Look

Dijamantni nakit koji je Mariju Antoanetu koštao ugleda i života uskoro će se pojaviti na aukciji

Kolekcija nakita Marije Antoanete, više od 100 komada, koji su svi u vlasništvu iste obitelji, pojavit će se na švicarskoj aukciji 12. studenoga

Znameniti komadi nakita koji su iz Francuske prošvercani tijekom Revolucije, osobi od povjerenja u Bruxelles, nude se za 5 milijuna dolara u katalogu aukcijske kuće Sotheby’s u Ženevi. Prema poznatoj aukcijskoj kući, kraljevski dragulji nisu bili izloženi u javnosti posljednjih 200 godina, a čuvani su u od strane vlasnika u besprijekornom stanju.

Dijamantni privjesak, naušnice i ogrlice

AFP PHOTO / SOTHEBY'S

U kolekciji je prekrasan dijamantni privjesak sa baroknom perlom izuzetne veličine koji je procijenjen na 1 do 2 milijuna dolara. Drugi izuzetan komad je spektakularna ogrlica sa 300 prirodnih bisera koja bi mogla doseći cijenu od 200 do 300 tisuća dolara i biserne naušnice procijenjene na 50 tisuća. Na portretima Marije Antoanete se često uočava da nosi bisere.

Na prodaju je i kraljičina ogrlica sa 95 dijamanata, sa 5 solitera koja je procijenjena na pola milijuna dolara. Za početnu cijenu od 120.000 dolara nudi se i tijara koju je car Franjo Josip dao svojoj nećakinji Mariji Ani od Austrije kada se udala za Eliasa od Burbona, parmskog vojvodu.

Marija Antoaneta bila je omržena, a nakit ju je možda koštao života

Mariju Antonaetu su Francuzi uglavnom mrzili zbog njezinog austrijskog porijekla, rastrošnog načina života i njezine ogromne privatne kolekcije nakita. A zbog jedne posebne ogrlice je možda i stradala od ruke revolucionara. Kraljica je izazvala buru protesta nakon incidenta 1785.godine, poznatog kao ‘afera dijamantne ogrlice’ kada je optužena za pokušaj prevare kraljevskog draguljara.

Pariški draguljari Boehmer i Bassange kreirali su ogrlicu vrijednu 2 milijuna (u današnjem novcu oko 14 milijuna dolara) za prethodnicu Marije Antoanete, Madame du Barry, ljubavnicu Luja XVI. Skupljanje dijamanata i izrada ogrlice trajalo je nekoliko godina, da bi bila završena taman kad je Loius XV umro od boginja. Madame du Barry izgubila je političku moć pa draguljari nisu mogli naći kupca za ogrlicu. Sjetili su se da bi je mogli prodati novoj kraljici, Mariji Antoaneti kako bi zadobili njezinu naklonost.

Odbijala je kupiti taj nakit pa su ju pokušali prevariti

Luj XVI odlučuje kupiti ogrlicu svojoj supruzi ali ona odbija, navodno rekavši da novac treba potrošiti na opremu vojnika. Drugi misle da zapravo nije željela ogrlicu napravljenu za drugu ženu, a osobito ne onu koja je bila namijenjena kurtizani niskog roda koju je prezirala. Razočarani draguljari pokušavaju ogrlicu prodati izvan Francuske ali bez uspjeha. Kada je kraljica Maria Antonaeta konačno rodila sina, pokušavaju joj opet prodati ogrlicu, ali ona nanovo odbija.

Nakon što je kraljica odbila ogrlicu, niže rangirana dvorska dama, vješta prevarantica, Jeanne de la Valois, udata za grofa Nicholasa de la Mottu, skovala je plan kako da se dokopa bogatstva i utjecaja pa piše pismo Kardinalu, lažući da je kraljica i tražeći da kupe ogrlicu u njezino ime. Nakon što je organizirala sastanak i poslala prostitutku, odjevenu kao kraljica, da pregleda dijamante, grofica de la Motte, uzela je ogrlicu.

Sama Maria Antonaeta nije ogrlicu nikada vidjela, Jeannein muž je povadio dijamante i prodao ih londonskim draguljarima. Pariški draguljari tražili su Mariju Antoanetu da im ogrlicu plati, ali ona uoće nije znala o čemu je riječ. Dokazana je prevara Jeanne de Valois i ona je osuđena na bičevanje i zatvor za prostitutke. Mnogi su na suđenju bili uvjereni da je i kraljica ipak umiješana.

Ovo je jedna od najznajačnijih prodaja kraljevskih dragulja

Prije početka Francuske revolucije, kraljica je naredila da se njezini dragulji pošalju u Englesku. Luj XVI i Maria Antoaneta pokušavali su pobjeći svojoj sudbini. Ali uhvaćeni su i pogubljeni giljotinom 1793.godine, a dragocjeni nakit pripao je Mariji Terezi od Francuske, jedinom njihovom preživjelom djetetu, nakon što je poslije tri godine puštena iz zatvora.

Marija Tereza poklonila ih je nećakinji vojvotkinji od Parme u čijoj su obitelji do danas ostali. Dragulje na prodaju daje obitelj Borbon-Parma koja je povezana sa vojvodstvom Parme iz 16.stoljeća, a kolekcionari kažu da je ovo jedna od najznačajnijih prodaja kraljevskih dragulja koju pamte.