Američku elitu zgrozilo ubojstvo zbog kojeg se oglasio i Elon Musk. A onda je, čini se, došlo do frapantnog raspleta 

U Americi se tjednima priča o smrti Boba Leeja, izgleda da ga je ubio poznanik zbog veze s njegovom udanom sestrom

Ubojstvo tehnološkog poduzetnika Boba Leeja u četvrti San Francisca odmah je uzeta kao potvrda da je grad nesiguran, prljav i opasan, nepogodan za život. Leejevi prijatelji i poslovni partneri optužili su za njegovu smrt liberalne političare San Francisca.

Matt Ocko, poduzetnički investitor, tvitao je da “gradsko vijeće voli kriminalce i godinama omogućava bezakonje u San Franciscu pa sada ima, doslovno, Bobovu krv na rukama”, imenujući bivšeg državnog tužitelja glavnim krivcem. Elon Musk je napisao na Twitteru “nasilni zločini u SF su užasni, čak i ako su napadači uhvaćeni, često su odmah pušteni.”

San Francisco ipak nije toliko opasan

No, čini se da Leejeva smrt nije imala nikakve veze s uličnim kriminalom ili nepoduzetnošću tužitelja ili s ugađanjem kriminalcima. Uhićen je 43-godišnji biznismen Nima Momeni, tijekom pretresa u Emerivilu, i sumnjiči ga se da je ubio poduzetnika Leeja. Napad je navodno bio rezultat svađe oko Leejeve veze sa udanom sestrom njegovog ubojice, piše Independent.

Iako su početna izvješća da je poduzetnik ubijen jer je San Francisco preplavljen nasilnim kriminalcima uzeto je kao “sveto pismo”, ali ipak se ispostavilo da su lažna, no činjenica je da su nasilni zločini u San Franciscu, kako piše LA Times, dosegnuli vrhunac 2013. godine, a do 2020. godine slučajevi su pali za oko 32 posto.

Kriva interpretacija zločina

U 2022. godini grad je zabilježio 56 ubojstava, manje nego u drugim gradovima slične veličine. “San Francisco je jedan od najsigurnijih gradova u Americi”, kaže odvjetnik za građanska prava Alec Karakatsanis.

Čini se da je ubojstvo Boba Leeja ipak bio nasilan zločin koji najčešće uključuje ljude koji se poznaju, a ne strance na ulici. Problem krive interpretacije puno je gori od opisivanja jednog zločina visokog profila. To je dio dugotrajnog fenomena u kojem zagovornici provođenja zakona hrane strah javnosti od nasumičnog nasilja kako bi prigušili imidž policije.