Vrtlarstvo

Vodič za planiranje aktivnosti u vrt. Kako izgleda kalendar sadnje povrća u vrtu?

Optimalno vrijeme za sadnju i žetvu svakog povrća

FOTO: Unsplash.com

Prije nego što počnete planirati kalendar sadnje, napravite popis povrća koje želite uzgajati u svom vrtu. Razmislite o svojim preferencijama, prostoru koji imate na raspolaganju, kao i o uvjetima rasta u vašem području.

Važno je uzeti u obzir lokalne klimatske uvjete i razlike u sezoni rasta kada planirate kalendar sadnje. Proučite prosječne datume posljednjeg mraza u proljeće i prvog mraza u jesen kako biste odredili optimalno vrijeme za sadnju i žetvu svakog povrća.

Podijelite svoje povrće prema vremenu sjetve: rano, srednje i kasno. Rano povrće poput salate, rotkvica i graška sadi se u proljeće, dok kasno povrće poput bundeve, mrkve i krumpira sadi se kasnije u sezoni.

Koristite kalendar sadnje i presađivanja povrća u vrtu kao vodič za planiranje aktivnosti u vrtu. Ovi kalendari obično daju preporučene datume za sadnju, presađivanje, zalijevanje i žetvu svakog povrća, uzimajući u obzir lokalne klimatske uvjete.

Rotacija kulture je važan princip koji pomaže u održavanju zdravlja tla i sprječavanju pojave bolesti i štetočina. Planirajte rotaciju kulture tako da ista vrsta povrća ne raste na istom mjestu više sezona za redom.

Budite fleksibilni i bilježite sve promjene ili prilagodbe koje morate napraviti tijekom sezone. To može uključivati ​​promjene u vremenskim uvjetima, prilagodbe rasporeda sadnje ili upotrebu različitih sorti povrća.

Nakon što pažljivo planirate i organizirate kalendar sadnje povrća u vrtu, uživajte u plodovima svog rada tijekom vrtlarske sezone. Redovito pratite rast i razvoj svojeg povrća, brinite se za njega i uživajte u svakom koraku procesa uzgoja.