Zajedno jače

Što nakon dijagnoze raka dojke? Ove hvalevrijedne udruge pružaju podršku ženama u Hrvatskoj

Oboljelima se pomaže na razne način, od besplatnog prijevoza na terapije pa do donacija

Svaka četvrta žena u Hrvatskoj, kojoj je dijagnosticiran rak, boluje od raka dojke – njih gotovo tri tisuće. U pitanju je vodeći karcinom po broju slučajeva i smrtnosti među ženama, a pravovremeno otkrivanje i početak terapije može spasiti čak 90 posto oboljelih. Nedovoljna svijest o riziku i ključnim koracima prevencije stoje na putu pravovremenom otkrivanju bolesti, a dovoljna je samo jedna minuta da si spasimo život. Minuta za mene poziv je svim čitateljicama Super1 da osvijeste važnost redovitog samopregleda grudi i okolnog područja. Posjeti našu platformu, pročitaj inspirativne priče žena koje su preboljele rak dojke, doznaj gdje i kako potražiti potporu, educiraj se o simptomima i liječenju, riješi kviz znanja i potpiši povelju da ćeš se brinuti o svom zdravlju i redovito uzeti Minutu za mene.


Listopad je mjesec borbe protiv raka dojke, najčešćeg sijela raka u žena, od kojeg obolijeva 26 posto svih ženskih onkoloških bolesnika. Većina žena uspješno prebrodi ovu tešku dijagnozu, a jedna od krucijalnih stvari u tom periodu je podrška okruženja. Uz prijatelje i obitelj koji će vas pratiti na svakom koraku, u Hrvatskoj postoji i nekoliko različitih udruga čija je misija upravo pomoći ženama koje boluju, ili su pobijedile rak dojke. Danas ih predstavljamo.

SVE za NJU

Udrugu žena oboljelih i liječenih od raka SVE za NJU u proljeće 2008. godine osnovala je Vesna Andrijević Matovac, koja je preminula nakon duge borbe s rakom dojke 2011. godine. U sklopu Udruge, a pod vodstvom psihologinje Ljiljane Vukote, glavne tajnice Udruge, 2010. godine otvoren je i službeno Centar za psihološku pomoć, kroz koji je do danas prošlo više od 2700 osoba.

Iz udruge ističu da je razdoblje pandemije dovelo do toga da briga o mentalnom zdravlju dođe više do izražaja u javnom prostoru te su građani otvoreniji prema ideji traženja psihološke pomoći. Tim povodom su pokrenuli i portal psihoonkologija.hr kojem putem upitnika Toplomjeri emocija oboljele osobe mogu provjeriti kako su i naći informacije gdje mogu potražiti stručnu podršku u zdravstvenom sustavu i civilnom društvu.

“Prva je razina podrške ona koju mogu pružiti obitelj, prijatelji, druge bliske osobe ili druge osobe koje su oboljele i liječene od raka. Međutim, podrška najbližih ponekad izostaje ili nije odgovarajuća. Najbliže osobe također su na različite načine pogođene bolešću bliske osobe te i njima treba podrška. Oni nerijetko na sebe preuzimaju različite uloge koje je do tada imala oboljela osoba te logističke i različite praktične zadatke koji utječu na njihovo svakodnevno funkcioniranje. Također su prva linija emocionalne podrške i ponekad niti sami nemaju kapaciteta nositi se sa svime što bolest u danom času donese u njihove živote. Ponekad je potrebna i pomoć stručnjaka koji imaju određena znanja o bolesti, terapijama i nuspojavama liječenja”, istaknula nam je Maja Erceg Tušek, voditeljica Centra za psihološku pomoć.

Nismo Same

Nismo same je udruga koju je 2017. godine osnovala Ivana Kalogjera, novinarka kojoj je i samoj dijagnosticiran rak dojke 2015. godine, na redovitom rutinskom pregledu dojki. Njihov najpoznatiji projekt je “Nisi sama – ideš s nama!”. U pitanju je projekt socijalne usluge prijevoza žena taksijem na kemoterapiju, koji je pokrenut u ožujku 2018. godine. Uslugu je samo u 2022. godini koristilo 247 pacijentica, kojima su bile osigurane i plaćene 6904 vožnji.

Ta usluga je dostupna u brojnim zapadnoeuropskim državama, kao dio police zdravstvenog osiguranja, a mnoge žene su istaknule da bi bile odustale od liječenja da nije bilo usluge prijevoza. Građani mogu svoje donacije uplatiti ovdje, a osim novčanih donacija, na projektu besplatnog taksi prijevoza je volontiralo 11 građana, samo u 2022. godini. Projekt je podržao i Ured za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom Grada Zagreba, s donacijom od 90.000 kuna (11.945,07 eura).

EUROPA DONNA – Europska koalicija protiv raka dojke

EUROPA DONNA je hrvatski forum za borbu protiv raka dojke, a ova neovisna i neprofitna organizacija dio je europske koalicije. Na europskoj razini je koalicija osnovana 1993. godine na Onkološkom institutu u Milanu, a iste godine je otvorena i hrvatska podružnica, koju možete podržati ovdje. Njihov primarni cilj je promovirati širenje i razmjenu činjenica te najnovijih informacija o raku dojke diljem Europe. Provode razne edukativne radionice i konferencije, a njihov najpoznatiji projekt je Dan narcisa. Dan narcisa se obilježava svaku prvu proljetnu subotu, a udruga Europa Donna Hrvatska od 1997. godine organizira akciju, na kojoj se prodajom cvijeća prikupljaju sredstva za provođenje programa i ciljeva u borbi protiv raka dojke. Narcis je odabran kao simbol proljeća, nade i novog života.

Udruga Vita

Udruga Vita u Pločama je ove godine obilježila 25 godina djelovanja, a od samog osnutka su jedina registrirana udruga za brigu i rad s oboljelima u Dubrovačko-neretvanskoj županiji. Za svog postojanja su organizirali brojna edukativna i stručna predavanja – jedini period zatišja su doživjeli za vrijeme pandemije, kako doznajemo iz medija. Predsjednica udruge, Nataša Peko, prilikom proslave rođendana udruge je pozvala sugrađanke da se pridruže ovom plemenitom cilju, kako ne bi došlo do gašenja. Istaknula je da je sve manje aktivnih članica zbog godina, dok su se od dijela morali i oprostiti.