Azijska biljka kratom, koja se i u Hrvatskoj prodaje legalno, opasna je i izaziva ovisnost

Prodaja nije zakonski regulirana pa iz pojedinih članica Unije pozivaju Europsku komisiju na akciju

FOTO: Shutterstock

Obitelj mlade žene s Floride koja je umrla nakon što je uzela kratom, biljku koja ima učinke slične opioidima, dobila je 11 milijuna dolara odštete u tužbi protiv tvrtke koja je kratom prodavala, pisao je NBC News.

Majka četvero djece srušila se u kuhinji dok je pripremala doručak za svoju obitelj, u lipnju 2021. godine. Pokraj nje nađeno je otvoreno pakiranje kratoma, s rukom ispisanom oznakom Svemirska prašina.

Mrtvozornik u Palm Beachu pripisao je ženinu smrt akutnoj intoksikaciji mitragininom, koji je jedan od dva glavna kemijska spoja u kratomu i pri visokim koncentracijama proizvodi učinke slične opioidima – sedaciju, mučninu, povraćanje, ovisnost, otežano disanje, što može biti fatalno.

Velik rizik od trovanja

Biljka se prodaje na internetu i u trgovinama, a američka Uprava za hranu i lijekove upozorava ljude da je ne koriste jer postoji rizik od trovanja jetre i stvaranja ovisnosti o supstancama. Zagovornici kratoma kažu da je koristan za ublažavanje boli i pomaže odvikavanju od opasnih opioida poput heroina.

Kako u Americi ne podliježe regulaciji, proizvod bi mogao biti kontaminiran olovom i teškim metalima ili sadržavati doze opasne za konzumaciju. Na ambalaži nema preporuka za doziranje, a ljudi koji pate od bolova oslanjaju se na preporuke prodavača, piše NBC News.

Američki liječnici kažu da nema čvrstih znanstvenih dokaza da kratom učinkovito djeluje na ublažavanje boli ili da bolje liječi ovisnost od trenutačnih lijekova.

‘Tražila je prirodnu alternativu’

U srpnju 2022. godine preminula je i mlada žena iz Massachusettsa. Zbog kroničnih bolova u leđima počela je uzimati kratom koji je nabavljala preko interneta iz prodavaonice iz Pennsylvanije, javlja Boston 25 News.

Kao uzrok njezine smrti navedena je isto akutna intoksikacija mitragininom.

Mitragyna je glavni sastojak naveden na etiketi kratoma koji je žena uzimala, prema riječima njezine obitelji. Žena nikada nije koristila droge i nije htjela uzimati lijekove protiv bolova pa je tražila prirodnije alternative.

Ne podliježe regulaciji

Biljka kratom stoljećima raste u jugoistočnoj Aziji. Liječnici za Boston 25 News kažu da kratom postaje veliki problem jer ga ima u izobilju, lako je dostupan i ne podliježe regulaciji. U Massachusettsu se može kupiti i na benzinskim crpkama, ali i naručiti s Amazona.

A kupuje ga uglavnom mlađa publika. Iz hitne službe u Bringham and Women’s Hospital upozoravaju da pogađa isti dio mozga poput fentanila i heroina, a mogu ga kupiti i djeca.

U velikom dijelu EU zabranjena

U Europi se kratom legalno prodaje u Hrvatskoj, Austriji, Mađarskoj, Ukrajini, Njemačkoj, Češkoj, Španjolskoj, Grčkoj, Albaniji, Makedoniji, Bosni i Hercegovini, Belgiji, Malti, Crnoj Gori, Nizozemskoj, Srbiji, Slovačkoj. U Švedskoj, Norveškoj, Finskoj, Danskoj I Portugalu dostupan je kao kontrolirana supstanca, a u drugim zemljama Unije je zabranjen.

U Češkoj svaki peti srednjoškolac ima iskustvo s kratomom. Dugotrajna uporaba može izazvati drhtavicu, gubitak apetita, psihozu i ovisnost. Nepostojanje zakonske regulative znači da prodavači ne moraju provjeravati sastav proizvoda pa iz pojedinih članica Unije pozivaju Europsku komisiju na akciju.