Žensko zdravlje

Omiljena drogerija pokrenula hvalevrijednu inicijativu u borbi protiv menstrualnog siromaštva

dm organizira natječaj putem kojeg će poduprijeti najbolje projekte koji promoviraju menstrualno zdravlje

FOTO: Unsplash

Menstrualno siromaštvo problem je na globalnoj razini, pa tako i u Hrvatskoj. Ovaj termin odnosi se na nedostatak financijskih sredstava za kupovinu menstrualnih potrepština. Situacije su to u kojima djevojčice, cure i žene nemaju dovoljno novca za kupiti uloške i tampone – stvari bez kojih je gotovo pa nezamislivo preživjeti one dane u mjesecu. O kolikim se troškovima radi u Hrvatskoj pokazalo je istraživanje provedeno u 2021. godini – čak 33 posto ispitanica mjesečno troši od 40 do 50 kuna na proizvode koje koriste tijekom menstruacije, odnosno, danas bi to iznosilo od 5,3 do 6,6 eura.

Čak 74 posto ispitanica u istom je istraživanju reklo da najčešće koristi jednokratne higijenske uloške, dok su se na drugom mjestu s 13 posto našli tamponi. Menstrualnu čašicu i višekratne, odnosno, perive higijenske uloške koristi oko 12 posto ispitanica. Međutim, svaka treća žena kaže da bi, kad bi cijene bile niže, radije koristile nešto drugo – prvenstveno menstrualnu čašicu.

S obzirom na to da će žena u prosjeku za života doživjeti 480 menstruacija, radi se o pozamašnoj količini novca koju je potrebno utrošiti za održavanje intimne higijene. Ulošci i tamponi, koliko god bili neizbježni za žene, i dalje imaju iznimno visoke cijene.

Smanjenje jaza

Upravo zbog toga je dm od 1. veljače 2024. godine trajno snizio za najmanje 13 posto, odnosno, za stopu PDV-a, cijene svih uložaka, tampona i menstrualnih gaćica vlastite marke Jessa. Prvi je to korak koji su napravili po pitanju smanjenja jaza među ženama u Hrvatskoj.

Prigodno, 8. ožujka za Dan žena otvorili su i natječaj {ZAJEDNO} za bolje sutra. Ideja je putem natječaja pronaći projekte koji pridonose promicanju, razvoju i unaprjeđenju menstrualnog zdravlja žena svih dobnih skupina. Natječaj će biti otvoren do 15. travnja 2024. godine, a svoje projekte mogu prijaviti sve udruge, ustanove, jedinice lokalne i regionalne samouprave, hrvatski proizvođači te drugi neprofitni pravni subjekti. Prijave su podijeljene u četiri kategorije.

Kategorije projekata

Prva je podizanje razine znanja o menstrualnom zdravlju gdje je u prvom planu edukacija učenica, studentica i žena svih dobi o menstrualnom zdravlju. To uključuje ne samo edukacije o menstrualnom ciklusu, već i dodatna saznanja o raznim poremećajima menstruacije. U fokus se žele staviti i perimenopauza, menopauza te predmenstrualni sindrom.

Druga kategorija tiče se promjene percepcije menstruacije u javnosti. Cilj je pronaći projekte koji rade na normalizaciji razgovora o ovoj temi u javnom prostoru te čiji je cilj skidanje stigme s menstruacije. Treća kategorija usmjerena je na hrvatske proizvođače koji imaju vlastite artikle povezane s menstrualnim zdravljem, a koji bi mogli postati dio ponude dm-a. Četvrta kategorija posvećena je inovacijama, odnosno, razvoju inovacija koje su jasno povezane s menstrualnim zdravljem ili promjenom percepcije menstruacije.

Najbolji projekti

Projekte je moguće prijaviti putem online prijavnice, a početak realizacije najboljih projekata predviđen je nakon 2. svibnja ove godine. Tako će dm podržati odabrane projekte donacijom proizvoda, financiranjem usluga ili nabavom potrebnih materijala i opreme, izravnom uplatom sredstava ili kombinacijom svega navedenoga. Važno je naglasiti i da broj projekata koji će biti izabrani za realizaciju nije unaprijed definiran, kao ni maksimalan, odnosno, minimalan iznos podrške za pojedine projekte. Svi prijavitelji bit će obaviješteni najkasnije do 26. travnja 2024. godine.

Ovo nije prvi put da dm u javnom prostoru pokreće temu ženskog zdravlja. Prošle su godine u rujnu organizirali prvu dm žensku konferenciju u Zagrebu. Jedan od najvažnijih ciljeva bilo je upravo skidanje tabua s teme menstrualnog ciklusa. Organizirali su tim povodom i i panel raspravu pod naslovom “Ima li naše ginekološko zdravlje ‘skrivenu poruku’ za nas?”. Na panelu su sudjelovali prim. dr. sc. Ulla Marton, spec. ginekologije i porodništva iz Poliklinike dr. Marton, Nataša Šemnički, spec. ginekologije i porodništva i akupunkturolog, te prof. dr. sc. Goran Arbanas, psihijatar i seksualni terapeut.


Sadržaj nastao u suradnji s dm-om.