Tajnovita organizacija zbog koje je Biden naredio osvetničke udare na Bliskom istoku. Što je Kataib Hezbolah?

Pentagon tvrdi da napad na američke vojnike ima "otiske" iračke milicije Kataib Hezbolah

Members of the Iraqi pro-government Hashed al-Shaabi (Popular Mobilisation) paramilitary forces gather in a street in the modern town of Hatra, near the eponymous UNESCO-listed ancient city, southwest of the northern city of Mosul, on April 28, 2017. Iraqi forces retook the town of Hatra, southwest of Mosul, on the third day of an operation that saw them wrest back the archeological site from the Islamic State group. The ancient city is one of the heritage jewels of Iraq and was damaged by IS after they took over large parts of the country three years ago. (Photo by AHMAD AL-RUBAYE / AFP)
FOTO: AFP

Sjedinjene Države u petak su izvele zračne napade u Iraku i Siriji radi osvete za napad iračkih militanata ranije ovog tjedna, u kojem su poginula trojica američkih vojnika u Jordanu, 40 ih je ozlijeđeno, a Pentagon tvrdi da napad ima “otiske” iračke milicije Kataib Hezbolah, koju podupire Iran.

Kataib Hezbolah, skupina osnovana nakon invazije na Irak predvođene SAD-om 2003., jedna je od elitnih iračkih oružanih skupina, koja je najbliža Iranu.

Riječ je o najsnažnijoj oružanoj skupini u sklopu Islamskog otpora u Iraku, krovne organizacije tvrdolinijaških šijitskih oružanih grupa, koje su preuzele odgovornost za više od 150 napada na američke snage otkako je započeo rat u Gazi.

Smrtonosni napadi na vojne i diplomatske mete

Kataib Hezbolah je ubrzo nakon svog osnutka postao poznat po svojim smrtonosnim napadima na vojne i diplomatske mete 2000-ih godina, koristeći kombinaciju snajperskih, raketnih, minobacačkih te bombaških napada. Javno ne potvrđuje ni poriče svoju odgovornost.

SAD ju je proglasio terorističkom organizacijom 2009., a predvodio ju je iranski i irački državljanin Abu Mehdi al-Muhandis do 2020. kada je ubijen u američkom napadu na bagdadsku zračnu luku bespilotnim letjelicama zajedno s Kasimom Solejmanijem, zapovjednikom iranskih elitnih snaga Kuds.

Organizacija ima transnacionalnu šijitsku ideologiju koja granice između Iraka, Sirije i Libanona smatra zapadnim izmišljotinama. Američke snage u Iraku drži stranim okupatorima i poziva na njihovo prisilno izbacivanje.

Radi se o tajnovitoj organizaciji

Zajedno s drugim šijitskim milicijama borila se protiv uglavnom sunitskih pobunjenika tijekom građanskog rata u Siriji, gdje i dalje djeluje. Radi se o tajnovitoj organizaciji, čije vodstvo nije poznato. Kataib Hezbolah ima tisuće boraca i arsenal bespilotnih letjelica, projektila i balističkih raketa kratkog dometa, tvrde irački dužnosnici i članovi skupine.

SAD je više puta gađao njene položaje, baze te centre za obuku i logistiku. Prošlog je mjeseca Washington pogodio nekoliko ciljeva u utvrdi skupine u gradu Jurf Al-Sakhar, otprilike 50 kilometara južno od Bagdada, radi odmazde zbog napada dronovima i raketama.

Kataib Hezbolah ima nekoliko postrojbi u iračkim Narodnim mobilizacijskim snagama (PMF), grupaciji oružanih skupina prvotno uspostavljenoj radi borbe protiv Islamske države 2014., koja je potom priznata kao službena sigurnosna organizacija.

Njeni borci primaju državnu plaću

Njeni borci primaju državnu plaću, a članovi Kataib Hezbolaha, uključujući neke koje je SAD stavio na popis terorista, nalaze se na višim položajima u PMF-u.

Iako je kao dio PMF-a tehnički pod zapovjedništvom iračkog premijera, skupina često djeluje neovisno o zapovjednom lancu, a više se puta oglušila na priopćenja vlade kojima se poziva na prestanak napada na američke snage.

Smatra se da je skupina po prvi put kao politička stranka sudjelovala na izborima 2021. u Iraku i osvojila nekoliko mjesta u parlamentu, no javno ne potvrđuje ni poriče veze sa strankom.