaloga, pridonosi održavanju zdrave kože te normalnoj funkciji imunosnog sustava. Astaxanthin pak pomaže u postizanju odgovarajućih razina karotenoida koje su potrebne za zdravo funkcioniranje organizma, dok Advanced Antioxidant Formula kao sveobuhvatna formulacija antioksidansa čiji djelatni sastojci vitamini C, E, B2 te minerali cink, selen, mangan i bakar pridonose zaštiti stanica od oksidativnog stresa, potiče obnovu i zaštitu kože.

Spriječite dehidriranost kože

Vitamin C djeluje na kožu antioksidativno te može znatno ublažiti i smanjiti fotooštećenja nastala djelovanjem ultraljubičastih zraka, a antioksidativno djelovanje pomaže i u očuvanju od slobodnih radikala. “Naime, vitamin C blokira slobodne radikale i time oni nemaju štetan utjecaj na kožu. Takvim ljekovitim djelovanjem koža ne stari preuranjeno pa bore i hiperpigmentacije nisu izražene kao na fotooštećenoj koži”, kaže Šebetić. Nastavlja da je, uz antioksidativno djelovanje, vitamin C važan i u sintezi kolagena. Nadalje, selen je snažan antioksidans koji pomaže u elastičnosti i čvrstoći kože te djeluje protuupalno, isto kao i cink. Bakar je također bitan za zdravlje kože jer potiče stvaranje kolagena i elastina te pojačava antioksidativni učinak. Osim toga, vitamini C i A te minerali selen, cink i bakar ujedno doprinose normalnoj funkciji imunološkog sustava, što nadalje također utječe na očuvanje zdravlja cjelokupnog organizma, pa tako i kože.

Osim vitamina i minerala, za kožu je od neprocjenjive važnosti i voda. “Voda je vrlo bitna za naše tijelo jer je zastupljena u svim organima i procesima u tijelu. Između ostaloga, koža koja je dehidrirana sklonija je pucanju, infekcijama kože, ljuskanju te izgleda starije i umornije. Stoga je tijekom ljeta i visokih temperatura nadoknada vode u tijelu na prvom mjestu. Treba ju neprestano po malo piti, oko dvije litre na dan, a ne samo kada smo žedni jer smo tada već jako dehidrirani”, napominje Šebetić.

Po pitanju hidriranosti kože izvana, dermatologica savjetuje korištenje proizvoda koji sadrže hijaluronsku kiselinu i druge ovlaživače koji se mogu neograničeno koristiti i tijekom cijele godine. Uz kvalitetnu hidrataciju, za zaštitu i regeneraciju kože nakon izlaganja suncu, te za vraćanje ravnoteže funkcija kože, od pomoći mogu biti i proizvodi poput Solgar Collagen Hyaluronic Acid Complexa – kapsula koje sadržavaju kompleks kolagena i hijaluronske kiseline koji hrani kožu iznutra. Za obnovu energije te smanjenje umora i iscrpljenosti odličan je pak Magnezij Citrat, a kao potpora zdravlju i aktivnom životnom stilu odličan je Multivitamin VM 75.