Bivšem bošnjačkom vojniku 20 godina zatvora za jedan od najgorih zločina nad Hrvatima u BiH

Almir Sarajlić osuđen je gotovo 30 godina nakon zločina

15.05.2023., Centar grada, Banja Luka (BiH) – Pripadnici MUP RS i sudska policija je danas uz pomoc tehnickih lica preuzela restoran „Balkon“ u centru Banjaluke zbog ovrhe koji je nalozio Osnovni sud. Preuzimanje imovine se odvijalo uz prisustvo velikog broje policajaca ali i gradjana koji su dosli da podrze poznatog banjaluckog biznismena Zorana Milakovica, dosadasnjeg vlasnika lokala, a prisutan je bio i Stojan Malbasic, takodje ugledni biznismen, koji je postao novi vlasnik prostora. U pitanju je spor koji se pred sudovima vodio vise od 22 godine. Photo: Dejan Rakita/PIXSELL
FOTO: Dejan Rakita/PIXSELL/Ilustrativna fotografija

Na 20 godina zatvora Sud BiH osudio je bivšeg pripadnika bošnjačke Armije BiH dok su njegovi suborci i zapovjednici oslobođeni odgovornosti za strijeljanje najmanje 12 pripadnika Hrvatskoga vijeća obrane nakon što su zarobljeni potkraj 1993. u Križančevu selu u središnjoj BiH.

Zločin u Križančevu selu kod Viteza jedan je od najtežih u hrvatsko-bošnjačkome ratu, a dogodio se 22. prosinca 1993., samo dan nakon što je humanitarni konvoj Bijeli put za Novu Bilu i Bosnu srebrenu napustio središnju Bosnu koja je mjesecima bila pod opsadom bošnjačkih snaga. U napadu Armije BiH na sela Križančevo selo, Šafradin i Dubravica kod Viteza ubijena su 64 Hrvata od čega dvije starije žene.

Prvostupanjskom odlukom Suda BiH pripadnik 325. brdske brigade Armije BiH Almir Sarajlić proglašen je krivim za sudjelovanje u strijeljanju najmanje 12 pripadnika Hrvatskoga vijeća obrane koji su se prethodno predali. Oni su ubijeni na putu prema zapovjedništvu brigade, a njihova tijela razmijenjena su 40 dana nakon zločina.+

Časnici oslobođeni krivnje

Tužiteljstvo je za ovaj zločin i zataškavanje teretilo i zapovjednika 325. brdske brigade Armije BiH Ibrahima Purića, zatim Ibrahima Tarahiju koji je bio zapovjednik III. bataljuna iste brigade, Nijaza Sivru koji je tada bio pomoćnik zapovjednika za sigurnost brigade kao i Rušita Nurkovića koji je obnašao dužnost zamjenika zapovjednika za moral, informativno-propagandnu djelatnost (IPD) i vjerska pitanja 325. brigade Armije BiH.

Uz osuđenog Almira Sarajlića, Tužiteljstvo BiH teretilo je još trojicu njegovih suboraca brigade Šaćira Omanovića, Sadika Omanovića i Kasima Kavazovića.

Sud BiH međutim, po objašnjenju vijeća, nije mogao bez dvojbe potvrditi da su Purić, Tarahija, Sivro i Nurković znali te da nisu poduzeli mjere kako bi se spriječio zločin ili pak kaznili počinitelji, kao ni da su Šaćir i Sadik Omanović te Kasim Kavazović sudjelovali u samome zločinu. Nakon presude tužitelj Ivan Matešić koji zastupa optužnicu najavio je kako će se žaliti na odluku prvostupanjskoga vijeća.