ISPOVIJEST

Kineskinja Queenie pisala nam je iz Pekinga o tome kako je preživjela pandemiju koronavirusa

FOTO: @queenie_suplifechina

Kineskinja Queenie Xiao (@queenie_suplifechina) opisala nam je svoje iskustvo s pandemijom u Pekingu

S Kineskinjom Queenie Xiao razgovarale smo prošle godine kada je bila u Hrvatskoj. Queenie je učiteljica joge u Pekingu, a Hrvatsku je nekoliko puta posjetila kako bi promotrila lokacije na koje bi možda dovela svoje jogije. Javile smo joj se ovih dana da nam ispriča kako je ona doživjela pandemiju koronavirusa. Kina u ovom trenutku ima zabilježeno 83,753 slučajeva, 4,636 preminulih i 77,480 oporavljenih.

SVE JE POČELO U SIJEČNJU

Ovdje je sve započelo u siječnju, bila je taman proslava Nove Godine. Ja sam baš kao i mnogi drugi bila u posjetu roditeljima u mjestu koje se zove Fuzhou i planirala sam ostati ondje dva tjedna, a nakon toga se vratiti svom poslu i životu u Pekingu. To je bio dosta dobar tajming za karantenu, s obzirom na to da su svi bili kod kuće sa svojim voljenima, naravno u skladu s pravilima karantene. Teško je prihvatiti činjenicu da nas je napala pandemija. U početku, osjećala sam sumnju, strah, otpor, negativne reakcije, a onda i pozitivne, podršku Wuhanu i brzu adaptaciju na online društveni život i posao. Socijalna distanca bila je obavezna.

DVA TJEDNA POSTALA SU TRI MJESECA

Moja dva tjedna praznika postala su gotovo tri mjeseca, evo skoro do sada. Još uvijek sam sa svojim roditeljima, definitivno sam oborila rekord što se tiče vremena provedenog s njima. To se nije dogodilo još od srednje škole. A ništa, bila sam doma gotovo tri mjeseca. Moji roditelji žive u vojnoj rezidenciji u kojoj žive umirovljena vojna lica. S obzirom na to da su gusto naseljene starije osobe, karantenska politika bila je stroža od standardnog zahtjeva, iako taj gradić ima manje od 300 potvrđenih dijagnoza te ga smatraju područjem niskog rizika.

Moji roditelji žive u vojnoj rezidenciji u kojoj žive umirovljena vojna lica. Karantenska politika ovdje je stroža

Svaki dan samo jedna osoba iz domaćinstva može izaći na dva sata iz naselja. Svi moraju nositi masku i imati dozvolu za izlazak i ponovni ulazak. Šetnja i kupovina namirnica je dozvoljena, a u sklopu kompleksa je bila mini tržnica i klinika. Svaki dan medicinska sestra je posjećivala svako kućanstvo kako bi izmjerila temperaturu. Svatko tko se ponovno vraća u kompleks, ponovno mjeri i temperaturu.

BILA SAM ANKSIOZNA, LJUTA I OČAJNA

Kao da je cijelu zemlju koja se kretala poput brzog vlaka, pogodio snažan udarac i izletjela je iz tračnica. Trebamo čekati da se vlak popravi i krenuti ispočetka. To je stravična situacija koja je otkrila neke probleme u zemlji, ali i ljudskim životima. Trebalo mi je neko vrijeme da prihvatim situaciju koja se neće tako brzo poboljšati. Bila sam anksiozna, ljuta i očajna. Nakon mjesec dana karantene, krenula sam prakticirati Taichi, koji mi je jako pomogao da sve prihvatim i ostanem u sadašnjosti. Genijalno je iskustvo i to kako procesuiraš situaciju može utjecati na kvalitetu života.

BIT ĆE IZAZOV SNAĆI SE U NOVOJ FAZI

https://www.instagram.com/p/B8su-f_HkNV/

Život se polako vraća u normalu. Mnogo poslova se lagano pokreće, najavljuje se otvaranje škola, domaći putnici mogu se kretati prema većini gradova, osim onih koji imaju viši nivo zabrane, a to uključuje i Peking. Ekonomija stoji jako loše. poslovi su baš snažno pali. Posebno turizam, šoubiznis, sport, tvornice koje se bave izvozom… Moj posao tek čeka nastavak poslovanja. Novčani tijek se stopirao na tri mjeseca, pa čak i da krenem s poslom u lipnju, nisam optimistična u pogledu brojki jer će se prioriteti ljudi promijeniti nakon pandemija.

Moja poruka vama je da ovu socijalnu distanciranost uzmete kao priliku da malo uđete u sebe i prihvatite se, date si ljubav

Luksuz neće biti u vrhu potrošnje većini klijenata. Evo, Maldivi su toliko tužan slučaj, sa samo 20 slučajeva, a cijela zemlja ovisi o turizmu. Otok Coco Bodu Hithi gdje je postavljen naš prvi prekomorski plutajući studio za jogu kao i svi otočki hoteli na Maldivima, nedavno su mahnuli svojim posljednjim gostima. Nepotrebno je reći da je sljedeći izazov povlačenje ekonomije. Mnogi doduše imaju poslove koji su u još goroj situaciju, a mnogi su izgubili posao. Kako se pronaći u novoj fazi bit će izazov za svakog pojedinca.

Mislim da će biti bolje funkcionirati kad počnem prihvaćati situaciju i u njoj se prilagodim. Više sam povezana sa sobom, više brinem za sebe i više si ljubavi dajem. U neku ruku osjećam se zaliječeno. Tako da moja poruka vama je da ovu socijalnu distanciranost uzmete kao priliku da malo uđete u sebe i prihvatite se, date si ljubav, zaliječite se i napunite novim baterijama.