Top vodič

Ljeto iskoristite za osvajanje jednog od ovih planinskih vrhova s pogledom na more

Biokovo, Mosor, Osoršćica, Hum na Visu i Učka

FOTO: Srećko Niketić/PIXSELL

Za sve koji tijekom boravka na moru osim kupanja i sunčanja žele dodatne aktivnosti, planinarenje može biti jedna od njih. Dobra je vijest da na koji god dio duž naše obale krenuli postoji šansa za to, od Učke na sjeveru do Biokova na jugu. Planinama ne oskudijevaju ni naši otoci tako da i na njima možete planinariti. Za one iskusne, ali i one manje iskusne tu su staze različitih dužina tako da vjerujemo kako ih uz pravu opremu sigurno možete savladati. Najveća nagrada bit će pogled koji se pruža s osvojenog vrha. U vodiču donosimo informacije o planinama i stazama koje vode do vrha.

Dinara

Gdje se nalazi: Knin
Duljina staze: Više je staza različite duljine, najkraća je staza od PD Brezovac – Vrh Dinara (Sinjal s 1821 m/nv) duga je 5,7 kilometara, a najduža je staza od sela Guge do Vrha Sinjal, 18,9 kilometara. Druge ture možete pronaći ovdje.

Bruno Fantulin/PIXSELL

Bijele i Samarske stijene

Gdje se nalaze: između Vinodola, Fužina, Ogulina i Žute Lokve
Duljina staze: Ako želite doći do vrha Bijelih stijena koji je na visina od 1335 metara možete birati dvije rute, kraću u trajanju od 49 minuta po Begovoj stazi i drugu po Vihoraškom putu gdje će vam do vrha trebati pet sati. Do vrha Samarskih stijena na 1302 metra dovest će vas najkraća staza duga samo 1,5 kilometar koja kreće od Sunkerskog luga. Za to će vam trebati 40-ak minuta. Tu su i one duže na kojima ćete provesti između četiri do pet sati.

Boris Šcitar/PIXSELL

Biokovo

Gdje se nalazi: Makarsko primorje
Duljina staze: Postoji više staza, najkraća u trajanju od 2.30 sata ide od Podgore (Srida sela do Podgogovika) dok druga u istom trajanju ide iz Brela (Krila do Sv. Nikola). Najdulje dvije u trajanju od sedam sati idu jedna iz Makarske i Škrbine sve do Sv. Jure, dok druga kreće u selu Šute, preko Vrace i vodi sve do Sv. Ilije.

Zvonimir Barišin/PIXSELL

Hum na Visu

Gdje se nalazi: otok Vis
Duljina staze: Staza počinje na rivi u Komiži. Za svladavanje duljine staze od 3,8 kilometra i stizanje do cilja, a to je crkvica Svetog Duha gdje si možete udariti žig trebat će vam oko sat vremena. Pogled s vrha prema Komiži i Biševu oduševit će vas.

Dalibor Urukalović/PIXSELL

Paklenica – Južni Velebit

Gdje se nalazi: Starigrad – Paklenica
Duljina staze: Za planinarenje vam na raspolaganju stoji više staza. Najkraća u trajanju od jedan i pol sat počinje u kanjonu Velika Paklenica, a završava u špilji Manita peć. Najduža u trajanju od osam sati hoda počinje u planinarskom skloništu Struge, a završava u planinarskom skloništu Ivine vodice. Na svim rutama ne propustite uočiti panoramske vidike, planinsku floru i faunu te krški reljef.

Bruno Fantulin/PIXSELL

Kozjak

Gdje se nalazi: Kaštelanski zaljev
Duljina staze: Postoje dvije staze. Dulja od 5,7 kilometra koju ćete proći za dva i pol sata kreće iz Solina i vodi do najvišeg istočnog vrha, Svetog Jure. Ona kraća od 2,5 kilometra kreće u mjestu Gornja Rupotina a do vrha na visini od 670 metara trebat će vam 1.20 sata.

Zvonimir Barišin/PIXSELL

Osoršćica

Gdje se nalazi: otok Lošinj
Duljina staze: Najkraći uspon do najljepšeg vrha na otoku Lošinju, onog Sv. Mikule traje dva sata. Onaj dulji od četiri i pol sata koji počinje u Osoru, preko planinarske kuće Sv. Gaudenta i Televrina dovest će vas do željenog vrha s kojeg se pruža prekrasan pogled na Gorski kotar, Triglav te otoke Pag, Rab i Silbu.

Srećko Niketić/PIXSELL

Mosor

Gdje se nalazi: između Splita i Omiša
Duljina staze: Od mjesta Sitno Gornje kreću čak dvije rute, jedna u trajanju od dva sata preko planinarsokg doma Umberto Girometta vodi do najvišeg vrha, Veliki Kabel na visini od 1339 metara. Do istog cilja će vam dužom stazom od 12,5 kilometra preko Sitno Gornjeg, Vickovog Stupa i Ljubljana trebati oko šest sati.

Zvonimir Barišin/PIXSELL

Sjeverni Velebit

Gdje se nalazi: Krasno (iznad Senja)
Duljina staze: U Sjevernom Velebitu imate čak 13 vrhova koje možete osvojiti od najnižeg Korenskog vrha kod Kutererva na visini od 1101 metar, do najvišeg Malog Rajinca na 1699 metra. Do najnižeg vrha koji kreće u selu Šporčići trebat će vam 2,50 sata, a do najvišeg koji kreće na Zavižanskoj cesti trebat će vam od jednog i pol do dva i pol sata ovisno koju turu odaberete.

Srećko Niketić/PIXSELL

Risnjak i Snježnik

Gdje se nalaze: Gorski kotar
Duljina staze: Do vrha Risnjaka vodi pet markiranih staza od kojih je najkraća, od sat vremena ona koja ide od Vilja preko Schlosserov doma sve do vrha. Duža staza od tri sata vodi vas kroz lokalitete Markov brlog, Janjičarska i Medveđa vrata sve do vrha. Do vrha Snježnik vozi više staza, najkraća je ona koja kreće kod Rimskih Vrata (preko Grebena) i duga je 1,3 kilometra, za što će vam trebati oko pola sata. Za one najhrabrije tu je staza od 16,3 kilometra u trajanju od 5.20 sata, koja kreće kod planinarskog doma Platak, a završava na visini od 1115 metara.

Boris Ščitar/PIXSELL

Sniježnica Konavoska

Gdje se nalazi: Konavosko polje
Duljina staze: Uspon počinje u naselju Mihanići u blizini Pridvorja, na istočnom rubu Konavoskog polja. Duljina markirane staze koja započinje u naselju Mihanići je 6,5 kilometara, a planinarit ćete oko tri sata. Za one koji žele manje planinariti tu je kraća staza od 4,5 kilometra čije je polazište u selu Kuna, a za koju će vam trebati oko sat i pol.

Grgo Jelavić/PIXSELL

Dabarski kukovi – Srednji Velebit

Gdje se nalazi: Baške Oštarije
Duljina staze: Najviši vrh Dabarskih kukova je Bačić kuk na visini od 1304 metra i do njega ćete treba proći oko 2,1 kilometara. Polazište je kod Bačić Dulibe. Dugi vrh koji ovdje možete osvojiti je Kiza. Nalazi se na visini od 1278 metara, a do vrha ćete trebati proći oko 1,2 kilometra.

Kristina Štedul Fabac/PIXSELL

Sveti Ilija na Pelješcu

Gdje se nalazi: poluotok Pelješac
Duljina staze: Uspon na vrh moguć je iz dva glavna smjera Gornje Nakovanje i iz Orebića koji ima dva puta, od crkve i preko Ruskovića. Duljina puteva varira od 5,6 do 6,9 kilometara. Za koju god trasu da se odlučite budite primjereno obuveni jer ne zovu uzalud ovo brdo Zmijino brdo.

@hpd sv. ilija orebic

Sveti Vid

Gdje se nalazi: otok Pag
Duljina staze: Na najviši vrh otoka Paga, Sveti Vid koji se nalazi na visini od 339 metara neće se biti lako popeti čemu je razlog tome kršna rute. Do vrha vode tri markirana puta, od Kolane, Šimuna i Dubrave. Najkraći je ovaj posljednji i traje oko 45 minuta, dok prva dva traju 1,15 sat.

Učka

Gdje se nalazi: Istarski poluotok
Duljina staze: Ima više staza, što kraćih što dužih. Najkraća od sedam kilometara ide od Poklona i vodi do Vojaka koji je na visini od 922 metra. Najdulja od 19,6 kilometara ide preko Peruna do Trebišća.

Goran Kovačić/PIXSELL

Vidova gora na Braču

Gdje se nalazi: otok Brač
Duljina staze: Lijepo markirana staza vodi vas od Bola na Vidovu goru. Duga je 5,3 kilometra a za uspon do vrha trebat će vam skoro dva sata. Zbog blagog uspona kroz borovu šumu vjerujemo kako ćete moći svladati stazu.

Igor Soban/PIXSELL

Vrh Kamenjak

Gdje se nalazi: otok Rab
Duljina staze: Do planinskog vrha Kamenjak koji se nalazi na visini od 408 metara možete se popeti po dvije staze različite dužine. Prva koja kreće u rapskom naselju Mundanije duga je 3,2 kilometra, a za nju će vam trebati 47 minuta. Druga kreće u uvali Mišnjak. Duga je 15 kilometara, a da ju prođete trebat će vam 5.27 sata.