Life inspo

Imamo 5 kreativnih ideja kako živjeti održivije i ugodnije. U anketi nam otkrijte koji su vaši favoriti

Iako se ponekad čini komplicirano, održivost se može prakticirati na vrlo jednostavne načine

FOTO: Unsplash

Velike promjene započinju malim koracima. Upravo to možemo reći i kada je u pitanju održivost i očuvanje okoliša. Koncept održivosti postao je sve važniji u raznolikim segmentima, od poslovanja tvrtki, vođenja restorana i planiranja putovanja, pa sve do svakodnevnih aktivnosti svakog od nas. Iako se ponekad čini komplicirano, održivije se može živjeti na vrlo jednostavne načine koji posljedično mogu biti pravi izvor zabave, ugodnosti ili komfora.

Kao svojevrsnu inspiraciju, u nastavku vam zato donosimo pet kreativnih ideja koje nam mogu pomoći da živimo održivije te ujedno svoje kuće ili stanove učinimo domovima više vrijednosti. Ideje smo ujedno razvrstali u pet različitih kategorija – kuhanje, čišćenje, opuštanje, zabava i igra te recikliranje. Pa, krenimo.

1. Zero waste koncept kuhanja

Samo u Europskoj uniji proizvede se više od 58 milijuna tona viška hrane na godišnjoj razini, odnosno oko 131 kilogram po osobi. U Hrvatskoj pak svaki stanovnik baci otprilike 70 kilograma hrane godišnje. Otpad od hrane tako je značajan globalni problem koji, osim što negativno djeluje na okoliš, ujedno produbljuje i siromaštvo u svijetu te utječe na emisije štetnih plinova kao što su metan i ugljikov dioksid. Upravo zbog toga, ključno je slijediti korake održivosti i u kuhinji.

Na prvom mjestu svakako je planska kupnja namirnica te osmišljavanje jelovnika unaprijed kako bi se izbjegla imuplzivna kupnja i gomilanje potrepština koje naposljetku završe u smeću. Dobro je razmisliti i o zero waste konceptu kuhanja. Primjerice, ako kupite cijelo pile, sve njegove dijelove rasporedite za nekoliko obroka – kosti iskoristite za juhu ili temeljac, bijelo meso za jedno jelo, batkove i krila za neki drugi obrok. Od starog kruha napravite domaće krušne mrvice, od uvelih banana izradite gnojivo za kućne biljke, a od starog voća skuhajte kompot, dok uvelo povrće možete iskoristiti za izradu šalše ili sličnog umaka koji možete konzervirati.

2. Rješenje pronađite u prirodi

Smanjenje korištenja plastičnih pakiranja, izbjegavanje štetnih kemikalija, ušteda novca i donošenje ekološko prihvatljivijih odluka samo su neki od snažnih razloga zašto biste trebali razmisliti o izradi vlastitih sredstava za čišćenje kućanstva. S obzirom na to da sredstva koristimo u gotovo svakom segmentu održavanja doma, od uklanjanja kamenca u kupaonici, preko brisanja prašine u dnevnom boravku pa sve do pranja posuđa ili odjeće, održiv izbor u ovom slučaju uvelike može utjecati na to da smanjimo štetan utjecaj na okolinu.

Zato je uvijek odlična ideja uložiti malo više truda te od prirodnih sastojaka napraviti univerzalna sredstva koja će vam pomoći da dom učinite čistim, bez ikakve štete. Primjerice, za čišćenje hladnjaka pomiješajte vodu i ocat u omjeru 50:50, dodajte nekoliko kapi limunovog soka i eteričnog ulja. Ocat će ukloniti mrlje, a eterično ulje izvući neugodne mirise. Kao univerzalno sredstvo za gotovo sve površine može poslužiti i kombinacija čistog bijelog octa, narezane korice limuna ili naranče te sušeni cvjetovi lavande ili eterično ulje po izboru. Ovo sredstvo možete napraviti i u velikim količinama te ga rasporediti u staklene bočice sa štrcaljkama.

3. Opustite se uz održivog saveznika

Philips

Budući da je kava mnogima omiljeni saveznik za maksimalno opuštanje tijekom dana, od sada i te trenutke možemo začiniti dozom održivosti. Naime, Philips LatteGo aparat za kavu serije 5400 koristi kavu u zrnu čime se automatski smanjuje otpad koji ostaje nakon konzumiranja kave, za razliku od, primjerice, aparata koji koriste kapsuliranu kavu. Talog koji se nakuplja nakon pripremljenih kava tako ne mora nužno završiti u smeću već se može iskoristiti na pregršt načina. Možete ga iskoristiti za izradu pilinga za kožu, gnojiva za biljke i vrt, kao prirodnu zaštitu od nametnika ili pak kao sredstvo protiv neugodnih mirisa.

Osim toga, Philips LatteGo aparat za kavu ima dodatne funkcionalne prednosti – posuda za vodu i spremnik za ostatke mljevene kave pogodni su za perilicu posuđa, a inovativni sustav za mlijeko sastoji se od samo dva dijela, bez cijevi i pere se za 15 sekundi. Sadržava inovativni sustav za mliječnu pjenu, 100 posto keramički mlinac, extra shot opciju, kao i mogućnost kreiranja do četiri korisnička profila za personalizaciju napitaka. Tako možete pripremiti čak 12 različitih napitaka, od snažnog espressa do raskošnog cappuccina ili café au lait kave.

Philips

4. Kreirajte sami svoje igre

U slobodno vrijeme nerijetko se znamo zaokupirati zabavnim aktivnostima poput igranja društvenih igara. Međutim, u njih također ulažemo novac, a često su izrađene od ne pretjerano ekoloških materijala poput plastike ili hrpe papira. Primjerice, umjesto da kupite Twister od plastike i najlona, kući ga možete napraviti uz pomoć stare bijele plahte ili stolnjaka, nekoliko flomastera u boji i zdjelice koja će vam poslužiti za crtanje krugova. Za izradu navigacijske ploče poslužit će komad starog kartona i istrošena kemijska ili olovka koja će ispuniti ulogu strelice.

Osim društvenim igrama, zaokupirati se možete i kreativnim aktivnostima poput ukrašavanja starih staklenki. To je odlična ideja pogotovo u vrijeme nadolazećih blagdana pri čemu staklenke mogu poslužiti kao ukrasni svijećnjaci, teglice za božićne kolačiće ili pak teglice s porukicama kao poklon za najmilije. Od starog papira možete pak napraviti božićne ukrase, a to će zasigurno oduševiti i mališane koji će u tome vidjeti pravu zabavu.

5. Uvijek primjenjujte pravilo 3R

Pravilo 3R – reduce, reuse & recycle, što u prijevodu znači smanjiti, ponovo iskoristiti i reciklirati, definitivno je najbolji koncept koji je potrebno slijediti u svakom segmentu ako u konačnici želimo našu svakodnevicu pretvoriti u održiviju. Primjerice, redovito preslagujte svoje ormare te smanjite kupnju nove odjeće ili pak staru donirajte, proslijedite nekome ili odnesite na reciklažu. Stakleni otpad prenamijenite – boce mogu poslužiti kao simpatične vaze, a stare staklenke kao posude za skladištenje začina, brašna, žitarica i sličnih namirnica.

Korištenje plastike pak smanjite koliko god je to moguće te uvijek birajte alternativu. Kupujte proizvode pakirane u 100 posto recikliranim materijalima, uvijek sa sobom nosite platnenu ili drugu višenamjensku vrećicu. Kartonske kutije i sličan otpad pokušajte također ponovno iskoristiti kod organizacije smočnice ili ormara u kojem vam mogu poslužiti kao odličan način za pohranjivanje stvari.


I za kraj, otkrijte nam vaše navike…


Sadržaj nastao u suradnji s brendom Philips.