MODA

Notorni brend Shein plaća svoje radnike manje od 30 lipa po izrađenom odjevnom komadu

Nova istraga britanske televizije Channel 4 otkrila je šokantne detalje o uvjetima rada u tvornicama brenda brze mode Shein

FOTO: Foto Public Eye

Nova istraga britanske televizije Channel 4 otkrila je šokantne detalje o uvjetima rada u tvornicama brenda brze mode Shein

Britanski Channel 4 lansirao je novi dokumentarni serijal pod imenom Untold: Inside the Shein Machine. Serijal istražuje uvjete rada u tvornicama kineskog brenda brze mode Shein koji je poznat po kopiranju, lošoj kvaliteti, prekomjernoj proizvodnji kao i užasno lošim uvjetima u kojima rade zaposlenici njihovih tvornica. Istraga Channela 4 otkrila je da su uvjeti u kojima radnici rade još gori nego što se smatralo do sada. Mjesečno navodno najviše mogu zaraditi 500 funti odnosno oko 4.300 kuna s time da rade u smjenama koje traju 18 sati i moraju sašiti 500 komada odjeće dnevno.

Dio radnika nema mjesečnu plaću već je plaćen po odjevnom predmetu koji taj dan sašiju. Za svaki dobiju 0,27 yuana odnosno 29 lipa. Prema saznanjima Channela 4 nadređeni radnicima mogu smanjiti plaće za dvije trećine ako naprave pogrešku, a mjesečno imaju samo jedan slobodan dan. Uz to, švicarska organizacija Public Eye već je prošle godine načela ovu temu s izvještajem o tome da zaposlenici u Guangzhouu na šest različitih lokacija rade po 75 sati tjedno odnosno više od 10 sati svih 7 dana u tjednu. Sve to omogućava brendu Shein izrazito niske cijene, masovnu proizvodnju i ogromnu zaradu. U travnju ove godine brend je procijenjen na 100 milijardi funti odnosno više od 860 milijardi kuna.

Shein nije jedini brend koji je sklon modernom ropstvu. Dazed piše kako je prije dvije godine otkriveno da britanska tvrtka Boohoo koja je vlasnik brendova Pretty Little Thing i Nasty Gal radnike plaće 3,5 funte po satu odnosno svega 30 kuna po satu. Ovakvi su brendovi glavni razlog zašto je modna industrija danas jedan od tri najveća zagađivača okoliša u svijetu primarno zbog prekomjerne proizvodnje koja rezultira i ogromnim količinama otpada jer se uglavnom radi o komadima koji nakon jedne sezone više nisu nosivi. Činjenica da k tome ni ne plaćaju radnike samo je dodatni razlog zašto ih treba izbjegavati ako želimo bolji život u cijelom svijetu, ne samo na Zapadu.