SERIJE

Serija Good Doctor nas je oduševila. Govori o kirurgu koji se bori sa sindromom savantizma

Ukazuje na probleme diskriminacije i društvene marginalizacije

FOTO: PROMO

Ukazuje na probleme diskriminacije i društvene marginalizacije

The Good Doctor, u prijevodu Dobri doktor, američka je medicinsko-dramska televizijska serija iz 2017. godine temeljena na istoimenoj južnokorejskoj seriji. Režirao je poznati američko-kanadski filmski redatelj, producent i scenarist, David Shore. Nas je oduševila, a u članku vam donosimo sve detalje. Evo o čemu se radi.

Spašava živote, ali i izaziva skepticizam

PROMO

Shaun Murphy, mladi autistični kirurg koji ima savant sindrom, napušta miran seoski život kako bi se pridružio kirurškoj jedinici u prestižnoj američkoj bolnici San Jose St. Bonaventure. Nakon što je preživio teško djetinjstvo, Shaun se teško osobno povezuje s okolinom oko sebe. Unatoč tome, pronalazi svoju nišu koristeći svoje izvanredne medicinske vještine i intuiciju kako bi spasio živote, čime izaziva skepticizam, ali i divljenje svojih kolega.

Boreći se s autizmom i savant sindromom, njegove društvene interakcije su u određenoj mjeri narušene, a zbog nelagode i nesigurnosti koje uzrokuju, prema njemu se često postupa sa sumnjom, nepovjerenjem i s manje poštovanja. Savantizam je rijedak oblik mentalnog poremećaja do kojeg najčešće dolazi zbog oštećenja mozga, a većinom se pojavljuje kod autističnih ljudi. Osobe koje pate od ovog sindroma imaju fenomenalne sposobnosti u određenim područjima, pri čemu autizam ne utječe na njih. Dakle, kod takvih osoba, autizam se manifestira u svim sferama života, osim u onoj koja je povezana uz njihovu genijalnost.

Unatoč tom problemu, ali i zahvaljujući njemu, kirurg Shaun briljira u svojoj karijeri. Time dokazuje da je uspjeh moguć ne usprkos, već upravo zbog njegovih razlika. Ovakva tematika, osim što seriju čini zanimljivom, podiže svijest o određenim društvenim problemima te nas potiče da razmislimo o marginalizaciji s kojom se susreću autistične osobe u današnjem društvu. Kroz lik dobrog doktora, na savršen je način istaknut problem diskriminacije, stereotipa i predrasuda s kojima se, nažalost, i dalje svakodnevno susrećemo.

Glumac od ranog djetinjstva

Osim zanimljive radnje, oduševio nas je i glumac koji je utjelovio lik Dobrog doktora, a to je Alfred Thomas Highmore, poznatiji i samo kao Freddie Highmore. Ovaj 30-godišnji engleski glumac svoju je karijeru počeo graditi još u ranom djetinjstvu pa ga tako na ekranima pratimo već protekla dva desetljeća. Prvu ulogu dobio je sa sedam godina u filmu Bez dlake na jeziku, rame uz rame s Helenom Bonham Carter. To nas ustvari i ne čudi previše zato što je njegov otac glumac Edward Highmore, a majka agentica za talente.

No, uloga po kojoj ga vjerojatno sve generacije pamte je ona u filmu Charlie i tvornica čokolade u kojem je glumio s Johnnyjem Deppom. U ovom filmu Tima Burtona, Freddie je utjelovio globalno poznatog Charlieja, dječaka koji je dobio priliku upoznati najneobičnijeg slastičara na svijetu koji vodi tvornicu obavijenu velom misterija. Nakon toga, počele su se nizati brojne uloge, a između ostaloga, glumio je i u seriji Motel Bates te u mnogim filmovima.

Nominacija za Zlatni globus

PROMO

Različita iskustva i odlična prilagodba Freddieja Highmorea dovele su ga do nominacije za Zlatni globus, i to upravo zbog uloge u seriji Dobri doktor. Možemo reći da je nominacija zaslužno došla, što zbog inspirativne priče cijelog serijala, što zbog njegove fantastične glume. Uvjeriti se možete i sami, a seriju pronađite na FOX Life kanalu. Druga sezona na rasporedu je od 06. lipnja, a moći ćete ju gledati od ponedjeljka do petka, u 22:55 sati.

U jednom intervjuu, Freddie Highmore je rekao kako mu je drago što je dobio priliku tumačiti lika s autističnim poremećajem, upravo zbog toga što je tako široj publici uspio približiti drugačiji način razmišljanja i uzorak ponašanja osoba koje su često marginalizirane.

Sadržaj nastao u suradnji s FOX Lifeom.