SUPER ŽENA

Rei Kawakubo slavi 50 godina rada tijekom kojih je uspjela obrisati granicu između mode i umjetnosti

FOTO: Flickr

Osnivačica Comme des Garçonsa i Dover Street Marketa u svibnju će biti nagrađena za svoj 50-godišnji rad u modi

Dizajnerica i velika umjetnica Rei Kawakubo, će 2. svibnja u muzeju Noguchi u New Yorku primiti nagradu Isamu Noguchi za svoj doprinos modnoj industriji kroz godine. Kawakubo je revolucionarna modna dizajnerica, osnivačica brenda Comme des Garçons i suosnivačica Dover Street Marketa, dizajnerica grafika i oglasa, ali i interijera.

Talentirana, ali i nadasve inteligentna umjetnica, promijenila je modnu industriju sa svojim stavom da ne vrijedi raditi ništa u što sami ne vjerujete. Nagrada Isamu Noguchi dodjeljuje se ljudima koji su inovativni i svjesni globalnih problema i posvećeni spajanju Istoka i Zapada, piše WWD. Kawakubo definitivno odgovara tom opisu, a ove godine slavi 50. godišnjicu svog čuvenog brenda Comme des Garçons.

Kawakubo je 2017. godine dobila vlastitu izložbu u Costume Instituteu njujorškog muzeja Metropolitan i tako postala druga živuća dizajnerica u povijesti koja je dobila takvo priznanje. Prvi je bio Yves Saint Laurent kojem je izložbu organizirala tadašnja urednica Voguea, Diana Vreeland, iako je to 1983. bilo vrlo kontroverzno.

UZBUDLJIVA KARIJERA MODNE DIZAJNERICE

Kawakubo se modom počela baviti 1967. radeći kao freelance stilistica, ali je već dvije godine kasnije otvorila Comme des Garçons. Tad joj je bilo samo 27 godina, a do 1975. imala je prvu trgovinu u Tokiju. U Japanu su je jednostavno obožavali, i još uvijek je obožavaju, ali ona je 1981. ipak otišla u Pariz i tamo prvi put prikazala svoju kolekciju. Instantno je postala plantarno popularna.

Njezin dizajnerski rad karakteriziraju dekonstruirani krojevi, propitivanje lijepog i ružnog, minimalističkog i kićenog, a to je prenosila i izložba iz “Rei Kawakubo/Comme des Garcons: Art Of The In-Between” 2017. Bila je podijeljena na osam cjelina koje govore o suprotnostima koje opisiuju predmete njezina rada kroz godine – moda i antimoda, dizajn i ne dizajn, jednostruko i multiplicirano, onda i sada, visoko i nisko, ja i drugi, objekt i subjekt, odjeća i ne odjeća. Svi smo ograničeni tim konceptima, a Kawakubo im je brisala granice i isptivala što bismo sve mogli kad oni ne bi postojali.

Unutar Comme des Garçonsa danas postoji čak 20 linija među kojima su i one na kojima uče mladi dizajneri jer Kawakubo smatra da su oni iznimno važni, ali i da sama od njih može učiti. Mentorirala je tako, između ostalih, Junyju Watanabea i Gošu Rubčinskog, a svojim radom inspirirala velika imena kao što su Martin Margiela, Helmut Lang i Alexander McQueen.

Osim dizajnerskog rada, Kawakubo je otvorila i Dover Street Market na Mayfairu u Londonu. To je koncept trgovina s dizajnerskom odjećom koja, dakako, primarno prodaje Comme des Garçons, ali i odjeću drugih dizajnera. Danas Dover Street Marketi postoje i u Tokiju, New Yorku i Pekingu, a Kawakubo se kroz njih bavi i grafičkim dizajnom i dizajnom interijera.

UMJETNOST I DIZAJN KAO SIMBIOZA

Kad su obznanili da će dobiti nagradu Isamu Noguchi, iz istoimenog muzeja su priopćili: “Rei Kawakubo je konstantno prkosila pojmu ne samo ljepote, nego i toga što sve može biti moda, remeteći tako naša očekivanja od odjeće i – kao i Noguchi – izazvajući ideju da su umjetnost i dizajn dvije inherentno različite stvari.”

Kawakubo je osim ove, osvojila niz nagrada u svojih 76 godina života. Već 1986. dobila je Fashion Group International Award, a 2000. Excellence in Design Award sveučilišta Harvard. Francuska ju je vlada 1993. odlikovala titulom vitezkinje.

Zahvaljujući njoj kao jednoj od rijetkih dizajnerica koja je u 20. stoljeću propitivala granicu između odijevanja i umjetnosti, modu danas možemo smatrati granom vrlo bliskom umjetnosti.