Klizište odnijelo cestu, mlada obitelj ne može autom do kuće. Gradonačelnik: 'Znate li vi koliko košta popravak?'

Iz obitelji navode da su Gradu ponudili rješenje za koje je potrebno nekoliko sati rada građevinskog stroja

FOTO: Screenshot HRT

Gorani koji žive u blizini Kupe i ostalih vodotoka sve češće se žale na štete koje imaju od kiša. Krajem prosinca i početkom siječnja pojavilo se klizište na dijelu ceste prema naselju Kupari. Promet tom dionicom je zabranjen, a prolazak automobilom do naselja stanovnici čine na vlastitu odgovornost.

Odron i klizište posebne probleme stvorili su obitelji Josipa Turka. “Mi ne samo da živimo u Kuparima, već smo ja i supruga tu zaposleni u mom OPG-u i bavimo se proizvodnjom hrane i pružanjem turitičkih usluga, što je itekako bitno i za Nacionalni park Risnjak”, rekao je Turk za Novi list.

“Tristotinjak metara od naše kuće cesta je toliko uništena da prije tog dijela moram ostaviti auto te nastaviti pješice. Svatko tko ima dvoje male djece može zamisliti što to znači za svakodnevni život. A uz to, tu je i briga o ovcama i sve druge aktivnosti koje su nužne za naš OPG. Kontaktirao sam gradonačelnika i tražio da pomogne, ali nikakvog razumijevanja nema”, navodi.

Smatra da se problem može riješiti pomicanjem ceste

Smatra da se problem može riješiti pomjeranjem trase ceste i u stranu i njezinim odmicanjem od klizišta, a za taj posao je, tvrdi, potrebno nekoliko sati rada građevinskog stroja. “Zaista ne shvaćam zašto se to ne učini!”, kaže Turk.

Ljuti ga što on svoje obaveze prema državi i gradu ispunjava, no kad se zakonom određeni postupci prema njemu trebaju provesti – od toga nema ništa. “Moja obitelj nema pristupnog puta do svoje kuće i time je ugrožena moja egzistencija i naš život. O dostupnosti brigu vodi lokalna samouprava i Grad Čabar dužan je svakom stanovniku ovog kraja, a to znači i meni, omogućiti pristup do kuće”, navodi Turk.

Dodaje da, ako to nije moguće ostvariti postojećom prometnicom, treba pronaći alternativni pravac. “No, umjesto rješavanja, gradonačelnik Antonio Dražović ignorira problem i sa mnom je počeo pričati tek kad sam sve iznio na facebook stranici. Njemu je, očigledno, taj posao uređenja prometnice preskup i ne želi u to ući. Umjesto toga, on nam nudi da prezimimo u stanu u Čabru. Na taj prijedlog zaista se mogu samo nasmijati”, rekao je Turk i pita se – što u tom slučaju s njegovim poslom i ovcama koje ima?

‘Na području grada Čabra imamo dvanaest takvih klizišta’

Dražović navodi kako razumije probleme obitelji i spreman je pomoći, no treba uvažavati realnost i okvire u kojima živimo. “Na tom području prvo klizište proradilo je prije dvije jeseni, a ovo posljednje prije dva mjeseca. Mi smo za štete one prve elementarne nepogode od Županije dobili 600.000 kuna”, rekao je.

“Na tome smo zahvalni, ali to je kap u moru jer su štete bile milijunske i to u eurima. Za prvo klizište na tom području mi smo prošle godine u poračunu izdvojili 200.000 eura, ali je ponuda potencijalnog izvođača bila daleko viša. Sad smo u proračunu za ovu godinu ta sredstva povećali, a onda nam se dogodilo i ovo drugo klizište! Ukupno mi na području grada Čabra imamo dvanaest takvih klizišta”, dodaje Dražović.

Kaže da su od države dobili 10.637 eura za sanaciju štete od elementarnih nepogoda. “A nas je samo elaborat za prvo klizište koštao oko 11.000 eura. Dakle, s pomoći od države mi nemamo dovoljno ni za jedan elaborat, a imamo 12 klizišta. Riječ je, dakle, o štetama od nekoliko milijuna eura i mislim da je svakome jasno da Grad Čabar sa svojim proračunom to nikako ne može podnijeti”, navodi Dražović.

Problem i u tome što se sve mora raditi postupno

Dodaje kako je problem i u tome što se sve mora raditi postupno, uz elaborate i svu ostalu dokumentaciju. Zbog toga su nedavno održali sastanak s predstavnicima nadležnih ministarstava, Županije i Nacionalnog parka Risnjak bez čije pomoći ne vidi rješenje ovog problema.

Na sastanku su predložili alternativni pristup naselju Kupari – most, kao dugoročno rješenje. “Naime, na cesti koja vodi prema Razlogama postoji jedna cestica koja vodi prema Kuparima i na jednoj lokaciji uz nju moguće je sagraditi most koji bi riješio i problem pristupa obitelji Turk i pristup izvoru Kupe”, navodi i dodaje na bi nadležne institucije trebale napraviti što hitniju izmjenu prostornog plana kako bi se moglo krenuti u daljnje korake.

Obitelj Turk će, kako je rekao, još neko vrijeme imati problema s pristupom svojoj kući jer takve stvari ne idu brzo. “Zato smo im i predložili da se do rješenja problema presele u novouređeni stan u središtu Čabra”, zaključio je gradonačelnik Dražović.

‘Ovakvim odnosom njih se doslovce tjera iz tog naselja’

Nekadašnji goranski novinar Željko Raukar kaže kako je natragičnije u ovome odnos prema mladoj obitelji Turk. “Ovakvim odnosom njih se doslovce tjera iz tog naselja. Odlaskom Turkovih iz Kupara livade tog naselje bile bi nepokošene i zapuštene, nikad se više tu ne bi čuo meket koza i blejanje ovaca”, rekao je.

“Kad je o novcu riječ, dovoljno je spomenuti da su tog dana kad sam išao fotografirati obitelj Turk u Kupare uz prometnicu koja vodi, odnosno puno točnije rečeno ne vodi, do njihova naselja i doma, strojevi plaćeni gradskim novcem malčirali raslinje. To je, u situaciji kakva je ova, zapravo bacanje novca, kojeg kao nema”, dodaje Raukar.

Otvoreno pismo Gradu Čabru Poštovani! Umro mi je otac, Turk Josip 14.03.1951.. U večernjim satima, jedan od…

Posted by Ruralni turizam "Kod Josipa" on Monday, January 1, 2024