Modna ikona

Stiže nova era brenda Tom Ford. Ovo je sve što o njemu do sada znamo

Tom Ford vlastitu je tvrtku prodao još u studenom 2022., a u travnju 2023. predstavio je posljednju kolekciju

Legendarni američki modni dizajner Tom Ford u studenom 2022. prodao je vlastiti brend tvrtki Estée Lauder za 2.8 milijardi dolara. O tome se počelo šuškati još u kolovozu, u međuvremenu je bilo i drugih interesenata, no luksuzni beauty brend ipak je imao najbolju ponudu te su danas i službeno vlasnici američkog modnog brenda. Sam Tom Ford koji je slavan postao kao kreativni direktor Guccija u devedesetima dok je svoj brend pokrenuo tek 2005., u brendu ostaje na poziciji kreativnog vizionara do kraja ove godine. U tom periodu će i predsjednik brenda Domenico De Sole ostati na poziciji savjetnika. A kolekcije će za brend pod licencom od sada nadalje raditi grupa Ermenegildo Zegna koja je vlasnik i brenda Thoma Brownea, dizajnera koji je 2022. godine naslijedio Toma Forda na poziciji predsjednika Vijeća američkih modnih dizajnera (CFDA).

Fordov nasljednik na poziciji kreativnog direktora najavljen je dan nakon njegove posljednje revije 27. travnja. Bit će to Peter Hawkings, čovjek za kojeg se već dulje vrijeme šuškalo da bi mogao naslijediti Forda i koji je do sada bio glavni dizajner muške odjeće u brendu. Novost je i u tome što će brend od sada predstavljati kolekcije u Milanu umjesto u New Yorku odakle potječe i gdje je bio zaštitni znak Tjedna mode te ga godinama zatvarao. To i nije tako čudan potez budući da je sjedište i većina proizvodnje Zegna grupe locirana na sjeveru Italije. Hawkings će tako prvu kolekciju predstaviti u rujnu na Tjednu mode u Mulanu.

Selidba u Milano mogla bi biti svojevrsni povratak korijenima za brend. Tom Ford je karijeru ionako započeo upravo u Italiji, radeći u Guccijevom dizajnerskom timu te kasnije kao kreativni direktor toga brenda, najuspješniji prije Alessandra Michelea. Osim toga, vlsatiti brend koji je pokrenuo prije točno 20 godine u prvih 10 godina kreirao je isključivo mušku odjeću, a upravo za to je Hawkings ekspert.

Što Tom Ford znači za povijest mode

Rodom iz Austina u Texasu, Tom Ford je kao mladić preselio u New York gdje je kratko studirao na sveučilištu New York prije no što se prebacio na prestižni studij Parsons School of Design koji su između ostalih završili i Gilbert Adrian, Bill Blass, Donna Karan i brojni drugi poznati američki dizajneri. Ondje, međutim, nije studirao modni dizajn već arhitekturu interijera. No, od prvog se dana bavio modnim dizajnom. Radio je u kućama Perry Ellis i Cathy Hardwick, a onda i Gucci gdje je četiri godine radio u dizajnerskom timu. U talijanskoj modnoj kući u tim se godinama odvijao potpuni kaos i obiteljska drama.

Kuću je uskoro kupila investicijska tvrtka Investcorp i na čelo dovela pravnika Domenica De Solea. De Sole je preokrenuo tvrtku naglavačke, učinio je jednom od prvih velikih modnih kuća koja je javno ponudila svoje dionice i tražeći načine da pritom dodatno uštedi, u postojećem dizajnerskom timu pronašao je novog kreativnog direktora, Toma Forda. De Sole je bio Fordov Bernard Arnault, a Ford je bio njegov Galliano. Sjajno su se slagali i obožavali jedan drugoga. De Sole je vodio posao, a Ford dizajn i Gucci je ponovno postao profitabilan, prodaja je u godinu dana narasla za 90 posto.

Ford je tijekom svoje karijere u Gucciju promijenio povijest. Osmislio je neke od najpamtljivijih kreacija u Guccijevoj povijesti i potpuno pomaknuo granice onoga što javnost smatra kontroverznim. 1995. godine angažirao je slavnu francusku urednicu i stilisticu Carine Roitfeld i danas optužbama za seksualno zlostavljanje okaljanog fotografa Marija Testina kako bi kroz reklamne kampanje kreirali novi imidž Guccija koji je predvođen seksepilom. Do kraja devedesetih seksepil je pojačao do kraja kako u kampanjama tako i na modnim pistama gdje smo 1997. vidjeli nezaboravne tange s metalnim GG logom. A početkom dvijetisućitih apsolutno je šokirao javnost kad je za jednu Gucci kampanju sam obrijao stidne dlake modela u obliku slova G.

Pokretanje vlastitog brenda i filmska režija

Odmah nakon odlaska iz Guccija 2003. godine, Ford je otvorio vlastiti brend za koji je dizajnirao mušku odjeću, modne dodatke, sunčane naočale i beauty proizvode paralelno uz rad u Saint Laurentu gdje je nakon Guccija postao kreativni direktor. Debut sa ženskom kolekcijom imao je tek 2010. godine. Bio je uspješan, no nikad nije kreirao ništa toliko revolucionarno kao što je to bio slučaj s kolekcijama i kampanjama koje je radio za Gucci i Saint Laurent. U međuvremenu se posvetio nekim drugim aktivnostima. Njegov prvi film Samac izašao je 2009. godine. Ford ga je režirao i napisao scenarij prema romanu Christophera Isherwooda. U glavnoj ulozi našao se Colin Firth te je za nju bio nominiran za Oscara. Drugi film Noćne životinje iz 2016. također je bio poprilično uspješan, u njemu su glumili Amy Adams i Jake Gyllenhaal, a mnogi smatraju da će Ford nastaviti karijeru upravo u tom smjeru.

Osim toga, Tom Ford je bio predsjednik Vijeća američkih modnih dizajnera od 2019. do 2022. godine, a tijekom karijere je osvojio niz nagrada za svoj doprinos modnoj industriji. Jay-Z po njemu je nazvao jednu pjesmu na svom albumu Magna Carta Holy Grail iz 2013. godine. Imao je čast kreirati odijela za Jamesa Bonda u četiri filma u kojima je slavnog agenta glumio Daniel Craig. Odijevao je neke od najpoznatijih žena na svijetu među kojima su Michelle Obama, Beyoncé, Zendaya, Madonna i brojne druge. Uz sve to, kreirao je iznimno uspješnu beauty liniju u kojoj se posebno ističe kolekcija od 107 parfema među kojima je najpoznatiji Black Orchid, danas također u vlasništvu tvrtke Estée Lauder. U nastavku pogledajte posljednju kolekciju koju je kreirao za vlastiti brend.