MODA

Što uopće znamo o Iris Van Herpen, dizajnerici čije su dvije haljine prodane za 125 tisuća eura

Na aukciji kuće Bonhams prošlog su tjedna prodane su dvije haljine koje su na Met Galu 2021. nosile Gabrielle Union i Grimes

FOTO: tgm creative / afp arhiva

Na aukciji kuće Bonhams prošlog su tjedna prodane su dvije haljine koje su na Met Galu 2021. nosile Gabrielle Union i Grimes

Aukcijska kuća Bonhams prošlog je tjedna u Parizu na aukciji Paris Jewels uz luksuzni nakit koji je bio glavni predmet aukcije, ponudio i dvije haljine nizozemske dizajnerice Iris Van Herpen. Obje su viđene na Met Gali 2021. godine, a nosile su ih glumica Gabrielle Union i glazbenica Grimes. Haljina koju je nosila Union nazvana je Aeternus, a bilo je potrebno 1400 sati kako bi se dovršila. Izrađena je od 10 tisuća sfera koje su laserski rezane iz providne bijele tkanine s tekućim efektom i potom ručno šivane kako bi se dobila optička iluzija valova tijekom nošenja. Za haljinu koju je nosila Grimes, a koja je nazvana Bene Gesserit bilo je potrebno 900 sati rada. Ona se referira na knjigu Dina, a izrađena je od srebrnog tekućeg silikona s efektom zrcala koji je laserski rezan te tvori reljef na podlozi u boji kože. Haljina sadrži i 26 metara svile koja je ručno plisirana.

To je prvi put da je Iris Van Herpen odlučila na aukciji prodati svoje arhivske komade, a sva zarada od prodaje bit će, prema njezinim željama, donirana organizacijama Amazon Conservation Association i Rainforest Trust Foundation koje se bave očuvanjem prašuma. I doista se ne radi o malom iznosu. Haljina Aeternus na Bonhams aukciji postigla je cijenu od 50 tisuća eura, a Bene Gesserit 75 tisuća eura. Kupci su uz njih dobili i originalne skice haljina kao i pozivnicu za Tjedan visoke mode gdje će 4. srpnja Iris Van Herpen održati reviju kojom će proslaviti 15 godina svog brenda.

TKO JE UOPĆE IRIS VAN HERPEN

Iris Van Herpen (Wikimedia Commons) Borko Vukosav

Nizozemska dizajnerica jedna je od rijetkih koja danas opstaje u svijetu mode, a da je pritom jako daleko od trendova, s vrlo specifičnim dizajnerskim izričajem koji zahtijeva skupu suvremenu tehnologiju te je gotovo nepromijenjen od njezine prve kolekcije. Sve to navodno je moguće zahvaljujući njezinim roditeljima. Odrastala je u osamdesetima i devedesetima bez televizije i računala i koristila ples i ručni rad kao kreativni bijeg od svakodnevice. Modu je otkrila na bakinom tavanu gdje je pronašla kolekciju kostima iz minulih desetljeća, a kroz bavljenje klasičnim baletom zaljubila se u pokret i način na koji se tijelo i um presijecaju tijekom plesa. Već je tu nastala njezina fascinacija kretanjem odjevnih predmeta i istraživanje toga kako kod pokreta odjeća postaje ekstenzija tijela i dodatno ga naglašava, stvara iluzije i nove forme.

“Te godine plesa naučile su me sve o tijelu, transformaciji pokreta i evoluciji forme te kako manipulirati i formom i pokretom. Moj interes za modu ukorijenjen je u plesu”, tvrdi Iris Van Herpen kad govori o svojim početcima. Shvaćajući vrlo rano u kojem smjeru želi ići u profesionalnom životu, Van Herpen je upisala ArtEZ University of the Arts u Arnhemu u Nizozemskoj 2006. godine, a odmah potom stažirala je kod Alexandera McQueena u Londonu te kod Claudy Jongstra u Amsterdamu prije no što je 2007. pokrenula vlastiti brend.

VISOKA MODA ZA 21. STOLJEĆE

Winnie Harlow nosi Iris Van Herpen na Met Gali 2022.

Upotreba tehnologije za razvoj odjevnih predmeta glavna je karakteristika njezinog rada od prvog dana. Van Herpen se pripisuje izrada prve haljine uz pomoć 3D printera, a za izradu svojih odjevnih predmeta često koristi i laser, primjenjuje zvučne valove, magnetizam, napon, kinetiku, koristi načela biomimikrije kako bi postigla organski izgled. “Cilj mi je doprinijeti i osnažiti visoku modu 21. stoljeća. A pod visokom modom mislim na umjetnost mode, mjesto gdje se inovacija i ručni rad spajaju na najvišoj mogućoj razini. Istražujem nove forme ženstvenosti i zanata kako bih pretvorila visoku modu u izvor inovacija”, rekla je Van Herpen u intervjuu za američki Vogue ususret 10. godišnjici brenda 2017. godine.

Zbog takvog ju je pristupa pariška Chambre Syndicale de la Haute Couture 2011. pozvao kao posebnu gošću Tjedna visoke mode u Parizu gdje i danas redovito predstavlja kolekcije. Veliko je to priznanje jer ondje kolekcije mogu predstavljati samo dizajneri koje odobri strogi žiri sastavljen od članova komore.

Solange nosi Iris Van Herpen na Met Gali 2018.

Iris Van Herpen svoje je mjesto ondje definitivno zaslužila, a govori to i činjenica da su joj radovi izlagani u njujorškom Metu i Cooper-Hewitt muzeju, londonskom Victoria&Albert muzeju, pariškoj Palais de Tokyo. Iste godine kad je ušla u Chambre Syndicale de la Haute Couture, magazin Time proglasio je njezinu 3D printanu haljinu jednom od 50 najboljih inovacija 2011. godine. Tri godine kasnije osvojila je ANDAM Grand Prix nagradu koju dodjeljuje francusko ministarstvo kulture, još dvije kasnije dobila je STARTS nagradu koju dodjeljuje Europska komisija, a godinu dana kasnije i Johannes Vermeer nagradu koju dodjeljuje nizozemska vlada za iznimna postignuća na području umjetnosti.

Iris Van Herpen haljine do sada su nosile najveće svjetske zvijezde među kojima su Lady Gaga, Cate Blanchett, Jennifer Lopez, Björk, nizozemska kraljica Maxima i niz drugih. Izdala je i tri knjige, radila kostime za New York City Ballet i Opéra de Paris, a trenutačno se njezini radovi mogu vidjeti na sedam različitih izložbi u Kaliforniji, Nizozemskoj, Belgiji, Italiji, Španjolskoj i Kini.