Stručnjaci pobjedu oporbe u Poljskoj vide kao najvažniju u Europi zadnjih godina: 'Redefinirat će odnose na kontinentu'

Poljska se sukobljava s Bruxellesom na pitanjima vladavine prava, slobode medija, migracija i LGBT pravima

A child casts a parent's vote in the polling station at the Palace of Culture in Warsaw, Poland on October 15, 2023, during parliamentary elections. Poles are voting with the ruling populists hoping to win a third term in power by defeating the liberal opposition led by former EU chief Donald Tusk. (Photo by Wojtek RADWANSKI / AFP)
FOTO: AFP

Izgleda da su vladajući poljski nacionalisti izgubili parlamentarnu većinu na najvažnijim nacionalnim izborima u nekoliko desetljeća, što će donijeti veliku političku promjenu u zemlji i veliko zadovoljstvo u Bruxellesu.

Poljska se sukobljava s Europskom unijom na pitanjima vladavine prava, slobode medija, migracija i LGBT pravima otkako je konzervativna nacionalistička stranka Pravo i pravda (PiS) došla na vlast 2015. Oporba predvođena bivšim predsjednikom Europskog vijeća Donaldom Tuskom obećala je da će popraviti veze s Bruxellesom i poništiti reforme za koje tvrdi da potkopavaju demokratske standarde.

Rat u Ukrajini još je jedan razlog zbog kojeg Bruxelles želi bolje odnose s Varšavom jer Moskva svako neslaganje među ukrajinskim saveznicima vidi kao svoju malenu pobjedu. Zbog svojeg čvrstog stava prema Rusiji i povijesnog neprijateljstva, Poljska je od početka Putinove invazije zaslužila sve istaknutiju ulogu u savezu.

PiS bez koalicijskog potencijala

Po izlaznim anketama, PiS je relativni pobjednik izbora s 36,6 posto osvojenih glasova, što bi značilo 198 zastupnika u donjem domu parlamenta s 460 mjesta. Stranka, međutim, više nema koalicijski potencijal da ponovo sastavi vladu.

Oporbene stranke predvođene Građanskom koalicijom (KO) Donalda Tuska zajedno će osvojiti 248 mjesta, po anketama.

Pobjeda oporbe na izborima koju analitičari vide kao najvažniju na kontinentu u posljednjih nekoliko godina mogla bi potencijalno redefinirati odnos između Bruxellesa i pete najveće države članice u EU, najveće na istoku.

Prva šansa relativnom pobjedniku

Međutim, ako službeni rezultati potvrde izlazne ankete, Tusk i njegovi saveznici iz Trećeg puta i Nove ljevice možda će morati pričekati tjednima ili čak mjesecima prije nego što počnu sastavljati vladu.

Predsjednik države Andrzej Duda, saveznik PiS-a, najavio je da bi prvo šansu mogao dati relativnom pobjedniku, što znači će premijer Mateusz Morawiecki ili neki drugi čelnik stranke dobiti mandat za sastav vlade. No pošto je krajnje desna Konfederacija sa 6,4 posto glasova podbacila na izborima, PiS nema mnogo saveznika u parlamentu.

Tusk (66) je, pak, bio radostan nakon objave prvih rezultata izlazne ankete u nedjelju. “Demokracija je pobijedila… Ovo je kraj vlade PiS-a”, rekao je članovima stranke.

Čelnik PiS-a Jaroslaw Kaczynski (74) priznao je u nedjelju navečer dužnosnicima okupljenim u sjedištu stranke u središtu Varšave da nije poznato hoće li osvojiti novi mandat.