Bakterija u vašem želucu mogla bi vam otkriti koja je najbolja prehrana za vas

Prehrana koja će stvoriti raznolikost mikrobioma u želucu korisna je za zdravlje

FOTO: Farm To Fit/Flickr

Znanstvenici sa Sveučilišta Chalmers u Švedskoj došli su do matematičke formule koja će pomoći pojedincima u pronalasku prave prehrane za mikrobiome u želucu. Nova formula će također pomoći mnogima da izgube kilograme i u spriječavanju pojedinih bolesti, a rezultati znanstvenika objavljeni su u časopisu Cell Metabolism.

Ljudima su bakterije potrebne kako bi mogli živjeti i one se nalaze svugdje u našem tijelu. Znanstvenici su za svrhu istraživanja proveli ispitivanje na 45 umjereno pretilih ljudi. Želudac od 18 ispitanika nije bio toliko bogat bakterijama, dok je njih 27 imalo velik broj bakterija.

Svi ispitanici su morali jesti manju količinu hrane s ugljikohidratima, poput kruha, krumpira, riže i slatke hrane, i konzumirati više voća i povrća. Nakon šest tjedana svi su ispitanici smršavili.

Bakterije mijenjaju apsorbiranje aminokiselina

Novi način prehrane bio je pozitivan za zdravlje metabolizma kod osoba koje su imale manju raznolikost mikrobioma, zbog čega su imali manji rizik za dobivanje dijabetesa tipa 2 i ostalih bolesti povezanih s načinom prehrane.

15396371486_6f222e1010_o
Prehrana s voćem i povrćem dobra je za zdravlje metabolizma sabrina sabrina/Flickr

Zdravlje kod ispitanika koji su imali veliku različitost mikrobioma ostalo je jednako. Bakterije u našem želucu mogu promijeniti način na koji se esencijalne aminokiseline apsorbiraju u tijelu. Veće apsorbiranje aminokiselina u našem tijelu omogućava da naši mišići i tkivo bolje funkcioniraju.

Raznolikost mikrobioma poboljšava zdravlje

Uzorci mikroba iz izmeta, usta ili s čela uz pomoć genetske analize mogu otkriti koje bakterije se nalaze u našem želucu i mikrobiomu, koloniji mikroba koji se nalaze u našem probavnom sustavu i igraju veliku u logu u probavljanju hrane.

Ako naše tijelo nije prepuno različitih bakterija, znanstvenici sugeriraju da prakticiramo prehranu koja uključuje mlijeko, povrće, meso poput piletine i ribe, jaja i ulja jer će se na taj način u našem želucu stvoriti veća raznolikost mikrobioma. Osobe koje već imaju raznolikost bakterija u želucu ovom prehranom mogu poboljšati svoje zdravlje.