LJEPOTA

Zaslon mobitela loše utječe na kožu, ali evo što možete učiniti kako bi to spriječile. Ili barem ublažile štetu

FOTO: Screenshot

Mobilni telefoni jedna su od najprljavijih stvari koje nosimo u ruci ili još gore, na licu. Evo što njegova svjetlost radi našoj koži

Na najosnovnijoj razini, postoji spektar svjetla s infracrvenim svjetlom na jednom kraju tog spektra i ultraljubičastim svjetlom s druge strane. Ultravioletna energija je odavno poznata po tome što uzrokuje rak i starenje kože, zbog čega dermatolozi i stručnjaci za ljepotu naglašavaju važnost dnevne zaštite od UVA i UVB zraka. Medicinski direktor centra za dermatologiju Calabasas, dr. Hal Weitzbuch, mr.sc., F.A.D. komentirao je za The Fashion Spot, kako ima sve više dokaza da infracrvena energija uzrokuje oštećenje kože. Osim iz mobitela, takvu energiju proizvode pećnice, prijenosna računala te lampe koje se koriste kod gel manikura ili manikura trajnim lakom.

Između dva kraja ovog spektra vidljiva su svjetla koja uključuju i plavo svjetlo, koje proizvodi računalo i ekran telefona. “Iako se ne vjeruje da je rak kože povezan s visokom razinom plave svjetlosti, pokazalo se da ovo svjetlo oštećuje kožu”, rekao je dr. Weitzbuch. Ali za razliku od UVA i UVB zraka, nisu sva zračenja loša. Isto tako, važno je napomenuti da nisu svi stručnjaci suglasni da su studije o infracrvenom svjetlu dovoljno uvjerljive. “Infracrveno zračenje obično nije opasno”, kaže dermatolog Dennis Gross, prenosi TFS. “Uronjeni smo u njega svaki dan. Najveća i najvažnija razlika u plavom svjetlu kao štetnom naspram terapijskog je valna duljina svakog plavog svjetla”, kaže Gross.

Dermatolog Sejal Shah, prenosi TFS, kaže da izlaganje plavom svjetlu noću može poremetiti spavanje – što na neki način ometa vašu kožu. “Tijekom spavanja postoje brojni važni fiziološki procesi koji utječu na cijelo tijelo, uključujući i kožu. Također postoje dokazi da plavo svjetlo može biti štetno za oči i vid”, kaže dr. Shah. “Točni učinci na kožu još uvijek nisu u potpunosti shvaćeni, ali neke male studije upućuju na to da prevelika izloženost može izazvati oštećenja slobodnih radikala i time pridonijeti foto starenju. Također se pokazalo da stimulira proizvodnju pigmenta. Iako još uvijek nije poznato nakon koliko vremena provedenog pored zaslona telefona kreću štetni utjecaji, moguće je da ako ste previše izloženi možete vidjeti preuranjene znakove starenja kao što su fine bore i hiperpigmentacija.

Jasno je da je potrebno još mnogo istraživanja o toj temi, ali možda možemo preduhitriti rezultate i krenuti djelovati na vrijeme. U tom slučaju u njegu kože bi trebalo uključiti antioksidanse koji štite od slobodnih radikala, zatim serume s kolagenom i vitaminom C. Isto tako poželjno je voditi računa o proizvodima koji sadrže visok zaštitni faktor.