Odlazak ikone

Hilary Alexander intervjuirala je Stonese u toplesu, glačala couture u toaletu Taj Mahala i izmislila izraz supermodel

Legendarna modna novinarka preminula je u nedjelju na svoj 77. rođendan

Londonska novinarka i ikona modnog novinarstva Hilary Alexander preminula je u nedjelju nakon duge bolesti, točno na svoj 77. rođendan, potvrđeno je u ponedjeljak. Alexander je 40 godina provela radeći u modnom novinarstvu, a rijetko ste je mogli vidjeti bez šampanjca u jednoj i cigarete u drugoj ruci. Imala je prodoran glas kako u stvarnosti tako i na papiru i mentorirala je generacije i generacije novinara za svoje karijere od koje je najveći dio provela u The Daily Telegraphu.

Bila je poznata po tome da je uvijek prva kad su novosti u pitanju pa je tako upravo ona prva otkrila čiju će vjenčanicu nositi Kate Middleton 2011. godine, a prema mnogima je i prva osoba koja je upotrijebila termin supermodel. Podržavala je mlade dizajnere, uvijek je bila prisutna na diplomskim revijama londonskim sveučilišta, a kraljica Elizabeta II ju je 2013. godine odlikovala titulom OBE za doprinos modnoj industriji.

OD NOVOZELANĐANKE DO BRITANSKE IKONE

Na reviji Tommyja Hilfiger 2008. godine Getty Images via AFP

Hilary Alexander rođena je 1946. godine na Novom Zelandu. Ta daleka, razvijena, ali ipak izolirana zemlja za nju je bila mjesto na kojem može samo sanjati. U novinarstvu je počela raditi već sa 16 godina radeći za Manawatu Evening Standard, The Evening Post i The Dominion u svojoj rodnoj zemlji, a onda se polako počela kretati prema Zapadu. Prvo je radila u Australiji za Ballarat Courier i Wollongong Mercury, a potom seli u Hong Kong gdje počinje raditi za The China Mail i Hong Kong Standard. No, iako povezana sa Zapadom još uvijek je bila predaleko od središta zbivanja pa je u osamdesetima otišla u London gdje je pustila korijenje i ostala do kraja života.

U Londonu se 1985. zaposlila u Daily Telegraphu koji joj je obilježio karijeru i gdje je ostala raditi sve do 2012. godine. U tom je periodu napisala svoje najznačajnije tekstove i postala ikona modnog novinarstva upravo zahvaljujući pronicljivosti i upornosti zbog koje je uvijek bila prva u izvještavanju. Reputacija koju je radom stekla donijela joj je i poziciju gostujuće profesorice na University of the Arts London u sklopu kojeg su i prestižni studiji central Saint Martins i London College of Fashion. Upečatljiva osobnost i razgovorljivost donijeli su joj i razne gaže na televiziji uključujući i onu na Britain’s Next Top Model u sklopu koje je 2015. posjetila i Zagreb.

Na reviji Diane Von Furstenberg 2009. godine Getty Images via AFP

U okviru posjeta intervjuirala ju je Jelena Veljača kojoj je tada otkrila da nikad u životu nije napisala lošu kritiku odnosno da bi uvijek radije prešutjela i ne napisala ništa ako joj se nešto nije svidjelo. “Govoriti lijepo o drugima, pronaći im vrline, za mene je jednako pitanje stila kao i dobra odjevna kombinacija”, kazala je u intervjuu. Alexander je dvaput proglašena novinarkom godine na dodjeli British Fashion Awards, a priznanje joj je odalo i Američko vijeće modnih dizajnera (CFDA) koje joj je 2011. dodijelilo nagradu Eugenia Sheppard Media Award za doprinos modnim medijima.

AVANTURISTIČKI DUH DO POSLJEDNJEG DANA

Na dodjeli CFDA nagrada 2011. godine Getty Images via AFP

Oni koji su poznavali Hilary Alexander reći će vam da u njezinom društvu nikad nije bilo dosadno jer uvijek je u rukavu imala neku priču sa svojih avanturističkih pohoda ili poslovnih zadataka. Jednom je prigodom za snimanje editorijala glačala haute couture komade u toaletu Taj Mahala, noći bi provodila u londonskim klubovima istražujući što se zbilja nosi na ulicama i it mjestima, a ujutro bi opet prva bila za svojim radnim stolom. Najpamtljivija priča iz njezine karijere vjerojatno je ona kad je u Hong Kongu intervjuirala basista Rolling Stonesa, Billa Wymana, u Hong Kongu u sedamdesetima. Neumjesni glazbenik tijekom intervjua otkopčao je zatvarač s prednje strane njezine mini haljine u stilu šezdesetih ne bi li je omeo, no Alexander je tako otkopčana i bez grudnjaka samo nastavila s intervjuom i pitanjima koje je pripremila. Ništa je nije moglo omesti.

Na dodjeli british Fashion Awards 2014. AFP

Obožavala je odjeću i modne dodatke, a najdraži print bio joj je leopard. U tom je printu imala hrpu odjeće, dodataka, deka u stanu, papuča, masku za mobitel, a o njemu je 2018. napisala i knjigu ‘Leopard, Fashion’s Most Powerful Print’ koja prati povijest tog upečatljivog uzorka. Nasljednica njezine pozicije u Telegraphu, Lisa Armstrong, napisala je povodom njezine smrti da je Alexander imala nadljudsku energiju te da je zbilja radila sve da bi prva dobila priču. Primjerice, jedne je godine u Givenchyjevom studiju u Parizu izašla s predrevijske prezentacije s lookbookom ispod mišice samo kako nijedan drugi novinar ne bi vidio modele prije same revije. Zbog te gorljive želje da prva i jedina ima kompletnu priču kao i svog anticinizma i antisnobizma, Alexander će ostati zapamćena kao jedna od najvećih modnih novinarki ikad.