ARHITEKTURA

Novo sklonište za planinare na Učki će izgledati spektakularno

Riječ je o još jednom krasnom projektu arhitekta Ivana Juretića

FOTO: Ivan Juretić, Park prirode Učka

Riječ je o još jednom krasnom projektu arhitekta Ivana Juretića

Ako ste planinar i volite izlete u prirodu onda će vas itekako zanimati da je ovih dana predstavljen novi projekt arhitekta Ivana Juretića. U pitanju je planinarsko sklonište i promatračnica za ptice Izvaljeno jaje u gnijezdu. Naime, ovaj riječki arhitekt proteklih je godina privukao pozornost, posebice izgradnjom i obnovom skloništa Šugarska duliba, Ždrilo i Rossijeva koliba na Velebitu te Miroslav Hirtz na Bijelim stijenama. Novi pak Juretićev projekt, kako doznajemo, smješten je u Park prirode Učka, na slikoviti travnati planinski greben u blizini vrha Kremenjak, odakle se pružaju impresivni pogledi na Kvarnerski zaljev i Istru.

Park prirode Učka poznat je po svojoj ornitofauni. U parku je zabilježeno preko 170 vrsta ptica, što gnjezdarica, što preletnica. Lokacija novog planinarskog skloništa smještena je tako na ruti preleta brojnih migrantskih vrsta, što je autoru poslužilo kao inspiracija i za arhitektonsku izvedbu i za višestruku funkciju ovog planinskog objekta. Uz primarnu svrhu planinarskog skloništa, ono će se koristiti i kao promatračnica za ptice te prostor za edukaciju o ovoj temi, stoji na stranici Parka prirode Učka. Arhitektura novog skloništa nadovezat će se dakako na spomenute teme.

Arhitekt daje do znanja kako će sklonište biti manji objekt površine oko 12 četvornih metara, kapaciteta od četiri do šest ležajeva. Osim toga, pružit će i zaštitu od meteo uvjeta, kiše i jakog vjetra te omogućiti siguran zaklon. Objekt pak ovoidne forme zamišljen je kao skladno uklopljen u pejzaž, a sastoji od vanjske opne sazdane od suhih grana koja formom i materijalom podsjeća na gnijezdo unutar kojega je manja kompaktna jajolika forma objekta koja pak parafrazira raspuknuto, izvaljeno jaje. Cijeli projekt bit će realiziran u skladu s održivim načinom gradnje i ekološkim standardima, energetski neovisno, sa stvarnim i metaforičkim naglaskom na ekologiju, zaštitu prirode i klime. Projekt bi trebao biti dovršen do svibnja 2023. godine.