FOTO: Aleksandar Selak

Poznata splitska umjetnica ilustrirala je još jednu knjigu genijalnih situacija u kojima se prepoznajemo

Tisja Kljaković Braić svojim je urnebesnim ilustracijama ispunila 'Financijsku početnicu' i time nas privukla da provjerimo koliko se razumijemo u temu

Novi hit

Poznata splitska umjetnica ilustrirala je još jednu knjigu genijalnih situacija u kojima se prepoznajemo

Tisja Kljaković Braić svojim je urnebesnim ilustracijama ispunila 'Financijsku početnicu' i time nas privukla da provjerimo koliko se razumijemo u temu

FOTO: Aleksandar Selak

Poznata domaća umjetnica, Tisja Kljaković Braić, kroz proteklih nekoliko godina osvojila je srca mnogih sa svojim knjigama ‘U malu je uša đava’, ‘Oni’ i ‘Oni 2’. Jedan od razloga tomu je činjenica da se s likovima iz knjiga koje je umjetnica nazvala Oni, odnosno s muškarcem i ženom, mogu poistovjetiti mnogi od nas, gledajući humoristične ilustrativne karikature s popratnim tekstom situacija koje se događaju svakodnevno u bračnom ili partnerskom životu. Splitska ilustratorica sada ima novi projekt, a radi se o 26 genijalnih ilustracija na temu financija. Objedinjene su u knjizi ‘Financijska početnica: od plaće do plaće’, a kojoj je cilj na duhovit način svakome približiti temu financijske pismenosti i podučiti temeljnim financijskim pojmovima.

RBA & Tisja Kljaković Braić/TMG CREATIVE

Projekt je rezultat suradnje s RBA, odakle poručuju kako su zajedno s umjetnicom pronašli situacije u kojima se svi možemo prepoznati, a koje su vezane uz financijske pojmove s kojima se često susrećemo. Vjeruju da će uz ovakav pristup učenje o financijama svima postati zabavnije, a da će se naučeno bolje upamtiti. Budući da moram priznati da i mene često muče stručni pojmovi poput charge i revolving kartica, osiguranja u kreditnom poslu, vrsta kamata i kriptovaluta, ova ‘Financijska početnica’ naprosto me oduševila. A prije čitanja ove edukativno-zabavne knjižice, svoje sam znanje provjerila i u kratkom kvizu. Na isti ‘izazov’ pozvala sam i preostale četiri članice svoga tima, a usput sam s njima popričala i o njihovim financijskim navikama, ali i o tome gdje im financijsko znanje najviše zapinje. Dakle, nas pet iz redakcije od 24 do 44 godine smo ispunile kviz i možemo odmah priznati kako smo se iznenadile da je jedna od najmlađih kolegica imala najbolje rezultate. Složile smo se i kako su nas uglavnom namučile kriptovalute te smo dva puta morale promisliti o adaptacijskom kreditu.

Volimo imati za crne dane

RBA & Tisja Kljaković Braić/TMG CREATIVE

Za početak da ispričam svoju priču. Imam 24 godine te u mnogim financijskim situacijama poput podizanja kredita ili prekomjernog zaduživanja, na svu sreću, nisam imala priliku sudjelovati. Unatoč tome, moram priznati da sam zadovoljna rezultatom kviza po kojem sam imala 7/10 točnih odgovora, ali, samo da vam šapnem, na dosta njih sam išla metodom eliminacije ili ‘bubni i ostani živ’. Najviše su me mučile vrste kamata, pojam a vista štednje i neko pitanje o kriptovalutama o kojima nemam apsolutno nikakvog znanja. No, što se tiče mojih financijskih navika, smatram da sam vrlo odgovorna i dobro raspolažem svojim sredstvima. Budući da kredit još uvijek nemam, volim i mogu štedjeti, a to radim na način da si svakog mjeseca u glavi odredim limit iznosa preko kojeg ne smijem prijeći pa na temelju toga planiram troškove. Nisam fan kupovanja na internetu, kreditne kartice ne koristim, a nedavno sam prvi put u životu kupila nešto na rate. I to na 12. Nije mi bilo svejedno. Dečko mi kaže da sam preveliki štediša, a ponekad i da sam škrtica, ali ja to oštro negiram i tvrdim da samo volim imati maksimalnu kontrolu nad financijama, ali i da sam tip koji nekako ne voli trošiti novac.

Aleksandar Selak

Moja kolegica Dina (26) u financijske stručne pojmove razumije se odlično, a u kvizu je imala sve točne odgovore. Pažljivo raspolaganje novcem važno joj je otkad je bila mala, no kaže, niti štedi previše niti živi ‘od plaće do plaće’. “Imam brdo trajnih naloga koji pokrivaju od dodatnog zdravstvenog i trećeg stupa mirovinskog do štednog računa. Nećemo se lagati, volim imati sa strane za crne dane. Prvi kredit ugovorila sam s 18 i pol godina kada sam otišla studirati u Nizozemsku. Krediti su danas mnogima nužda i proći kroz život bez njih ili ozbiljne osobne žrtve, smatram gotovo nemogućim. Ali samo zato što sam toga svjesna, ne znači da me 10 godina otplate nije budilo po noći. Na isti način gledam i na rate. Ako moram, uzet ću ih, ali to je takva rijetkost”, prepričava Dina. Misli da bi najbolji put za povećanje financijske pismenosti bilo kada bi nas sve na prvom radnom danu – bilo gdje, bilo kada, bez obzira je li nam to prvi ili stoti put da smo se zaposlili – dočekala mala knjižica s najvažnijim stvarima koje trebamo znati. Podsjetnik kako napraviti trajne naloge, informacija koja je optimalna razina štednje ili ulaganja s obzirom na primanja ili pak vodič za apliciranje za različite kredite.

Težimo riješiti začarani krug minusa

RBA & Tisja Kljaković Braić/TMG CREATIVE

Uzmemo li u obzir RBA kviz, kolegica Ivna (44) također vrlo dobro stoji s osnovnim financijskim pojmovima, dobivši rezultat 9/10. O načinima kreditiranja i vrstama kamata upoznala se kad je prije 15 godina podizala stambeni kredit. Kriptovalute su joj pak totalna nepoznanica. “Vrlo vjerojatno zbog loše discipline ne uspijevam odvajati novac za štednju, a u tome me sprečavaju i neplanirani troškovi poput popravka automobila ili kvarova kućanskih aparata. Svjesna sam neizvjesnosti krpanja budžeta ‘od plaće do plaće’ i ovaj me kviz još jednom podsjetio na odluku koju sam donijela početkom ove godine – a to je – preuzimanje kontrole nad kućnim proračunom”, ističe. Baš kao i Oni, Ivna se muči sa začaranim krugom minusa, a za poboljšanje financijske pismenosti i rješavanje ovog problema na što bezbolniji i brži način, definitivno će se raspitati u svojoj banci.

Aleksandar Selak

Matea (30) je pak imala isti rezultat kao i ja – 7/10. Također su joj najviše štekala dva pitanja o kriptovalutama o kojima zna jako malo i pitanje o debitnom računu za koji nije bila sigurna u točan odgovor. “Razumijem osnove financijskih pojmova – što znači kreditiranje nenamjenskog i stambenog kredita jer sam to i sama prošla, znam koje su vrste računa i kartica jer ih uglavnom koristim sve, kao i digitalno bankarstvo koje mi znatno olakšava život. Vrste kamata razumijem najslabije, osim onih koje su vezane uz moj stambeni kredit”, kaže Matea. Dodaje da po tom pitanju nema baš nekih posebnih osjećaja zato što smatra da danas postoje rijetke osobe koje si stambeno pitanje mogu priuštiti bez kreditne injekcije. Trenutno živi ‘od plaće do plaće’, no svaki mjesec redovito uplaćuje u treći mirovinski stup baš u RBA u nadi za bolju budućnost. Budući da smo Matea i ja imale tri netočna odgovora, dobro bi nam došlo da smo prije rješavanja kviza pročitale blog od ekonomistice Vedrane Pribičević i psihologinje Andrijane Mušura Gabor koji na super jednostavan način objašnjava pojmove koji nas inače često zbunjuju.

Ipak znamo nešto i o kriptovalutama

RBA & Tisja Kljaković Braić/TMG CREATIVE

Mateja (25) je pak u kvizu točno odgovorila na 8/10 pitanja te je po pokazanom znanju zasjela na treće mjesto od nas pet. Kada su u pitanju bankarske usluge poput kreditiranja i vrsta računa i kartica kaže da zna dosta toga, budući da ju je to oduvijek zanimalo i roditelji su ju mnogo toga naučili, a ono što oni nisu znali, potražila je sama na internetu. Nju, za razliku od većine nas, zanimaju i kriptovalute. “Lani sam uložila u Bitcoin, a zaručnik je uložio u Ethereum. Zasad nam je dobit jako mala i znamo da je cijena kriptovaluta generalno pala, no više stručnjaka me savjetovalo da je samo pitanje vremena kada će opet skočiti. Investirala sam pametno – mali iznos za kojim neću požaliti ako ipak cijena ne poraste. Što se tiče kamata, o tome mogu reći da znam jako puno, posebice zato što sam se i sama raspitivala o gotovinskim i stambenim kreditima pa znam kako se kreću brojke na tržištu”, ističe Mateja.

Aleksandar Selak

Zasad nema kredit, ali zna da će joj u nekom trenutku sigurno biti potreban i na njega ne gleda kao na nešto negativno. Isto je i s kupovinom na rate, a preferira kupovati i putem interneta, no pritom uvijek pažljivo bira stranice. Sve u svemu, čini mi se da moja ekipica ne stoji loše sa znanjem o financijama, no naravno, kao i sve drugo – uvijek može bolje. Zato ćemo sa sigurnošću detaljno proučiti ‘Financijsku početnicu’ te u nju zaviriti kad god naiđemo na nešto što ne razumijemo. A vas pozivam da ju, nakon rješavanja edukativnog kviza, pohranite na svoje računalo ili pametni telefon kako bi vam financijsko znanje bilo uvijek nadohvat ruke.


Sadržaj nastao u suradnji s RBA.