FOTO: NOOR-U-NISA /CPHFW

Gdje prodati dizajnersku odjeću koju više ne nosite? Pripremili smo veliki vodič kroz najbolje opcije

Donosimo glavne platforme za prodaju second hand odjeće koje su dostupne kod nas

Održiva moda

Gdje prodati dizajnersku odjeću koju više ne nosite? Pripremili smo veliki vodič kroz najbolje opcije

Donosimo glavne platforme za prodaju second hand odjeće koje su dostupne kod nas

FOTO: NOOR-U-NISA /CPHFW

Uz ljubav prema modi često u paketu dolazi i neprestani poriv za shoppingom. Živimo u doba konzumerizma te smo neprestano okruženi silnim reklamama i gdje god se okrenuli, stalno nam se nešto pokušava prodati. Uvijek nam treba bar još jedna jakna, samo još jedne cipele i tako dalje, dok se ormar ne zatrpa do te mjere da ga više ne možemo zatvoriti.

Osim već poznatog negativnog utjecaja brze mode i pretjerane proizvodnje i kupovine odjeće na okoliš, bitno je razumjeti da pretrpan ormar ni nama samima neće donijeti previše zadovoljstva ako kupujemo iracionalno. Rezultat ovisnosti o shoppingu često je ormar pun odjeće koja nam se zapravo ne sviđa ili ju nemamo kada i gdje nositi. Zato je bitno odjeću i modne dodatke kupovati promišljeno, odnosno ulagati u stvari koje nam se uistinu sviđaju, a koje će nam trajati i koje ćemo nositi godinama, umjesto nepotrebnog kupovanja mikrotrendova ili stvarčica koje su na primamljivom sniženju.

Isto tako, ako se odlučimo raščistiti ormar od stvari koje ne nosimo, smeće nikako nije opcija, pogotovo ako se radi o odjeći i dodacima koji su dobro očuvani i još se uvijek mogu koristiti. Koncept kružne mode jedan je od trenutno najodrživijih opcija za ljubitelje mode i shoppinga, jer se radi o kupovini polovnih, pre-loved komada od kupaca koji svojoj odjeći žele osigurati novi dom. S druge strane, prodaja komada iz vlastitog ormara pomaže nam pročistiti i osvježiti ormar, te odjevne komade koje više ne nosimo proslijediti nekom kome će biti više od koristi.

Danas je kružna moda dostupnija nego ikad prije, jer postoje platforme koje omogućuju izravan kontakt kupca i prodavača bez posrednika. Iako ništa ne može zamijeniti onaj kul osjećaj kopanja po ponudi alternativnih buvljaka polovne odjeće ili pak posjećivanja malih, šarenih vintage butika s probranim komadima, ove online platforme odličan su način za povezati se s ljudima iz cijelog svijeta. Pogotovo su korisne ako tražite specifičan vintage ili dizajnerski komad kakav ćete rijetko ubosti u lokalnom thrift shopu – nevjerojatno je lako danas pronaći upravo ono što vam treba. U nastavku donosimo najbolje provjerene online platforme za prodaju second hand odjeće koje su dostupne kod nas.

Vestiaire Collective

Uvjerljivo najpoznatija platforma za prodaju luksuzne second hand odjeće i modnih dodataka upravo je Vestiaire Collective, koja je od 2009. godine do danas skupila preko 23 milijuna korisnika u čak 78 zemalja. Naglasak stavljaju pretežito na dizajnerske komade, stoga je ovo najbolja opcija ako se želite riješiti odjeće s potpisom luksuznih ili high-end brendova.

Postotak od prodaje koji platforma uzima: 10 posto

Grailed

Iako nije toliko poznata kao Vestiaire, Grailed je još jedna platforma specijalizirana za prodaju polovnih dizajnerskih komada. Zanimljivo je da je Grailed prvenstveno bio osmišljen isključivo za mušku modu, što je rijetkost u svijetu second hand mode. Ipak, platforma se s vremenom proširila i na žensku odjeću.

Postotak od prodaje koji platforma uzima: 9 posto

Vinted

Vinted je trenutno najpopularnija europska platforma za peer-to-peer prodaju, a osim muške, ženske i dječje odjeće, na njoj možete prodavati i stvari za dom, glazbu, knjige, pa čak i opremu za kućne ljubimce. Korištenje platforme potpuno je besplatno stoga cijeli profit ide prodavaču. Vinted nudi i opcije shippinga pa se o tome ne trebate brinuti. Tek je odnedavno postao dostupan u Hrvatskoj, stoga zasad možemo prodavati i kupovati samo unutar Hrvatske i Poljske. Nadamo se da ćemo uskoro preko Vinteda moći poslovati s čitavom Europom.

Postotak od prodaje koji platforma uzima: besplatno

Depop

Vrlo je popularan u Ujedinjenom Kraljevstvu i SAD-u, no dosta je manje korišten u Europi. Do nedavno nije bio dostupan kod nas, stoga nije ni čudo da puno ljudi ne zna za ovu opciju second hand shoppinga.

Postotak od prodaje koji platforma uzima: 10 posto + varijabilna transakcijska pristojba