Gruzijska separatistička regija opet raspravlja o pridruživanju Rusiji. Najavljuju i referendum

Južna Osetija se odmetnula od gruzijske vlasti u ratu 1991. i 1992. godine

South Osetia's soldiers attend a rally 10 November 2006 in Tskhinvali in support of this weekend's controversial referendum on independence. Georgia and Russia upped their war of words today over South Ossetia as the Russian-backed separatist province prepared for the referendum. Populated by a mix of ethnic Ossetians and Georgians on Russia's southwestern border, South Ossetia has long served as a flashpoint in already tense Russian-Georgian relations.               AFP PHOTO / KAZBEK BASAYEV (Photo by KAZBEK BASAYEV / AFP)
FOTO: AFP

Južna Osetija, pokrajina koja se odmetnula od Gruzije i naziva se nezavisnom državom, s moskovskim dužnosnicima raspravlja o mogućnosti da postane dio Ruske Federacije, citirala je ruska agencija RIA čelnika južnoosetijskog parlamenta u nedjelju.

Rusija je priznala Južnu Osetiju i drugu odmetnutu pokrajinu Abhaziju kao nezavisne države 2008. nakon što su ruske snage odbile gruzijski pokušaj da ponovno zauzme Južnu Osetiju u petodnevnom ratu iste godine. Venezuela, Nikaragva, Nauru i Sirija također su priznali njihovu neovisnost. No, zapad je Rusiju optužio da je praktički anektirala dvije regije koje čine petinu teritorija Gruzije, a Tbilisi ih želi natrag.

“Raspravljamo o svim tim pitanjima u bliskoj koordinaciji s Rusijom, uzimajući u obzir naše bilateralne odnose i sporazume”, citirala je RIA Alana Alborova, predsjednika parlamenta Južne Osetije, koji je odgovarao na pitanje o mogućnosti održavanja referenduma o pridruživanju Rusiji.

Gotovo cijelo stanovništvo ima ruske putovnice

“Kada zajedno s Ruskom Federacijom dođemo do te ideje (o pridruživanju Ruskoj Federaciji), to ćemo učiniti”, kazao je Alborov. Južnoosetijski vođa Alan Gagloev, kojeg podupire Moskva, prošle je godine izrazio nadu da će pokrajina službeno biti inkorporirana u Rusiju, rekla je RIA.

Južna Osetija se odmetnula od gruzijske vlasti u ratu 1991. i 1992. godine, u kojemu je poginulo nekoliko tisuća ljudi, a održava bliske veze sa susjednom ruskom pokrajinom Sjevernom Osetijom.

Većina stanovnika Južne Osetije je etnički različita od Gruzijaca i govori vlastitim jezikom srodnim perzijskom jeziku. Gotovo cijelo stanovništvo je prihvatilo ruske putovnice. Koriste ruski rubalj kao svoju valutu, a gospodarstvo ovisi o Rusiji.