Snaga

Novi Zeland uvodi zakon koji će žrtvama obiteljskog nasilja omogućiti plaćeni dopust

FOTO: getty

Novi Zeland je jedna od vodećih zemalja razvijenog svijeta prema broju slučajeva obiteljskog nasilja

Obiteljsko nasilje kod nas ozbiljno eskalira, o čemu smo već i pisale. No, situacija je jednako grozna i na Novom Zelandu, gdje se policijskim postajama svake četiri minute javlja osoba koja trpi nasilje od strane nekoga u vlastitoj obitelji.

Kako bi pokušali smanjiti broj žrtava obiteljskog nasilja i situaciju staviti pod kontrolu, novozelandska je Vlada upravo izglasala novi zakon koji bi im u tome trebao pomoći. Radi se o zakonu koji bi žrtvama obiteljskog nasilja omogućio deset dana plaćenog dopusta, a time im se pokušava dati određena sigurnost na poslu, kako se ne bi zbog straha od otkaza ili neplaćenog bolovanja ustručavali prijaviti nasilje i boriti se s njime.

63 glasa za, 57 glasova protiv

Prijedlog zakona sastavljen je još 2016. godine, a trebao bi stupiti na snagu 2019. Izglasan je sa 63 glasa za, dok je 57 zastupnika bilo protiv. Jan Logie iz Zelene stranke izjavila je kako će ovaj zakon biti koristan za mnoge.

“Suočavamo se s ogromnim društvenim problemom i mnogo je života dosad izgubljeno, velika šteta je nanešena, a smanjila se i produktivnost na radnim mjestima. Ovo je zakon i za žrtve i za radna mjesta, a na kraju krajeva, i za sve nas”, rekla je. “Nasilje se, također, ne događa samo kod kuće. Ono se sve više događa i na radnim mjestima diljem zemlje; tu je uhođenje, konstanti mailovi, napadi, prijetnje”, dodala je Logie, a upravo na sve, pa i na one ne tako očite vrste nasilja, treba obratiti pozornost.

Neće automatski zaustaviti nasilje, ali ovaj zakon pomaže

Ovo je ogroman korak za Novi Zeland s obzirom da su među vodećim razvijenim zemljama prema broju slučajeva obiteljskog nasilja. Ang Jury iz udruge Women’s Refuge objasnila je kako ovaj zakon neće automatski zaustaviti svako nasilje, ali će definitivno donijeti pozitivne promjene i promijeniti klimu u kojoj se društvo trenutno nalazi.

“Svjesni smo da je ekonomska situacija žene presudna prilikom njezine odluke što može, a što ne može učiniti. Ukoliko je žena sigurna da će zadržati svoj posao, ukoliko može imati takvo povjerenje u svog poslodavca, dok se pritom bori za sebe i protiv nasilja koje joj se događa, to je velika stvar”, izjavila je Jury.