Australski znanstvenici otkrili su najveću crnu rupu do sada, dnevno proguta ekvivalent jednog Sunca

Crna rupa ima masu 17 milijardi puta veću od našeg Sunca

FOTO: ESO/M. Kornmesser

Znanstvenici u Australiji upravo su otkrili crnu rupu koja svakoga dana proguta ekvivalent jednog sunca, a ima masu koja je 17 milijardi puta veća od našeg Sunca, javlja National Public Radio.

Novo istraživanje, objavljeno u časopisu Nature Astronomy, piše o otkriću udaljenog kvazara koji sadrži, kako znanstvenici kažu, najbrže rastuću crnu rupu ikada zabilježenu.

Otkrivena teleskopom u Novom Južnom Walesu

“Iznenađuje da je do sada ostala neotkrivena s obzirom na ono što znamo o manje impresivnim crnim rupama”, kaže koautor studije Christopher Onken, s Australskog nacionalnog sveučilišta, u izjavi.

Crna rupa otkrivena je teleskopom u zvjezdarnici Siding Spring u Novom Južnom Walesu, a zatim se otkriće potvrdilo jednim od najvećih teleskopa na svijetu, teleskopom Europske Južne zvjezdarnice.

Kvazar sjajniji od Sunca

Crne rupe ne emitiraju nikakvu svjetlost, ali one velike tvore svijetle objekte, kvazare. Smješteni u sredini galaksija, kvazari su osvijetljeni materijom koja se zagrijava dok ne bude povučena.

Profesor Australskog nacionalnog sveučilišta i glavni autor studije Christian Wolf, rekao je u priopćenju za javnost, da je kvazar sada najsjajniji poznati objekt u svemiru koji sjaji 500 bilijuna puta jače od Sunca. Nevjerojatna stopa rasta znači ogromno oslobađanje svjetlosti i topline.

Udaljen 12 milijardi svjetlosnih godina

Crne rupe okružene su akrecijskim diskom, vrtložnom zonom u koju se materijal prvo uvlači prije nego što se potroši. Akrecijski disk ove crne rupe širok je 7 svjetlosnih godina, s temperaturama od 10.000 stupnjeva celzijusa, munjama i vjetrovima koji pušu toliko silovito da bi u sekundi obišli Zemlju.

Ovaj kvazar od nas je udaljen 12 milijardi svjetlosnih godina.